Z obniżki VAT korzystają głównie przedsiębiorcy

Opublikowano: 20.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 731

Najnowsze badania ekonomiczne mocno zachwiały wiarę neoliberałów w ich dotychczasowe przekonanie, iż obniżka podatku VAT działa głównie na korzyść klientów sklepów. Okazuje się, że najczęściej przedsiębiorcy nie reagują na zmniejszenie tej daniny, natomiast w przypadku podwyżki VAT niemal od razu starają się przenosić jej koszty na biorców swoich usług. Pieniądze osiągnięte z takich zysków w niewielkim stopniu zasilają przy tym kieszenie pracowników oraz dostawców.

Czwórka ekonomistów zdecydowała się przygotować pracę zatytułowaną „Co idzie w górę, nie musi spaść: asymetria VAT”, która była wynikiem ich badań na temat skutków zmian w wysokości podatku VAT w krajach europejskich w latach 1996-2015. Ogółem autorzy wspomnianego raportu wzięli pod lupę blisko 2832 przypadki korygowania wysokości podatku VAT, przynoszącego ogółem 30 proc. wszystkich wpływów podatkowych w Unii Europejskiej i blisko 12 proc. PKB państw zrzeszonych w UE.

Celem ekonomistów było przeanalizowanie wpływu podwyżki i obniżki podatku VAT na wysokość cen, a w swojej pracy zdecydowali się oni posłużyć dokładnym opisem przypadku Finlandii. W styczniu 2007 r. w tym kraju zdecydowano się więc obniżyć stawkę tej daniny na usługi fryzjerskie o 14 pkt. proc, aby następnie pięć lat później podwyższyć VAT o taką samą liczbę. Okazało się wówczas, że po obniżce VAT-u swoje ceny zmniejszyło zaledwie 60 proc. fryzjerów, natomiast po podwyższeniu podatku opłaty podniosło blisko 50 proc. właścicieli podobnych zakładów.

Przedsiębiorcy decydujący się w tym wypadku na podwyżkę cen chcieli tym samym przerzucić koszty zmiany VAT-u na klientów, podczas gdy 25 proc. chciało przenieść koszty VAT-u na klientów do 80 proc. podwyżki podatku, a tylko pozostali fryzjerzy w ogóle nie zmienili cen. Do podobnych wniosków doszli ekonomiści badający przypadek Francji i jej reformę VAT wprowadzoną w 2009 r. W tym wypadku badacze skupili się na reakcji restauratorów na obniżkę tej daniny, za którą lobbował ówczesny centroprawicowy prezydent Jacques Chirac.

Obniżka VAT-u na usługi restauratorskie miała na celu stymulowanie zatrudnienia w lokalach, ponieważ w latach 1995-2009 ich przychody spadły o blisko 10 proc. W tej sprawie przedstawiciele francuskiego rządu rozmawiali z organizacjami restauratorów, którzy mieli podpisać zobowiązanie, iż po obniżce VAT-u zdecydują się na obniżenie swoich cen. Za niewywiązanie się z tej umowy nie groziły jednak żadne sankcje, stąd dość szybko okazało się, że większość przedsiębiorców z tej branży wcale nie zamierza dotrzymać danego słowa.

W ciągu trzydziestu miesięcy od obniżki tego podatku ceny w lokalach spadły więc jedynie o 2 proc., koszty pracowników i dóbr materialnych zwiększyły się odpowiednio o 3,9 i 4,4 proc., za to zyski właścicieli restauracji zwiększyły się o blisko 10 proc. Wpływ obniżki VAT-u był więc dla klientów takich obiektów niemal niewidoczny, natomiast dochód z zysków restauratorów trafił głównie do ich kieszeni, pracownicy zyskali jedynie 25 proc. z dochodów ze zmniejszenia podatku, natomiast dostawcy zaledwie 16 proc.

Na podstawie: ObserwatorFinansowy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Balcer 20.11.2017 12:24

    1.A inflacji to na przestrzeni kilkunastu lat nie było? To bardzo cwanie ukryty podatek przez który stać nas i przedsiębiorców na coraz mniej. Co 27 lat pieniądz papierowy w Europie traci połowę wartości…. Podaję inflację realną, dlatego co roku rządy zmieniają sposób liczenia jej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.