Z powodu pandemii zgrzytamy zębami

Opublikowano: 23.12.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1715

Dentyści zauważają, że pandemia zaczyna się odbijać na stanie jamy ustnej i uzębienia Kanadyjczyków.

Bruce Ward, dentysta z okolicy Vancouver, mówi, że coraz więcej osób w czasie snu bezwiednie zaciska szczęki i ściera sobie zęby z dużą siłą. Na zgrzytanie zębami najczęściej jako pierwsi zwracają uwagę inni, słysząc w nocy nowy dźwięk. Oznaką nocnego zgrzytania zębami może być ból szczęki po przebudzeniu się, ból głowy i ból zębów. Niekiedy może być jeszcze gorzej. Ward wspomina, że niedawno musiał usunąć pacjentowi dwa zęby, które były osłabione przez zaciskanie szczęk i pęknięte.

Ward, były przewodniczący Stowarzyszenia Dentystów Kolumbii Brytyjskiej, brał udział w telekonferencjach z udziałem innych dentystów, którzy zwracają uwagę na nasilone w ciągu ostatnich 18–20 miesięcy występowanie bruksizmu – tak fachowo nazywa się nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie. Powodem tej przypadłości najczęściej jest stres. Na skutek nadmiernych nacisków zęby mogą pękać i ruszać się, pojawiają się też odpryski. Do tego obciążone są mięśnie i kości, bo siły są naprawdę duże, tłumaczy Ward.

W takich przypadkach dentyści najczęściej rekomendują używanie specjalnej wkładki do ust na noc i zmianę trybu życia, by zmniejszyć obciążenie stresem.

Wiceprzewodniczący Kanadyjskiego Towarzystwa Dentystycznego, dr Aaron Burry, podkreśla, że od problemów z zębami mogą zaczynać się też inne choroby. Bruksizm wywołuje np. poranne migreny. Poza tym w czasie pandemii wiele osób odkładało wizyty u dentysty. Jednocześnie częściej podjadało, konsumowało więcej cukru i słodkich napojów. Teraz to widać.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Zdjęcie: ales_kartal (CC0)
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.