XXIV szczyt UE-Chiny – nowe rozdanie

Opublikowano: 07.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1190

W dniach 7-9 grudnia w Pekinie odbędzie się 24. szczyt UE–Chiny. Unię Europejską na spotkaniach z przewodniczącym Chin – Xi Jinpingiem i premierem Chin – Li Qiangiem reprezentować będą przewodniczący Rady Europejskiej – Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen oraz wysoki przedstawiciel – Josep Borrell.

Według zapowiedzi, głównym tematem szczytu będzie stan relacji UE–Chiny i kwestie międzynarodowe.

Szczyt jest następstwem szeregu dialogów na wysokim szczeblu między Brukselą a Pekinem, w tym 12. rundy strategicznego dialogu na wysokim szczeblu między Chinami i Unią Europejską, który miał miejsce w połowie października br. Podczas spotkania Wang Yi z Josepem Borrellem chiński minister podkreślił potrzebę pełnych przygotowań do spotkania przywódców przed końcem roku, przestrzegania wzajemnej otwartości, rozszerzenia handlu i inwestycji oraz przeciwstawienia się „oddzieleniu i zerwaniu łańcucha”. Borell z kolei zapewniał, że UE nie zamknie drzwi przed Chinami i nie będzie ograniczać rozwoju Chin, za to liczy na współpracę w walce ze zmianami klimatycznymi.

Ursula von der Leyen powiedziała w listopadzie, że kluczowym celem grudniowego szczytu UE z Chinami w Pekinie jest zapewnienie zrównoważonych stosunków handlowo-gospodarczych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej spodziewa się działań ze strony Chin w celu „zaradzenia obecnym brakom równowagi”.

Już podczas poprzedniego szczytu przywódcy UE i Chin zgodzili się na rozpoczęcie dialogu handlowego wysokiego szczebla. UE zwróciła uwagę na znaczenie przejrzystego i konkurencyjnego otoczenia gospodarki cyfrowej, a także problem wiarygodnego i etycznego wykorzystywania sztucznej inteligencji.

W czasie nadchodzącego szczytu UE-Chiny może zostać poruszona kwestia importu samochodów elektrycznych z ChRL w związku z postępowaniem antysubsydyjnym wszczętym w tej sprawie przez Komisję Europejską.

Według doniesień prasowych portalu „Politico”, powołującego się na źródło dyplomatów i urzędników unijnych, Unia Europejska i Chiny jak dotąd nie potwierdziły wydania wspólnego oświadczenia z 24. szczytu UE-Chiny.

Autorstwo: Agnieszka S.
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 07.12.2023 18:38

    Ursula von der Leyen to marionetka bez żadnego pojecia co to jest polityka, biznes czy negocjacje. Dla Xi Jinpinga to nawet nie przystawka więc efekt będzie “zrównoważony” medialnie, żeby “kobiecie” nie robić wstydu:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.