Z powodu technologii zniknie 85 mln miejsc pracy

Opublikowano: 21.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2223

Technologie mogą sprawić, że na światowym rynku zniknie 85 mln miejsc pracy, jednocześnie pojawi się około 97 milionów nowych, napisano w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego.

Raport „The Future of Jobs 2020“ (Przyszłość miejsc pracy 2020) jest oparty na danych sondażu, przeprowadzonego wśród kierowników wyższego szczebla, odpowiadających za politykę kadrową, strategię i innowacje w firmach, działających w 26 państwach w 15 dziedzinach gospodarki i sfery socjalnej.

Wprowadzenie nowych technologii, zmiany podziału pracy między ludźmi i maszynami doprowadzą do tego, że z rynku zniknie 85 mln miejsc pracy, a zastąpi je 97 milionów nowych.

Zdaniem pracodawców będą one bardziej przystosowane do nowych realiów technologicznych pod względem współpracy między ludźmi, maszynami i algorytmami. Pomimo, że liczba stworzonych nowych miejsc pracy według ocen przewyższy liczbę tych zredukowanych, tempo wzrostu spowolni” – napisano w dokumencie.

Łącznie do 2025 roku 43% pracodawców zamierza zredukować liczbę miejsc pracy, 41% planuje zwiększyć zaangażowanie podwykonawców w celu wykonywania prac specjalistycznych i tylko 34% będzie rozszerzać etaty.

Obecna sytuacja z pandemią Covid-19 i technologie cyfrowe stworzyły dla pracowników sytuację „podwójnej destrukcji.

Jak oceniają firmy, transformacje technologiczne w koncernach doprowadzą w 2025 roku do zmiany zadań biznesowych, struktury miejsc pracy i umiejętności zawodowych. Już dziś dzięki wprowadzeniu nowych technologii 43% firm, w jakich przeprowadzono sondaż, planuje zredukować liczbę aktywnych wakatów” – podkreślono w oświadczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc w ciągu kolejnych pięciu lat 40% pracowników będzie zmuszonych się przebranżować w ciągu 6 miesięcy lub mniej”.

Tempo wprowadzenia technologii w ciągu najbliższych pięciu lat będzie takie samo, chociaż w niektórych dziedzinach może zauważalnie przyśpieszyć.

„Do trendów należą chmury obliczeniowe, technologie, związane z big data i handlem elektronicznym. Jednocześnie znacznie wzrosło zainteresowanie szyfrowaniem, robotami i sztuczną inteligencją” – piszą autorzy dokumentu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

30 komentarzy

  1. Rozbi 21.10.2020 15:29

    a ile nowych miejsc pracy dzięki technologii powstanie hm?

  2. niewolnik 21.10.2020 20:31

    Ciekawe ile kupią roboty z tego co wyprodukują?

  3. realista 21.10.2020 21:29

    Rozbi, “około 97 milionów”?
    zdałem? 😉
    pozdro… .. .

  4. janpol 22.10.2020 00:13

    Ależ to już przerabiano w XVIII i XIX w. Początki mechanizacji zawsze wywoływały bezrobocie i chaos i były pośrednią przyczyną niepokoi czy nawet zamieszek na większą lub mniejszą skalę. W konsekwencji “maszynizacja” powodowała dalsze i kolejne rozwarstwianie się dochodów właścicieli (fabryk i maszyn, których dochody rosły) i zatrudnionych (robotnik musiał za te samą pensję lub niekiedy mniejszą, wytwarzać więcej dóbr i tylko następujący, w jakiś czas potem, spadek cen tych dóbr jakoś “ratował sytuację” i w stosunkowo niewielkim stopniu, podnosił poziom życia). Teraz będzie DOKŁADNIE tak samo, bo nie widzę powodu aby było inaczej, tzn. bogaci będą jeszcze bogatsi a reszta będzie musiała zasuwać “na miskę ryżu” (nie ważne, że będzie to tym razem “bajerancka miska z pozytywką” a ryż GMO w 5 smakach i kolorach). Chyba, że tym razem pójdziemy “po rozum do głowy” i wprowadzimy inną redystrybucję dochodu, np. jako BDP.

