Wzrost ubóstwa i list otwarty polityków społecznych

Opublikowano: 29.03.2013 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 354

Grupa ponad 50 profesorów polityki społecznej opublikowała na łamach brytyjskiego dziennika „The Guardian” list otwarty do premiera tego państwa, Davida Camerona. Jak wskazują naukowcy, planowane przez jego rząd cięcia zasiłków społecznych doprowadzą do dramatycznego wzrostu poziomu ubóstwa w Zjednoczonym Królestwie. Zdaniem profesorów na skutek tych zmian 10% najuboższych gospodarstw domowych straci równowartość ok. 38% swoich dochodów, a 200 tys. dzieci zostanie zepchniętych w sferę ubóstwa.

Zmiany te spowodują podkopanie publicznego wsparcia dla państwa dobrobytu, które w opinii naukowców jest jednym ze „znaków rozpoznawczych cywilizowanego społeczeństwa”. W ich opinii nawet retoryka obecnego rządu nie odpowiada pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w Wielkiej Brytanii, w której poziom ubóstwa staje się coraz poważniejszym problemem, a stanowiska pracy bardziej niestabilne.

Zjawiska te opisuje również raport organizacji PSE (Poverty and Social Exclusion – Ubóstwo i wykluczenie społeczne), przygotowany przez naukowców z 6 brytyjskich uczelni, w którym obecną sytuację najuboższych opisuje się jako gorszą aniżeli w 1983 r., tj. szczytowym okresie cięć przeprowadzanych przez gabinet Margaret Thatcher. Wielka Brytania w dalszym ciągu stanowi jeden z popularniejszych kierunków migracyjnych w Unii Europejskiej, ale jak zauważają autorzy raportu, aż 3 mln jej mieszkańców nie stać nawet na zapewnienie sobie odpowiedniego ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, a 4 mln z nich jest niedożywionych. Ok. 11 mln osób nie może sobie pozwolić na odpowiednie warunki mieszkaniowe, a blisko 10% gospodarstw domowych nie stać na odpowiednie ogrzewanie mieszkań.

Tymczasem prof. David Gordon z Uniwersytetu w Bristolu przewiduje, że planowane przez konserwatywny rząd cięcia doprowadzą do dodatkowego pogorszenia się sytuacji życiowej mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Autor: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.