Za 30 lat Bałtyk może się zmienić w grzęzawisko

Opublikowano: 15.03.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

Uczeni z Kaliningradu uważają, że jeśli ludzie się tym nie zajmą to Morze Bałtyckie w ciągu 30 lat może zamienić się w bagno. Może się tak stać głównie z powodu ocieplenia w zbiorniku, co prowadzi do zdecydowanego zwiększenia ilości glonów i szlamu. Naukowcy przestrzegają, że coraz większa część tego akwenu pokrywa się glonami, sinicami i porostami.

Według Borisa Chubarenko, zastępcy dyrektora Oddziału Instytutu Oceanologii w Rosyjskiej Akademii Nauk, zwłaszcza glony są istotnym problemem dla Bałtyku. Toksyny, które produkują, mogą doprowadzić do śmierci ryb, ssaków i ptaków. W Szwecji, gdzie latem morze “zakwita” prawie całe, naukowcy od dawna biją na alarm.

Problem jest poważny i w jego rozwiązanie zaangażowani są specjaliści ze wszystkich krajów nad Morzem Bałtyckim. Naukowcy opracowują szereg środków jak na przykład budowa nowych oczyszczalni ścieków. Sadzi się też trzciny w pobliżu wody, oraz odławia się glony i przetwarza je dalej. Szwedzcy naukowcy poszedł dalej i z alg zrobili paliwa, pasze oraz zaczęli je wykorzystywać w produkcji leków i kosmetyków.

Warto przypomnieć, że w 2010 roku skala rozkwitu sinic na Morzu Bałtyckim wyniosła około 377 kilometrów kwadratowych. W listopadzie 2012 na Mierzei Kurońskiej od zakwity glonów wytworzyła się biała piana. Specjaliści z Parku Narodowego wyjaśnił, że częstotliwość, intensywność i czas trwania zakwity glonów w ciągu ostatnich 10 lat na Mierzei Kurońskiej stale rośnie. Jakkolwiek ostrzeżenia rosyjskich naukowców, co do przyszłości Bałtyku mogą się wydawać przesadzone to nie należy zapominać, że gdyby nie cieśniny duńskie to właściwie jest to po prostu trochę większe płytkie słone jezioro.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: kaliningrad.kp.r
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. RayX 15.03.2013 11:56

    ech ten google translator. warto by tekst przeredagowac przed publikacja.

  2. taihosan 15.03.2013 13:21

    Bałtyk jak i Morze Północne to obszary okresowo zalewane przez wodę. W czasie ostatniego zlodowacenia najbliższe morze było w okolicach Islandii i Szpicbergenu. Zainteresowanych tematem posyłam do strony ‘U Leszka’.

  3. zydor 15.03.2013 16:08

    30 lat? Za 30 lat zostanie uwolnione do wody większość toksyn zatopionych w beczkach w czasie i po II wojnie św. Potem to ani glonów, ani jakichkolwiek innych organizmów w Bałtyku nie będzie. Postawi się tamę na cieśninach duńskich (żeby nie skazić oceanu) i będziemy mieć Północne Morze Martwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.