Za zamachem w Turcji stali bojownicy ISIL?

Opublikowano: 13.10.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 772

W sobotę w stolicy Turcji Ankarze w odstępie pięciu sekund rozległy się dwa potężne wybuchy. Zamachów terrorystycznych dokonano przed początkiem wiecu, zorganizowanego przez organizacje związkowe i społeczne pod hasłami „Pokój, praca, demokracja” na znak protestu przeciwko przemocy na południowym wschodzie kraju.

Jak dotychczas żadne ugrupowanie terrorystyczne nie uznało oficjalnie swej odpowiedzialności za wybuchy, które spowodowały śmierć stu osób. Urazów doznało 246. Jednakże z informacji, znajdującej się w posiadaniu tureckich służb specjalnych, wynika, że dowody, zebrane na miejscu zajścia, wskazują na współudział w zamachach terrorystycznych ugrupowania Państwo Islamskie.

Na podstawie oględzin miejsca wypadku ustalono, że sprawcami wybuchu byli dwaj terroryści-samobójcy. Prowadzona jest praca w zakresie ustalenia ich danych personalnych. Źródła w resortach siłowych oświadczyły, że w trakcie ataków wykorzystano trotylowe ładunki wybuchowe, naładowane też kulkami z metalu dla nasilenia efektu rażenia.

Z informacji, otrzymanej przez radio Sputnik z wiarygodnych źródeł wynika, że przyczyną wybrania przez dżihadystów właśnie Turcji w charakterze celu dla swego ataku, stały się jej aktywne działania wymierzone przeciwko ugrupowaniu, w tym także udostępnienie jej baz wojskowych dla samolotów koalicji antyterrorystycznej, zaostrzenie kontroli granicznej i prowadzenie operacji mających na celu ujęcie członków Państwa islamskiego na terytorium kraju.

O wyborze Ankary na miejsce dla popełnienia zamachu terrorystycznego zadecydowało zarówno dążenie ISIL do zemszczenia się na lewicowym ruchu w Turcji, w pierwszej kolejności, chodzi o prokurdyjską Partię Demokracji Narodu, jak też dążenie do zademonstrowanie wobec rządu tureckiego swej potęgi, która pozwala im na organizację zamachów terrorystycznych w centrum stolicy.

Napływają doniesienia o tym, że dwóch terrorystów — samobójców — a obaj byli obywatelami Turcji — wybranych dla dokonania zamachu terrorystycznego, pewien czas temu przechodziło przeszkolenie w ośrodku Państwa Islamskiego w Ankarze.

Rano 10 października terroryści zmieszali się z tłumem uczestników wiecu i znaleźli się w epicentrum imprezy, gdzie uruchomili też ładunki wybuchowe.

Swój pogląd na to, kto może kryć się za zamachem terrorystycznym w Ankarze, w wywiadzie dla “Sputnik Persian” przedstawił redaktor naczelny irańskiej gazety “Iran Press” Emad Abschenass: “Pod względem jego charakteru zamach terrorystyczny, który miał miejsce w Turcji, wykazuje, że jego sprawcami z dużym prawdopodobieństwem są właśnie bojówkarzy z terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie.”

Niestety, władze Turcji w pewnych sprawach przymykały oczy na poczynania ze strony tych bojówkarzy. Natomiast Iran niejednokrotnie ostrzegał Turcję, że nie wolno zajmować podobnego stanowiska, gdyż wcześniej czy później bojówkarze przyjdą również do Turcji czy powrócą do krajów, które finansują Państwo Islamskie.

Obecnie widzimy wynik — głośny zamach terrorystyczny popełniony w dniu 10 października w Turcji, który wykazuje, że bojówkarze już są na terenie kraju i uprawiają działalność wywrotową wśród ludności cywilnej. Tych, którzy wolą postawę neutralną wobec aktualnych władz tureckich, bojówkarze starają się zastraszyć i zmusić do milczenia.

Na swym koncie w “Twitterze” dżihadyści złożyli gratulacje członkom ugrupowania z powodu pomyślnie zorganizowanego ataku, i wyrazili nadzieję na to, że liczba ofiar śmiertelnych będzie większa.

Natomiast na okładce nowego numeru czasopisma Państwa Islamskiego „Konstantiniyye”, ukazującego się w języku tureckim, umieszczono zdjęcie zrobione na miejscu zamachu terrorystycznego w Ankarze.

W przedmowie do edycji czytamy, że Państwo Islamskie, organizując liczne zamachy terrorystyczne, stanie się “koszmarem na jawie” dla wszystkich jego dawnych i nowych wrogów, wśród których wymieniono także Turcję.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. l82 14.10.2015 08:35

    hmm, wydawało by się że pisano że była to manifestacja ludzi chcących by nie nawalać się z kurdami czy wręcz osób ich popierających i to chyba w nich można by podejrzewać ten zamach był skierowany. Jakby nie było taka Turcja to z tego co piszą raczej w walce z isil właśnie na nich się skupia tak jak można podejrzewać Rosja na “prozachodniej, prodemokratycznej, dobrej” opozycji terrorystycznej. Artykuł jakby omija ten watek ale rozumiem że nie przypadkiem

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.