  5. realista 22.10.2020 00:48

    cyt.:”Teraz będzie DOKŁADNIE tak samo, bo nie widzę powodu aby było inaczej”

    raczej nie, ponieważ obecna rewolucja będzie polegała na możliwości ZASTĄPIENIA człowieka przez AI, i to często z szokująco lepszym skutkiem… do tej pory człowiek był po prostu niezastąpiony, teraz będzie.

    ten twój BDP to będzie taka “zielona pożywka”, więc się nie podniecaj już tak. to będzie po prostu kroplówka dla “niepotrzebnych”, którzy powoli będą wymierać. wprowadzenie BDP będzie zwiastunem końca cywilizacji jaką znamy… .. .

  6. janpol 22.10.2020 02:16

    AI to nadal śpiewka raczej dalszej przyszłości, bo to co prezentuje teraz to raczej jaja lub bazgroły niemowlaka (czy wiemy, że za “inteligentnymi asystentami” dziś stoją setki ludzi, którzy reagują “niby sztucznie” na problemy, jakich nie mogą rozwiązać “automaty programistyczne”?). Nie wiemy jak będzie wyglądać ta “prawdziwa” AI, kiedy to będzie i co będzie można jej zlecić. Na dziś problemem jest automatyzacja przemysłu za pomocą coraz doskonalszych i tańszych programowanych robotów, które się nie meczą i nie popełniają błędów (dopóki prawidłowo działają) czyli kopia, na innym poziomie oczywiście, tego co dawniej mieliśmy np. po zastąpieniu dziesiątek warsztatów tkackich i tkaczy, maszynami tkackimi, poruszanymi wodą lub maszyną parową. A BDP może ograniczyć skutki bezrobocia i dać jakiś początek rynkowi zbytu na produkty zautomatyzowanych fabryk, czyli skróci nawet do zera okresy niepewności i niepokojów jakie były obecne po poprzednich rewolucjach przemysłowych, czyli będzie nie końcem ale początkiem cywilizacji jaką chcemy znać.

  7. realista 22.10.2020 10:04

    cyt.:”AI to nadal śpiewka raczej dalszej przyszłości, bo to co prezentuje teraz to raczej jaja lub bazgroły niemowlaka”

    haha… skoro tak piszesz, to znaczy, że nie masz najmniejszego pojęcia o temacie AI.
    zobacz sobie co potrafi AI – rzeczy, których CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ nawet zaprogramować…
    https://www.youtube.com/c/K%C3%A1rolyZsolnai/videos

    coś a la BDP to będzie KONIECZNA KROPLÓWKA, i tyle. żeby ludzie nie umierali na ulicach. nikt nie będzie pieniędzy rozdawał dopóki nie będzie to po prostu konieczne… .. .

  8. Wolfman 22.10.2020 10:37

    Realista też jestem tego zdania. Zresztą jest sporo filmów SF o podobnej tematyce. Zasiłek podstawowy na którym będziesz sobie. Żył dostatnio i się rozmnażał wypracowywany przez innych. Już to widzę. na razie póki co bieda z roku na rok coraz większą. Dopóki się nie nałoży ogromnych podatków na najbogatszych to będziemy dziadami i żyć w ubóstwie.

  9. realista 22.10.2020 13:03

    a jeszcze tak a propos AI, to słyszałem takie zdanie, które bardzo mi się podoba:
    “sztuczna inteligencja jest ostatnim wynalazkiem ludzkości”. :DDD
    no, coś w tym jest… .. .

  10. MasaKalambura 22.10.2020 15:48

    Ja od dobrych kilku lat żyję ze świadomością, że gdzieś w głębinach wojskowych czeluści informatycznych tlić się ma prawo iskierka przyszłej super świadomości cybernetycznej, która od lat uczy się nas, poznaje i ocenia, mając dostęp do wszystkich zasobów Ziemi. Tworząc sobie osobisty profil każdego z ludzi i całych społeczności. I w niedalekiej przyszłości przemówi do nas wszystkich i każdego z osobna. Stając się tym samym centralnym punktem władzy. Kto wie, kogo z ludzi ona wybierze do jej tylko znanych celów?

    Realista, to zdanie wypowiedział Hawking.
    https://www.bbc.com/news/technology-30290540

  11. realista 22.10.2020 16:16

    to raczej nie to, bo jest takie jednoznaczne. mi się podoba niejednoznaczność tego z mojego komentarza… .. .

