Yad Vashem przeprasza za „błędy”

Opublikowano: 04.02.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1002

Instytut Yad Vashem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holocaustu, które odbyło się w Jerozolimie pod koniec stycznia.

Pokazywane wtedy materiały, m.in. sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku, błędnie naniesione kontury Polski, zawierały „nieścisłości” i „stronnicze przedstawienie faktów”, które „wywołały nieobiektywne wrażenie”. Prezentowane materiały filmowe nie wspominały o zbrodniach ZSRR podczas II wojny światowej i o współodpowiedzialności tego państwa za sam jej wybuch.

Materiały nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosją a nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, ani okupacji Europy Zachodniej w 1940 roku – napisano w liście podpisanym przez Dana Michmana, przewodniczącego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Holocaustem Jad Waszem.

Informację podano na stronie internetowej dziennika „Haaretz”, na łamach którego ma zostać opublikowany list. „Przepraszamy za godną pożałowania sytuację, która miała miejsce. Te filmy nie przedstawiają perspektywy badań Jad Waszem nad tymi zagadnieniami (…) Naszym obowiązkiem wobec Izraela i narodu żydowskiego jest – i tak pozostanie – trzymanie się faktów historycznych, na tyle, na ile to możliwe, oraz przeciwstawianie się próbom zatarcia i wypaczenia dyskursu politycznego w różnych krajach. To dążenie zakłada uznanie własnych błędów i nieścisłości oraz gotowość do przyznania się do nich i ich poprawienia” – napisano w liście.

Przypomnijmy, 23 stycznia w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu, poświęcone 75. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez wojska radzieckie 23 stycznia 1945 roku.

Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele ponad 60 krajów, m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. W sumie w największym w historii Izraela forum wzięli udział prezydenci, szefowie rządów i monarchowie ponad 40 krajów.

Z obecności na obchodach zrezygnował prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli zabrania głosu. Polskę reprezentował ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polantek
Użytkownik
polantek

Zdemontowanie I Rzeczpospolitej , silnego centum Europy, zaowocowało w 300 lat póżniej dwiema okrutnymi wojnami jakich świat nie widział dotychczas. Wszelkie próby kolejnego demontazu przyniosą jeszcze gorszy skutek. Kto przyczynił się do tego jest powszechnie wiadomym.

Vesla
Użytkownik
Vesla

Co z tego, że przeprasza? Musieliby trafić to każdej osoby jaka z tym się zapoznała i wytłumaczyć się z błędu. Takie przepraszanie nie ma znaczenia

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Musial by powstac film anglojezyczny jak przetoczyla sie wojna przez polske, jak jej narod byl mordowany ,lotnictwo atakowalo cywilow, miasta zostaly zrownane z ziemia, obozy koncentracyjne, gulagi atak na zssr atak kontratakujacy na niemcy przez polske, wypalona ziemia, przesuniecie granic przez stalina, katyn, wywozki redukcja ludnosci z 35 mln w 1939 do 26 mln w 1946, polska miala lotnictwo i czolgi a na zachodzie uwazaja ze polska kawaleria na koniach atakowala czolgi, nawet maja filmy jak kawaleria wpadla na czolgi i sie rozpierzchla.
Wiec tylko dobry drogi miedzynarodowy film pod tytulem historia polski moze zucic niechciane swiatlo prawdy historycznej. Ktora nie na reke niemca, rosjana stad te ataki na polske. Bo oni maja duzo do stracenia wizerunkowo i w reparacjach. Nawet niemcy nie poniesli takich strat w ludnosci jak polska.

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Pozatym jest cisza o sojusznikach niemiec, austri, czechach, wlochach, japoni,wegrach,rumuni, fracji rzad mariobetkowy, te kraje nie byly niszczone tak jak polska.