Za duża ta dziura

Opublikowano: 02.08.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 842

Raport przygotowany przez PwC pokazuje, że straty naszego państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT powiększają się w zastraszającym tempie.

Wirtualna Polska pisze, że średnia wartość tzw. luki VAT – różnicy między zakładanymi a faktycznymi wpływami do budżetu z tytułu tego podatku – w latach 2006-2012 wzrosła o ok. 30 mld zł. W najbardziej pesymistycznym wariancie sięga 58,5 mld zł i w 2012 r. osiągnęła wartość 3,7 proc. naszego PKB. Luka VAT sięga obecnie ok. 40 proc. całkowitych wpływów z tego podatku, podczas gdy średnia dla całej Unii Europejskiej, obliczona w 2009 r., wynosiła 12 proc.

Autorzy raportu „Straty Skarbu Państwa w VAT – luka podatkowa, oszustwa, wyłudzenia oraz problematyka podatku od towarów i usług w Polsce” zwracają uwagę, że Ministerstwo Finansów nie przedstawia własnych wyliczeń luki, rosnącej wraz z szarą strefą oraz wzrostem procederu oszustw podatkowych polegających na nadużyciu konstrukcji wspomnianego podatku, na co nasz aparat skarbowy nie potrafi szybko i skutecznie reagować.

Jak zaznacza Jan Tokarski, ekspert PwC w zakresie przestępczości skarbowej, gdyby oceniać efektywność naszej administracji przez wielkość luki, to jest ona niska i spada. „Trzeba jednak oddać, że organy podatkowe uczą się stopniowo efektywnej walki z oszustwami podatkowymi, które składają się na rozmiar luki podatkowej. Inwestuje się zwłaszcza we współpracę międzynarodową” – stwierdza drugi z ekspertów, Przemysław Antas. Zauważa przy tym, że efektywność polskiej administracji zależy także od efektywności innych służb, przede wszystkim jakości współpracy pomiędzy organami podatkowymi i organami ścigania. Niestety wiedza na temat zwalczania przestępczości gospodarczej jest rozproszona po administracji. Ale współpraca powinna objąć znacznie więcej podmiotów. „Efektywność działań polskiej administracji byłaby z pewnością większa, gdyby zainwestowano więcej środków w rozwiązania prewencyjne oraz zwiększono współpracę i wymianę informacji z przedstawicielami uczciwego biznesu” – dodaje.

Tokarski przypomina, że przestępczość podatkowa, odpowiedzialna za dużą część luki, stanowi źródła wpływów dla zorganizowanych grup przestępczych i wiąże się często z innymi przestępstwami, jak pranie brudnych pieniędzy czy korupcja. „Istotnym skutkiem tego rodzaju przestępczości jest też zaburzenie poziomów cen i uczciwej konkurencji, którym towarzyszy poczucie nieefektywności aparatu skarbowego i spadku konkurencyjności zagrożonych tą przestępczością obszarów gospodarki” – dodaje.

W celu poprawy sytuacji nasze organy administracyjne powinny zacząć ze sobą współpracować; niezbędne mogą się też okazać zmiany w prawie. „Od wielu lat mówi się o problemie zabezpieczania przepadku mienia pochodzącego z przestępczości zorganizowanej. Zyski, jakie generuje dokonywanie oszustw podatkowych, powinny być efektywnie zabezpieczane na poczet przepadku. Pozwoliłoby to unikać sytuacji szukania kompensaty w kieszeniach uczciwych podatników i zniechęcałoby do popełniania takich przestępstw” – zauważa Antas.

Specjalista zauważa ponadto, że w Polsce nie docenia się roli prewencji. W dobie rewolucji informatycznej wszystkie transakcje objęte VAT mogłyby być automatycznie analizowane w celu wychwycenia nieregularności mogących świadczyć o „przekręcie” podatkowym.

Eksperci PwC zaznaczają, że zamiast skupiać się na krótkookresowym utrzymaniu lub zwiększaniu dochodów budżetowych, co owocuje zwiększaniem obciążeń wobec uczciwych podatników, resort powinien skoncentrować się na rozwiązaniach, które minimalizują lukę i eliminują przestępców z rynku.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. cacor 02.08.2013 11:04

    Wszystkim profesorom, doktorom oraz innym uczonym pracującym na zlecenie rządu proponuje zapoznanie z banalną w teorii krzywą Laffera przed kolejnymi podwyżkami podatków i obciążeń fiskalnych.

  2. luzak1977 02.08.2013 14:29

    @cacor
    Oni musieli by mieć przede wszystkim mózg, zamiast tego pie…..nego styropianu.
    Polityk i “profesor” mu doradzający, nie jest od tego żeby myśleć jak zrobić dobrze.

  3. lokso 02.08.2013 15:51

    Nie ma obawy, wliczą do dochodu prostytucję, handel narkotykami, nielegalnym alkoholem, nastawiają fotoradarów i takie tam inne sprawy, a dziura zniknie.

  4. ARTUR 02.08.2013 21:45

    Mam nadzieję że organy skarbowe i inne służby nadal będą unikać wspierania syjonistycznych zarządców Polski , takie poparcie wiąże się z przyjęciem pełnej odpowiedzialności za przestępstwa władzy przeciw narodowi i łamanie Konstytucji . Przestępstwa przeciw narodowi , współpraca i popieranie obcej interwencji gospodarczej w Polsce są zagrożone Najwyższym Wymiarem Kary i nie przedawniają się .

  5. egzopolityka 02.08.2013 22:09

    Podatki nie byłyby potrzebne gdyby od stu lat nie ukrywano zaawansowanych technologii. Zarówno stare jak i teraz nowo tworzone technologie są zdławiane przez ludzi u władzy. One są tak zaawansowane że ich przekazanie społeczeństwo spowodowałoby rozpoczęcie tak masowej produkcji wszystkiego, że te rzeczy byłyby po prostu rozdawane za darmo. Jest coraz więcej haseł głoszonych w wielu krajach “rozpieprzyć kapitalizm”. Kapitaliści nigdy nie podzielą się ze społeczeństwem tymi technologiami, tylko będą dalej dążyć do szalonego osiągania zysku z biednych ludzi.

  6. awkward 02.08.2013 22:58

    Gdyby firmy wypłacały pracownikom pensje terminowo, VAT byłby dużo wyższy.

  7. toya 04.08.2013 06:58

    A ja sobie tak imaginuję – gdyby obcy kapitał nie był zwalniany od płacenia podatków i gdyby ten kapitał nie garbił Polaków, to Polacy wcale nie musieliby płacić daniny (podatków) na utrzymanie NAJEŹDŹCÓW …. i wszystko byłoby na swoim miejscu.
    Myślę, że niektórzy pamiętają jak to KŁAPOUCH tzn. Urban powiedział: RZĄD SIĘ WYŻYWI.
    A wtedy żadnego PDW podobno nie było….
    P.S. Może ktoś wie, ile Polska ofiarowywuje zajdom w nieopłacanch podatkach (ulgach podatkowych)?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.