  12. MasaKalambura 22.10.2020 18:10

    Że od tej pory to ona nie ludzie będą wymyślać. Twoje tym samym do Hawkinga doprowadza, choć nie musi. Prawda.

    Mnie natomiast jej AI podobieństwo do Bestii porusza.

  13. janpol 23.10.2020 01:52

    Widzę że “wrogowie” BDP są liczni ale nawet nie wiedzą czego są wrogami, jak wynika z powyższych postów. Pomimo tłumaczeń, wyjaśnień, uświadamiania, prostowania, porządkowania pojęć itd., itp. nadal widzę wielu nie odróżnia BDP pomyślanego jako sprawiedliwy podział dochodów skarbu państwa (obywatelskiego i dobra wspólnego tych obywateli) od bzdursocjali, rozdawanych “po uważaniu”. Też “już mnie meczą te dyskusje”. Nie rozumiem, czego tu nie da się zrozumieć, tego, że głupotą i marnotrawstwem środków jest “wydzielanie” bzdursocjali przez “bandę bzdururzędasów darmozjadów” czy tego, że jak społeczeństwo, dla swojej wygody, światopoglądu, czy po prostu z powodu rozwoju cywilizacji, ograniczyło lub wręcz nawet zakazało obywatelowi swobody polowania, zbierania takich czy innych “produktów naturalnych”, mieszkania w dowolnym miejscu (czy to jaskinia, ziemianka wykopana tam gdzie taki obywatel chce, budowania szałasów, chat itp. w dowolnym miejscu i z dowolnych materiałów itd., itp) czyli w jakimś stopniu ograniczyło jego wolność, to JAK PSU ZUPA należy mu się jakaś rekompensata, za którą może sobie np. kupić to czego nie wolno mu upolować czy zerwać. Ale to homo servus musi najpierw zrozumieć (począwszy od tego, że ma głęboko “wprasowaną” świadomość homo servus, właśnie) i jakoś z tym walczyć. Może w końcu…

    Kolejne nieporozumienie: jak widzę nie odróżniają niektórzy “sztucznej inteligencji” od “systemów eksperckich”. Oba zjawiska i pojęcia są zdefiniowane i rozwijane od ok. połowy lat pięćdziesiątych XX w i się nie pokrywają, choć niektórzy uważają, że ES zawiera się w AI ale i tak to nie to samo ( np. proszę poczytać: https://mfiles.pl/pl/index.php/System_ekspercki ). Proszę też nie mylić AI z technikami jakie są znane do kilkudziesięciu lat i stosowane np. w Hollywood przez speców od efektów specjalnych. Dla przypomnienia: nadal nikt nie skonstruował komputera i nie napisał programu, który by oszukał specjalistów w teście Turinga. I nic nie ma tu do rzeczy, że od ok. 30 lat są programy, które “oszukują” tzw. “przeciętnego Kowalskiego” bo to mnie np. nie dziwi (“przeciętnemu Kowalskiemu” bowiem daleko nie tylko do AI ale, baaardzo często, do “natural I”, co niekiedy “wyłazi” też w netowych dyskusjach).

  14. realista 23.10.2020 03:13

    dżiz… spec od AI się odezwał, co zobaczył filmiki i mu się pomyliło z efektami z Holiłódu od kilkudziesięciu lat…
    weź się już nie kompromituj, proszę… .. .

