Wzrost terroru Izraela w Palestynie podczas pandemii

Opublikowano: 12.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Izraelskie siły okupacyjne dokonują rekordów niszczenia palestyńskiej infrastruktury, przyczyniając się do coraz gorszej sytuacji Palestyńczyków – alarmuje ONZ. Między marcem a sierpniem Izraelczycy zniszczyli lub skonfiskowali 389 palestyńskich budynków – 65 miesięcznie – bijąc poprzednie „rekordy”, jak informuje raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Okupant niszczy buldożerami ośrodki zdrowia, szkoły i mieszkania.

Według wyliczeń OCHA, represje okupacyjne ciągle nabierają tempa. W okresie epidemicznym Izraelczycy wyrzucili z domów 442 osoby, z czego 205 w samym sierpniu, a sytuacja we wrześniu nie polepsza się ani trochę. Izraelczycy skupiają się w swym dziele zniszczenia na budynkach publicznych i gospodarczych w rolnictwie, jednak wyrzucanie z domów szczególnie – zdaniem OCHA – przyczynia się do dalszej prekaryzacji palestyńskiego życia i rozprzestrzeniania się epidemii covid-19.

Izraelskie władze okupacyjne poinformowały, że „prowadzą operację przeciw nielegalnemu budownictwu z obowiązku utrzymania porządku publicznego” i że jest ona „zgodna z prawem” (okupacyjnym). By cokolwiek zbudować, Palestyńczycy muszą zwracać się o pozwolenie do izraelskiej administracji okupacyjnej, która takich zgód po prostu nie wydaje. OCHA podkreśla, takie zezwolenia są „niemożliwe do zdobycia dla Palestyńczyków”, co zgadza się z izraelską, rasistowską polityką apartheidu.

Jamie McGoldrick, koordynator OCHA w Palestynie, zwraca uwagę, że „niszczenie własności na terytoriach okupowanych jest sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym i może być dopuszczone tylko w razie szczególnych operacji militarnych.” Tymczasem Izraelczycy prowadzą jedynie operację niszczenia. McGoldrick wezwał Izrael do „natychmiastowego” zaprzestania tych nielegalnych praktyk, lecz nie było jeszcze przypadku, by Izraelczycy stosowali się do takich apeli.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 13.09.2020 00:10

    Całe szczęście, że w polskojęzycznych mediach głównego ścieku wałkuje się temat Białorusi, bo ktoś zbyt dociekliwy mógłby zapytać o obecną sytuację w bezcennym Izraelu: o wielotysięczne protesty przeciw korupcji Bibiego, czy o sprawę Palestyny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.