Z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Opublikowano: 12.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1759

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu w Ameryce Łacińskiej ubyło 26 milionów miejsc pracy. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że nowe problemy kumulują się w regionie z tymi przedpandemicznymi, trapiącymi region od lat, jak m.in.: wysoki poziom nierówności społecznych, praca przymusowa, niska produktywność i bardzo ograniczony zakresem zabezpieczeń społecznych.

Z informacji MOP wynika, że w wyniku kryzysu koronawirusowego średni wskaźnik zatrudnienia w regionie spadł z 57,4 proc. do 51,7 proc. Redukcje zatrudnienia dotknęły mocno zarówno sektor formalny, jak i nieformalny, szczególnie brutalne okazały się jednak dla osób pracujących w tym drugim, bardzo często bowiem nie mogły one liczyć na żadne wsparcie. Niepokojące jest także to, że zmniejszenie się liczby miejsc pracy o wiele bardziej uderzyło w kobiety, wśród których wzrost bezrobocia w ciągu ubiegłego roku był aż o 18 punktów procentowych wyższy niż u mężczyzn. Może to mieć długofalowe skutki społeczne i kulturowe, negatywnie odbijając się na ich skuteczności działań na rzecz równouprawnienia płci.

Nie napawa optymizmem również fakt, że wszelkie prognozy dotyczące mogącego polepszyć sytuację ożywienia gospodarczego w 2021 roku są bardzo niepewne. MOP ostrzegła, że oczekiwania w sprawie poprawy na rynku pracy „powinny być bardzo ostrożne”. Organizacja zaproponowała dla państw kontynentu strategie naprawcze, oparte na państwowym wsparciu w zamian za utrzymanie miejsc pracy, ochronie pracowników, promocji zatrudnienia i dialogu społecznym celem znalezienia rozwiązań.

„W dążeniu do naprawy sytuacji konieczne jest wzięcie pod uwagę przedpandemicznych warunków w regionie, one mają bowiem kluczowe znaczenie dla zrozumienia, dlaczego wpływ pandemii na zatrudnienie był tak silny. Wiele wyzwań, z którymi mieliśmy do czynienia przed pandemią, nadal istnieje, teraz stały są one po prostu jeszcze pilniejsze” – powiedział dyrektor MOP Vinicius Pinheiro. „Wysoki poziom nieformalności zatrudnienia, ograniczona przestrzeń fiskalna, utrzymujące się wysokie nierówności, praca przymusowa, niska produktywność i bardzo ograniczone zabezpieczenia socjalne cały czas są nieprzezwyciężonymi bolączkami regionu” – dodał.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.