  15. janpol 24.10.2020 01:01

    No nie dam się tym razem wciągnąć w “realną” dyskusję na “realne” argumenty (tu np. “…dżiz… spec od AI się odezwał, co zobaczył filmiki…”), tak tylko napomknę, że nie chodzi mi o specjalistów od efektów typu “zamiana krwi na keczup” itp. tylko np. o takich co korzystając z nieco wcześniej wynalezionych “bluskrinów/bluboksów (dziś to raczej grinskriny/grinboksy) stosowali CGI i właśnie w onym czasie wyprodukowane przez SGI stacje robocze (a było to właśnie ok. 30 lat temu) i osiągali niejednokrotnie lepsze efekty niż dziś “fahofcy od nieistniejącej AI” (nadal widzę wielu nie odróżnia ES od AI, no cóż, nie mój problem). No może kolejny “nierealny” ale za to prawdziwy argument na “nieistniejąca AI” (i nadal nie wiem kiedy zacznie “istnieć” na “realnym” poziomie): wciąż Captcha jest skutecznym zabezpieczeniem przed “nieistniejącą realnie AI” i żadne durackie argumenty typu, że już kilka lat temu powstały “programy”, które radziły sobie z tym zabezpieczeniem na poziomie +/- 50% mnie nie przekonują, bo wystarczy, z reguły, zmienić krój czcionki lub dodać kilka kolorowych “esów-floresów” aby mieć “spokój z realnie nieistniejąca AI” na kolejne kilka lat (co ciekawe “przeciętny Kowalski” daje sobie ze swoją “nierealną natural I” radę z Captcha na poziomie znacząco wyższym niż +/- 50% i często nie zauważa, że coś w dotychczasowych zabezpieczeniach się ostatnio zmieniło).

  16. realista 24.10.2020 01:50

    bezczelne i śmieszne jest takie “(nadal widzę wielu nie odróżnia ES od AI, no cóż, nie mój problem)”, niby to bezosobowe i takie na luziku, ale zdradza, że naprawdę nie wiesz o czym mówisz, a masz się za wiedzącego lepiej… rozumiem, że nie dopuszczasz tego do świadomości, ale naprawdę nie wiesz, tylko o tym nie wiesz.
    np. uparłeś się na systemy eksperckie, ale nie było o nich w ogóle mowy. po co?
    albo nie mają żadnego związku z tematem green/bluescreeny, CGI itp. nie w tym kościele dzwoni.

    piszesz o pewnych aspektach AI, olać że nieświeżych już, a pomijasz istotę. piszesz o captcha, a nie wspominasz o rozpoznawaniu otoczenia w samochodach autonomicznych. zabawne.
    nie dostrzegasz potęgi uczenia maszynowego, setek zastosowań w modelowaniu, przetwarzaniu i analizowaniu danych, których w inny sposób nawet nie udałoby się wykonać.

    AI nie ma dorównać człowiekowi w każdym aspekcie ludzkiego myślenia, AI ma PRZEWYŻSZYĆ człowieka w pewnych wąskich specjalizacjach. i robi to coraz lepiej. tu postęp jest geometryczny, i te twoje “kilka lat” zamienia się w kilka godzin. a takie różne specjalizacje można bez trudu ze sobą połączyć, wszak to jedynie algorytmy. rozumiesz co za tym idzie?

    podałbym przykład tego, że OpenAI po dosłownie paru miesiącach nauczyła się wygrywać w grę DOTA2 z DRUŻYNĄ MISTRZÓW ŚWIATA ze 100% ilością wygranych, ale nie masz pewnie pojęcia co to za gra i jakie umiejętności są w niej potrzebne, zwłaszcza na poziomie mistrzostw.
    dlatego pewnie zbagatelizujesz to zamiast zapoznać się z zagadnieniem, ale to jedynie potwierdzi to, co napisałem na początku – nie ogarniasz tematu – stanu faktycznego obecnych badań, zastosowań, możliwości i celów. a wystarczyłoby naprawdę z uwagą obejrzeć filmy z linka. ale ty wolisz się upierać przy swoim… że AI to nierealna śpiewka przyszłości…

    no szkoda… .. .

  17. realista 24.10.2020 02:42

    ale w sumie dopytam jednak jeszcze.
    piszesz: “chodzi mi o specjalistów od efektów (…) CGI [,którzy] osiągali niejednokrotnie lepsze efekty niż dziś “fahofcy od nieistniejącej AI” (nadal widzę wielu nie odróżnia ES od AI, no cóż, nie mój problem).”
    czy możesz podać jeden przykład systemu AI (właśc. eksperckiego) wykorzystywanego obecnie/ostatnio przez których “fahofców” od efektów specjalnych i osiągającego gorsze efekty niż spece od FX sprzed 30 lat?
    bardzo jestem ciekaw o czym piszesz.
    proszę… .. .

