Zachodnie wybrzeże USA płonie

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 852

Zachodnie Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z pożarami na niespotkaną dotychczas skalę. Jak podają amerykańskie media, ofiar śmiertelnych jest już co najmniej 35, dziesiątki osób uznane są za zaginione, a tysiące innych musiało opuścić swoje domy. Przy gaszeniu pracuje ponad 30 000 strażaków i przedstawicieli innych służb.

Według władz doszczętnie zwęglonych jest już prawie 20 tys. kilometrów kwadratowych ziemi – to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia województwa dolnośląskiego. Po trzech tygodniach od wybuchu wielkich pożarów do Kalifornii zdecydował się w końcu przyjechać prezydent Donald Trump, celem „zorientowania się w sytuacji i spotkania się ze służbami ratowniczymi”.

Nie wiadomo jeszcze, jak dalej rozwinie się sytuacja meteorologiczna. Dzisiaj amerykańska agencja pogodowa wydała ostrzeżenia dla kilku obszarów na zachodnim wybrzeżu. Stwierdzono w nim, że silne wiatry i wysokie temperatury mogą dalej podsycać płomienie. Z drugiej strony jednak idące w tym kierunku w najbliższych dniach nieco bardziej wilgotne powietrze mogłoby pomóc w opanowaniu ognia.

Najbardziej dotknięta pożarami jest Kalifornia – od czasu pierwszego dużego pożaru w połowie sierpnia odnotowano już 24 zgony. Potwierdzone są także informacje o dziesięciu ofiarach z Oregonu i jednej z sąsiadującego z nim od północy stanu Waszyngton. Lokalne władze obawiają się wzrostu liczby zgonów – ze sporą liczbą uznanych za zaginionych nie ma kontaktu od wielu dni.

Jak podają agencje rządowe, obecnie na zachodnim wybrzeżu USA szaleje około 100 poważnych pożarów. Szczególnie dotknięte są obszary wiejskie i leśne. Jednak miliony ludzi w wielkich aglomeracjach zachodniego wybrzeża, takich jak Los Angeles, San Francisco, Seattle i Portland, również odczuwają poważne skutki pożarów. Ogromne chmury dymu docierają do nich i dramatycznie pogarszają jakość powietrza. Nad wieloma miastami cały czas unoszą się łuny pożarów a niebo barwi się na kolor ogniście czerwony, czyniąc krajobraz iście apokaliptycznym. Jak mówią mieszkańcy, w wdychanym powietrzu bardzo często występują fragmenty popiołu.

W niedzielę gaszenie pożarów, zwłaszcza na północnym zachodzie, znacząco utrudniały służbom wielkie chmury dymu. Organy ochrony środowiska Oregonu określiły jakość powietrza w kilkudziesięciu stacjach meteorologicznych w tym stanie jako „niebezpieczną dla zdrowia” lub „bardzo niezdrową” (w tamtejszej skali to dwa najwyższe stopnie ostrzegawcze).

Małe miasteczko Detroit w stanie Oregon zostało prawie doszczętnie strawione przez ogień, donosi CNN. Ostało się tam tylko około dwudziestu budynków, z których większość i tak jest bardzo uszkodzona. Kilku miejscowych strażaków straciło swoje domy, ale dalej z poświęceniem walczą oni o ocalenie tych budynków, które wciąż stoją. W stanie spodziewają się, że kilka pożarów lasów będzie trwało nawet do początku zimy. Również w Kalifornii, mając na uwadze prognozy pogody, straż pożarna gotuje się w tym tygodniu na walkę z kolejnymi poważnymi pożarami. Jednak już teraz naukowcy i meteorolodzy przyznają, że skala tegorocznych pożarów na zachodnim wybrzeżu USA jest największa, odkąd zaczęto prowadzić tam pomiary.

„Jest to sygnał ostrzegawczy, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym” – powiedziała w niedzielę telewizji CBS gubernator Oregonu Kate Brown z Partii Demokratycznej. Naukowcy od lat alarmują, że kryzys klimatyczny dodatkowo zaostrzy ekstremalne warunki pogodowe, co w miejscach takich jak zachodnie wybrzeże USA przyczyni się do wybuchów jeszcze gwałtowniejszych pożarów.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Doctor Who 16.09.2020 14:09

    Pożary są naturalnym zjawiskiem. Występują okresowo. Niedopuszczanie do występowania tego naturalnego zjawiska podwoduje ogromne pożary, które występują znacznie rzadziej. Do tego melioracja powodująca obniżenie poziomu wód gruntowych i mamy gotowy przepis na katastrofę. Tłumaczenie naturalnego zjawiska zmianami klimatu to negowanie odpowiedzialności rządu. Nie twierdzę tutaj, że zmian klimatu nie ma. Nie wnikam w ich przyczynę. Ważne jest usuwanie w cień podstawowych przyczyn tych pożarów. Czyli nie dopuszczanie do naturalnie występujących wypaleń i szkodliwa pod tym wzgledem melioracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.