Liczba wyświetleń: 1967
Ratusz Krakowa zamierza rozmawiać z przedsiębiorcami i rzemieślnikami, aby zaprzestali sprzedaży i produkcji popularnych wśród turystów figurek przedstawiających „Żyda z pieniążkiem”. Od lat o zakaz dystrybucji „antysemickich” suwenirów walczyła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, a miały one również przeszkadzać Żydom odwiedzającym te miasto.
Pamiątki dostępne na wielu krakowskich straganach cieszyły się popularnością zwłaszcza podczas wielkanocnych odpustów Emaus. Dotychczas same władze miasta nie dostrzegały problemu, chociaż od lat swoje uwagi zgłaszali żydowscy mieszkańcy dawnej polskiej stolicy. Ich lobbing okazał się jednak skuteczny, bo krakowski Ratusz zmienił swoje podejście do figurek.
Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury Robert Piaskowski. przyznał w rozmowie z Radiem ESKA, że sam przez wiele lat przechodził obojętnie obok rzeźb przedstawiających „Żyda z pieniążkiem”. Teraz zamierza jednak rozmawiać ze sprzedawcami i rzemieślnikami, aby przestali sprzedawać bądź eksponować „antysemickie” suweniry.
Radości z decyzji krakowskiego magistratu nie kryje Gmina Wyznaniowa Żydowska. „Po wielu latach miasto zrozumiało, że nie musi przedstawiać karykatury Żydów, którzy raz idą z workiem pełnym pieniędzy, gdzie im aż garby wyrastają, z dużym nosem. To troszeczkę tak bolało społeczność” – powiedział w rozmowie z rozgłośnią Tadeusz Jakubowicz, szef Gminy.
Na podstawie: Eska.pl/krakow, GazetaKrakowska.pl
Źródło: Autonom.pl
Komentarz „Wolnych Mediów”
Krakowskiemu magistratowi polecamy lekturę Art. 73 „Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”: „Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, (…) a także wolność korzystania z dóbr kultury”.
Kupię jednego, ratusz miasta właśnie strzelił sobie w stopę tą decyzją
Czyżby krakowscy żydzi zapomnieli z jakiego plemienia pochodzą , przecież od wieków byli pośrednikami finansowymi pomiędzy muzułmanami a resztą świata gdyż islam zakazuje pobierania procentu i lichwy . A wygląd 🙂 , śmiechu warte , czyżby nie używali luster i nie widzieli różnicy pomiędzy Lachami a sobą , jak można nie widzieć różnicy pomiędzy ludżmi z Azji a Europy Wschodniej .
Wydawało mi się, że to taki naturalny element kultury tego miasta, jak Indianie z pióropuszami w Ameryce.
Poza tym skoro ludzie chcą wytwarzać i kupować takie pamiątki, to chyba z sympatii do Żydów więc gdzie tu mowa o antysemityzmie?
No i po trzecie gdzie jest tam napisane, że to Żyd?