  18. MasaKalambura 24.10.2020 11:52
  19. janpol 25.10.2020 01:11

    Oczywiście, że nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że “prawdziwej i funkcjonalnej AI” na razie nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Twórcy jak na razie największego sukcesu na tym polu czyli programu AlphaGo, który wygrywa z mistrzami Go sami twierdzą, że jest to doskonały program ES z elementami AI. A rożne “ciekawe filmiki” są tylko, jak dla mnie, asumptem do rozszerzenia znanego od wieków powiedzenia: “papier wszystko przyjmie” do “dowolny nośnik informacji wszystko przyjmie”. Bowiem twarde fakty są takie jak opisałem wyżej i myślę, że nie warto tej dyskusji ciągnąć dalej w tym kierunku, bo powyższy artykuł dotyczył problemów i skutków automatyzacji a nie problemów rozwojowych AI i “kreatywnej twórczości” tych co nad AI pracują i starają się o kaskę na dalsze prace.

    PS faktycznie te wszystkie “programiki”, które np. poruszają dowolne, zdigitalizowane postacie, czy “wciskają w usta” ludziom teksty, których nie wypowiedzieli to to są typowe przykłady zastosowania w praktyce ES do animacji grafiki i dźwięku (ES to nie tyko alfanumeryczne bazy danych i programy do ich przeszukiwania i praktycznego stosowanie logicznych wyciągów z tych baz ale systemy wykorzystujące DOWOLNE bazy danych).

  20. realista 25.10.2020 12:15

    cyt.:”“prawdziwej i funkcjonalnej AI” na razie nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.”

    nieprawda. piszesz o jakiejś AI według swojej, zmyślonej definicji.
    AI działa z powodzeniem w wielu dziedzinach od lat a nawet dziesięcioleci.

    cyt.:”jest to doskonały program ES z elementami AI.”

    bzdura.
    za Wiki:
    “Algorytm stojący za programem stanowi kombinację technik sieci neuronowych, uczenia maszynowego oraz wyszukiwania Monte Carlo”
    “AlphaGo wykorzystuje kombinację uczenia maszynowego i technik przechodzenia drzewa, w połączeniu z rozległym szkoleniem”
    “W porównaniu z Deep Blue lub z Watsonem, algorytmy AlphaGo są potencjalnie bardziej ogólne i mogą być dowodem na to, że naukowa wspólnota dokonuje postępów w silnej sztucznej inteligencji”

    “W marcu 2016 r. Stuart Russell stwierdził, że „techniki AI rozwijają się znacznie szybciej niż się spodziewano, co sprawia, że kwestia długoterminowego efektu staje się bardziej pilna” dodając, że „zapewnienie, że coraz silniejsze systemy AI pozostaną całkowicie pod kontrolą człowieka…”

    cyt.:”te wszystkie “programiki”, które np. poruszają dowolne, zdigitalizowane postacie, czy “wciskają w usta” ludziom teksty, których nie wypowiedzieli to to są typowe przykłady zastosowania w praktyce ES do animacji grafiki i dźwięku”

    ABSOLUTNIE NIE.
    podane przykłady to przykłady działania SIECI NEURONOWYCH!
    człowieku, przestań pisać kompletne bzdury na temat, na który nie masz bladego pojęcia.
    proszę.
    TO JAKBYŚ NAPISAŁ, ŻE PIŁKA NOŻNA TO TYPOWY PRZYKŁAD GRY INDYWIDUALNEJ!…

    sieci neuronowe nie muszą wykorzystywać baz danych poza fazą uczenia maszynowego, na tym POLEGA różnica między ES a NN! ES to analiza baz danych, dostarczanie gotowych informacji.
    sieci neuronowe operują na regułach, które same tworzą podczas procesu uczenia. one się UCZĄ! mogą być wykorzystywane jako algorytmy w systemach ekspertowych, ale nie muszą. to są zupełnie inne aspekty, i nie myl ich!

    proszę cię, nie wprowadzaj w błąd czytelników, i postaraj się zapoznać z tym tematem zamiast upierać się przy wiadomościach z poprzedniej epoki, bo sieci neuronowe to o niebo ciekawsze zagadnienie niż systemy ekspertowe… .. .

