Z tarczą lub na tarczy. Ani kroku wstecz!

Opublikowano: 29.06.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1790

Wywiad z Róbertem Švecem – prezesem Słowackiego Ruchu Odrodzenia, dla Andrzeja Rothmanna – dziennikarzem IA REX.

– Róbercie, pomińmy tradycyjne „urodził się, żył, cierpiał” i tak dalej. Historia SHO może być interesująca dla naszego czytelnika, ale żyjemy w czasach, w których dzień dzisiejszy jest znacznie ważniejszy niż dzień wczorajszy. Pytanie brzmi – czy rzeczywiście wasza partia zamierza walczyć o miejsca w parlamencie Słowacji, czy też zgłoszenie o udział w wyborach to tylko polityczny PR, mający na celu nabrać wagi w słowackiej polityce?

– Słowacki Ruch Odrodzenia jest organizacją polityczną, która wyraźnie wyznaje swoje wartości. Zanim weszliśmy na ścieżkę polityki, przez 15 lat byliśmy zaangażowani w działalność obywatelską, więc bardzo dobrze znamy pracę z ludźmi w terenie, ich codzienne problemy, ale także radości. Dzięki naszym projektom, takim jak projekt społeczny „Staráme sa” – pomoc społecznie słabym rodzinom, od dawna udowadniamy, że jesteśmy ludźmi, którym zależy na Słowacji i jej obywatelach, a polityka nie jest i nie będzie dla nas tylko PR-em. Z dumą i z podniesioną głową będziemy walczyć o zaufanie Słowaków w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Nasze motto: „Z tarczą lub na tarczy. Ani kroku wstecz!”.

– Wystąpienie z NATO i UE – to są deklarowane cele SHO. Czy możesz sobie wyobrazić wszystkie problemy, które spadną na Słowację, jeśli opuści ona Unię Europejską? Wszak to są kwestii gospodarki…

– Rozumiemy, że nasze państwo jest obecnie kolonią – i nie tylko gospodarczą, że Słowacy są tylko dzierżawcami w swoim państwie. Ale jeśli chcemy wydostać się z tego bagna, musimy wytyczyć granicę i zapewnić Słowacji suwerenną i wolną drogę poza UE. Słowacja ma wszystkie zasoby naturalne i bogactwa, aby ponownie stać się samowystarczalną, także w sektorze spożywczym. I to jest droga, na której jesteśmy. Oferujemy Słowacji słowacką drogę rozwoju i dobrobytu poza UE i NATO. Rozumiemy, że nie będzie to łatwe i nie stanie się z dnia na dzień, ale krok po kroku wyzwolimy naszą Ojczyznę ze szponów Brukseli.

– Wystąpienie z NATO… Czy zamiarem przyszłej Słowacji jest przystąpienie do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli współczesnego odpowiednika Układu Warszawskiego? Jakie zamiary macie co do stosunków z Szanghajską Organizacją Współpracy?

– W tej chwili głośno mówimy o neutralności Słowacji. Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w Europie i na świecie zmienia się dynamicznie i z dnia na dzień, dlatego nie chcemy i nie będziemy zamykać żadnych drzwi, jeśli chodzi o współpracę i komunikację z każdym, kto do nas, Słowaków, się zwróci – na zasadzie równych. Jednocześnie mamy też świadomość, że Słowacja nie jest mocarstwem i potrzebuje dobrych relacji ze wszystkimi częściami świata, ale… jednym tchem dodajemy, że my też jesteśmy Słowianami i oczywiście Słowiański świat, słowiańskie wartości życiowe są nam bliższe niż jakakolwiek inna wizja świata.

– Zdaje mi się, że wiesz, że ponad połowa energii elektrycznej wytwarzanej na Słowacji pochodzi z elektrowni jądrowych zbudowanych przez Związek Radziecki i Rosję. EJ Bohunice i EJ Mochovice. Elektrownia Bohunice jest stara, jej dwa działające jeszcze bloki wymagają remontu. Czy zamierzacie wezwać do pomocy RosAtom – mimo reżimu sankcji? A może po prostu ją zamkniecie, tak samo, jak Litwa zamknęła Ignalińską elektrownię jądrową?

