Liczba wyświetleń: 771
Około 2,5 tys. osób wzięło udział w tegorocznej Manifie, która przeszła ulicami Warszawy. Hasłem przewodnim manifestacji było „Wszystkie jesteśmy u siebie”. Jej uczestnicy i uczestniczki mówili między innymi o ubóstwie i wykluczeniu społecznym kobiet, o sytuacji kobiet, które padły ofiarą przemocy i molestowania seksualnego czy o kłopotach wielu kobiet z egzekwowaniem alimentów. Ważnym wątkiem była też sytuacja kobiet z niepełnosprawnością, które są ofiarami dyskryminacji na wielu obszarach życia. Pojawił się też postulat ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy i liberalizacji ustawy aborcyjnej.
Uczestniczki i uczestnicy Manify nieśli transparenty z hasłami: „Dość przekrętów w sprawie alimentów”, „Alimenty to twój czas honoru”, „Mam gender i nie zawaham się go użyć”, „Równości fala od morza do Podhala”, „Chcemy medycyny nie ideologii”, „Nie znaczy nie”, „Kobieta – więźniarka cudzego sumienia”, „Żłobki zamiast broni”, „Przekażmy sobie znak równości”, „Gender mać!” czy „Więcej seksu dla seniorek”.
Dla osób z dziećmi przygotowano tzw. Kids Block, czyli platformę, na której mogli bawić się najmłodsi uczestnicy. Osoby mające trudności w poruszaniu się mogły skorzystać z autobusu niskopodłogowego.
Podczas przemarszu obok Skłotu Syrena w kamienicy przy ul. Wilczej 30 osoby przebrane za Jana Pawła II, Leszka Balcerowicza i Mieszka I zrzucały ulotki z hasłami antykapitalitycznymi, antynacjonalistycznymi i antywojennymi.
Manifa została zorganizowana przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca, która nie utożsamia się z żadną partią polityczną. Natomiast w manifestacji brało udział wielu polityków i polityczek z SLD, Zielonych, Twojego Ruchu i Partii Kobiet. Podczas manify zbierano też podpisy poparcia pod kandydaturami Anny Grodzkiej, Wandy Nowickiej, Magdaleny Ogórek i Iwony Piątek.
Manifa przeszła z al. Wyzwolenia przez pl. Zbawiciela i pl. Konstytucji pod gmach Sejmu.
Manifestacja przebiegła spokojnie, a nielicznym grupom prawicowych przeciwników nie udało jej się zakłócić.
Manify zorganizowano również w innych miastach, m.in. we Wrocławiu i Poznaniu; w niektórych miastach odbyły się już w sobotę, np. w Łodzi, Krakowie, Koszalinie.
Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 roku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wtedy 129 kobiet.
Autorstwo: Piotr Szumlewicz, Agnieszka Mrozik
Źródło: Lewica.pl
Ostatnio zastanawiam sie nad tym dziwnym gender i mam pytanko:
Czy jezeli jakis facet zrobi kobiecie dzieciaka nastepnie zmieni plec i bedzie kobieta to musi placic alimenty? Bo przecież kobieta placaca alimenty na dziecko kobiecie to brzmi z deka dziwnie.Jest tu jakis prawnik co mi to wyjasni? 🙂
@felikx
Mi chodzilo jak to wyglada prawnie
Masz swiatopoglad taki jaki masz nie wnikam choc bez pracy nie da sie zyc chyba ze ta prace zwalisz na kogos innego.Od poczatku istnienia czlowieka wykonywal on prace by zyc (polowal,sadzil,zbieral) a wolny jestes wtedy kiedy masz wolna wole i wybór(w najwiekszym skrócie ) a nie nie wtedy kiedy nie musisz pracowac