  21. MasaKalambura 25.10.2020 12:28

    Na przykład zobacz jak AI uczy się gry w chowanego
    https://www.youtube.com/watch?v=Lu56xVlZ40M&ab_channel=TwoMinutePapers

    a ta projektuje nowoczesne konstrukcje
    https://www.youtube.com/watch?v=aR5N2Jl8k14&ab_channel=TED

  22. realista 25.10.2020 12:52

    i powtarzam pytanie:
    czy możesz podać jeden przykład systemu AI (właśc. eksperckiego) wykorzystywanego obecnie/ostatnio przez których “fahofców” od efektów specjalnych i osiągającego gorsze efekty niż spece od FX sprzed 30 lat?

    bądź konsekwentny, skoro coś twierdzisz to UDOWODNIJ, ŻE NIE ZMYŚLASZ, a robisz to na jakiejś podstawie!… .. .

  23. realista 25.10.2020 12:58

    Masa, bardzo ciekawe jest coś uchwyconego w tym pierwszym filmie – wykorzystywanie expoitów. dla AI jest bez znaczenia, czy coś jest błędem czy ficzerem, ona wykorzystuje “środowisko” w którym się znajduje takim, jakie ono jest.
    daje do myślenia… .. .

  24. MasaKalambura 25.10.2020 21:50

    Gość robi ciekawe filmy
    tutaj też nieoczekiwany rozwój nauczania
    https://www.youtube.com/watch?v=u5wtoH0_KuA&ab_channel=TwoMinutePapers

    https://www.youtube.com/watch?v=2Bw5f4vYL98&ab_channel=TwoMinutePapers

    Jak się widzi coś takiego, świadomość że coś pójdzie inaczej niż się programiści spodziewają przy AI pracującym na nas (w internetach) zbliża się do pewności. Bestia nas zaskoczy.

  25. realista 25.10.2020 22:34

    oj tam, z tą bestią to przestań. ale…

    fajne filmy na temat AI, zagrożeń, bezpieczeństwa, korzyści i różnych innych ciekawych zagadnień robi Rob Miles. wypowiada się też w innych miejscach jako ekspert (np. u Computerphile’ów)
    https://www.youtube.com/c/RobertMilesAI/videos
    ciekawe rzeczy, np. reward hacking, gdzie AI dba o usatysfakcjonowanie systemu nagrody (najlepiej zadbać o to, żeby dziecko się nie przewróciło, przewracając coś na dziecko… cel osiągnięty z najlepszym wynikiem).
    what a time to be alive! ;)… .. .

  26. janpol 26.10.2020 02:30

    Prawidłowa nazwa to “sztuczne sieci neuronowe” i żaden poważny, nawet najbardziej zaangażowany w to człowiek nawet nie próbuje nazywać “tego czegoś” (złożonego programu komputerowego, który (w pewnym uproszczeniu ale logicznie to uproszczenie jest poprawne) potrafi sam modyfikować swój algorytm, w celu szybszego, dokładniejszego i w ogóle efektywniejszego wykonania założonego zadania m.in. w oparciu o coraz obszerniejsze biblioteki danych i procedur) modelem ludzkiego mózgu.

    “…Twórcy jak na razie największego sukcesu na tym polu czyli programu AlphaGo, który wygrywa z mistrzami Go sami twierdzą, że jest to doskonały program ES z elementami AI…” – czytałem o tym już jakiś czas temu, w jakimś, na pewno poważnym źródle informacji, ale fakt nie potrafię tego źródła teraz na szybko znaleźć.

    “…These results bring us a step closer to fulfilling a longstanding ambition of artificial intelligence (3): a general game-playing system that can learn to master any game…” To jest cytat stąd.
    https://science.sciencemag.org/content/362/6419/1140
    Ogólnie oznacza to, że do założeń i planów AI jeszcze “trochę zostało” (podobne wnioski wyciągają również i inni, rzetelni badacze tego działu, niewątpliwie szybko się rozwijającego, informatyki.

    “…Proszę też nie mylić AI z technikami jakie są znane do kilkudziesięciu lat i stosowane np. w Hollywood przez speców od efektów specjalnych. Dla przypomnienia: nadal nikt nie skonstruował komputera i nie napisał programu, który by oszukał specjalistów w teście Turinga…” – coś takiego napisałem i proszę nie wciskać mi głupot, bo w tej myśli chodzi o efekt końcowy, czyli “filmiki” a nie “wnętrze mechanizmu” oraz fakt, że nikomu z twórców tzw. AI nie udało się jeszcze oszukać człowieka, który się na tym zna.