– Przede wszystkim muszę stwierdzić, że nie zgadzamy się na sankcje wobec Federacji Rosyjskiej i na tym opiera się i będzie opierać nasza polityka w tej dziedzinie. Oczywiście nie pójdziemy drogą Litwy. Słowacki rząd, gdy będą w nim przedstawiciele SHO, nie zamknie elektrowni, ale uzgodnimy z naszymi rosyjskimi partnerami dalszą współpracę. A przy okazji powiem, że w ogóle nie interesuje nas stanowisko Brukseli. Dla nas interesy obywateli Słowacji są najważniejsze.

– Uważacie za niemożliwe dostarczenie słowackiej artylerii na Ukrainę. Jednak dwa kontrakty na armaty samobieżne „Zuzana-2”, na osiem i szesnaście wozów opancerzonych, pozwoliły DMD GROUP potroić zyski w tym roku. Co jest dla was ważniejsze – dobro słowackich firm zbrojeniowych czy neutralność Słowacji?

– Słowacki Ruch Odrodzenia kilkakrotnie publicznie sprzeciwiał się dostawom broni ze Słowacji do reżimu kijowskiego. Na przykład w Dubnicach nad Wagiem czy przed lotniskiem Sliac zorganizowaliśmy protest społeczny przeciwko dostawom broni do Kijowa. Narodowym i państwowym interesem Republiki Słowackiej jest neutralność, dlatego interesy lobby zbrojeniowego muszą ustąpić interesom państwa. Jednocześnie chcę ogłosić, że rząd słowacki, w skład którego wejdzie SHO, zerwie umowę obronną (z naszego punktu widzenia okupacyjną) ze Stanami Zjednoczonymi, wstrzyma dostawy broni ze Słowacji dla reżimu kijowskiego i zacznie podejmować kroki w celu wyjścia z organizacji przestępczej NATO. Cel: Neutralność naszego państwa.

– Szczerze mówiąc, wasza partia nie ma zbyt wielu szans na dostanie się do parlamentu. Ale nawet jeśli tak się stanie i zdobędziecie dziesięć lub piętnaście miejsc w najwyższej instytucji na Słowacji – co wy, SHO, możecie tam zrobić? Np. jeśli inne partie będą przeciwne waszym pomysłom?

– Nie angażujemy się w „jednorazową” politykę na jedną kadencję wyborczą, ale jesteśmy zdeterminowani, aby pewnego dnia Słowacki Ruch Odrodzenia dostał większość konstytucyjną i był w stanie przekształcić Słowację na nasz obraz i podobieństwo. Wcale tego nie ukrywamy. Tegoroczne wybory – to tylko jeden z wielu kroków na naszej drodze, którą będziemy podążać do końca. Nie zaakceptujemy niczego poza ostatecznym zwycięstwem. Wielki słowacki działacz Milan Rastislav Štefánik powiedział kiedyś: „Dla ludzi z silną determinacją nie ma rzeczy niemożliwych”. Absolutnie się z nim zgadzam. Nasza wola i determinacja prędzej czy później pokona wszystkie przeszkody.

– Podsumowując – życzę powodzenia. Czego chciałbyś życzyć naszym polskim, czeskim i rosyjskim czytelnikom?

– Przede wszystkim chcę podziękować za zainteresowanie i danie mi możliwości odpowiedzi na pytania. A naszym polskim, czeskim i rosyjskim braciom życzę dużo siły, determinacji i cierpliwości. Ponieważ obecnie toczy się walka o wartości między dwoma światami o przyszłość ludzkości. Ich świat, świat dekadencji, świat Zachodu i nasz świat, świat słowiański, świat wartości zdrowego życia, świat, w którym czcimy naszych przodków, kulturę, zwyczaje, tradycje… I zwyciężymy, zwycięstwo będzie dla Słowian, bo światłość zawsze zwycięży ciemność.

Z Róbertem Švecem rozmawiał Andrzej Rothmann
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.