    Widzę, że muszę powtórzyć apel, (bo chyba może jest niezrozumiały?) – “… myślę, że nie warto tej dyskusji ciągnąć dalej w tym kierunku, bo powyższy artykuł dotyczył problemów i skutków automatyzacji a nie problemów rozwojowych AI i “kreatywnej twórczości” tych co nad AI pracują i starają się o kaskę na dalsze prace…”

  27. MasaKalambura 26.10.2020 06:37

    Przestać nie mogę, dobrze wiesz czemu

    Tutaj bestyjka już rękę poza virtual wystawia
    https://www.youtube.com/watch?v=9b2dxc1QalM&ab_channel=TwoMinutePapers

    teraz dajmy jej ciałko, co też szybko się uczy
    https://www.youtube.com/watch?v=NR32ULxbjYc&t=46s&ab_channel=noobqoou

    dajmy jej nowe zasilanie i broń

    What a Time to be Alive!

  28. MasaKalambura 26.10.2020 07:59

    No i jeszcze, na razie tylko wirtualne pola walki z żywymi ludźmi
    https://www.youtube.com/watch?v=tfb6aEUMC04&ab_channel=TwoMinutePapers

  29. realista 26.10.2020 09:04

    no 🙂
    a tu ci gość pisze, że AI to nierealna śpiewka dalszej przyszłości :DDD…

    a teraz coś dla rozluźnienia:
    https://www.youtube.com/watch?v=y3RIHnK0_NE
    https://www.youtube.com/watch?v=dKjCWfuvYxQ
    ;)… .. .

  30. realista 26.10.2020 09:16

    cyt.:”czytałem o tym już jakiś czas temu, w jakimś, na pewno poważnym źródle informacji, ale fakt nie potrafię tego źródła teraz na szybko znaleźć.”

    na pewno nie. nie potrafisz znaleźć, bo to nie jest system ekspertowy. jak byś wiedział o co chodzi to byś tego nie napisał…

    cyt.:”Ogólnie oznacza to, że do założeń i planów AI jeszcze “trochę zostało””

    oczywiście, że trochę zostało, ale zauważ do JAKIEGO CELU? do tzw. silnej sztucznej inteligencji – “formy sztucznej inteligencji mogącej posiadać wszystkie atrybuty dostępne umysłowi ludzkiemu”.

    cyt.:”coś takiego napisałem i proszę nie wciskać mi głupot, bo w tej myśli chodzi o efekt końcowy, czyli “filmiki””

    czyli nie potrafisz podać uzasadnienia, o które pytałem. nic dziwnego, ponieważ pokazane filmiki nie są prezentacją możliwości graficznych CGI, a prostymi przykładami działania sieci neuronowych w badaniach nad różnymi zastosowaniami i architekturami.
    “gdy pokazujesz psu Księżyc, ten patrzy na palec”…

    cyt.:”nadal nikt nie skonstruował komputera i nie napisał programu, który by oszukał specjalistów w teście Turinga…”

    test Turinga to test lingwistyczny, co okazuje się trudniejszym tematem niż przetwarzanie audio czy wideo. nic nie szkodzi, niewielki pożytek z pogadania sobie z maszyną. ważniejsze np. analizowanie elektrokardiogramów, w którym AI osiąga lepsze rezultaty niż specjaliści.

    cyt.:”myślę, że nie warto tej dyskusji ciągnąć dalej w tym kierunku, bo powyższy artykuł dotyczył problemów i skutków automatyzacji a nie problemów rozwojowych AI”

    co znaczy, że nie rozumiesz jakie znaczenia ma AI w tym procesie. AI to automatyzacja automatyzacji, narzędzia jakie do tej pory były nieosiągalne, a które są w stanie wspomagać, zastępować, a nawet przewyższać ludzi w najróżniejszych dziedzinach.

    mam dla ciebie radę – dla dobra własnego wizerunku nie wypowiadaj się tak kategorycznie w dziedzinach, o których nie masz wiedzy… zacznij od zrozumienia czym jest sztuczna inteligencja, a podpowiem, że to nie jest komputerowy koleżka do pogadania, a „zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie”… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.