Wzrost korupcji na Islandii

Opublikowano: 16.12.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 179

Najnowsze dane, które zostały opublikowane przez Transparency International (TI), dowodzą temu, że na Islandii, jest bardzo duża nieufność wobec wszystkich instytucji gospodarczych, a poziom korupcji wyraźnie się zwiększa.

Zgodnie z najnowszą edycją Indeksu Percepcji Korupcji 2011, która została opublikowana na początku grudnia, Islandia nie wypadła najlepiej. W tym roku, w badaniu brały udział 183 państwa.

Najmniej skorumpowanymi krajami na świecie, okazały się być Nowa Zelandia, Dania, Finlandia i Szwecja. Kraje skandynawskie, zawsze znajdowały się na samym szczycie listy jeżeli chodzi o najniższy poziom korupcji. Zaskakujące jest to, że w tym roku, Islandia spadła aż na 13 miejsce.

Pomimo to i tak nadal wyprzedza ona takie kraje jak Niemcy, Japonię czy USA. W roku 2005 Islandia zajęła pierwsze miejsce w rankingu i uznana była za kraj, w którym praktycznie korupcja nie istnieje, w roku 2007 jej pozycja zmieniła się i wówczas Islandia spadła na 6 miejsce.

W tym badaniu brała udział również Polska, która została sklasyfikowana na 41 miejscu, które dzieli z Republiką Zielonego Przylądka. W porównaniu z ubiegłym rokiem, oznacza to, utrzymanie pozycji w rankingu.

Indeks Percepcji Korupcji jest badaniem, które wyraźnie pokazuje, to jak społeczeństwa danych krajów postrzegają zasięg i rozmiary obecnej korupcji. Badanie to zatem, nie pokazuje faktycznej skali tego zjawiska, a jedynie społeczne odczucia na jego temat.

Metodologia IT, opiera się na zbieraniu różnych ocen i opinii przeprowadzanych wśród instytucji, przedsiębiorców. Jest to przeprowadzane dlatego aby w efekcie końcowym móc porównać te dane i opracować wskaźnik, który dotyczy kwestii odnoszących się do przekupstwa funkcjonariuszy publicznych, defraudacji publicznych funduszy itp.

Biorąc pod uwagę badania dotyczące oceny politycznej, pod względem korupcji, Islandia zdobyła największą ilość punktów, co oznacza, że instytucje polityczne należą do najmniej skorumpowanych na świecie. Inaczej wygląda sytuacja z instytucjami gospodarczymi, które według społeczeństwa są najbardziej skorumpowane.

Źródło: Informacje.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rych
Użytkownik
rych

“Indeks Percepcji Korupcji jest badaniem, które wyraźnie pokazuje, to jak społeczeństwa danych krajów postrzegają zasięg i rozmiary obecnej korupcji. Badanie to zatem, nie pokazuje faktycznej skali tego zjawiska, a jedynie społeczne odczucia na jego temat.”

Słowem nie jest nic warte.

“Biorąc pod uwagę badania dotyczące oceny politycznej, pod względem korupcji, Islandia zdobyła największą ilość punktów, co oznacza, że instytucje polityczne należą do najmniej skorumpowanych na świecie.”

W związku z powyższym: Brednie!
Oznacza to tylko i wyłącznie iż mieszkańcy Islandii należą do najbardziej ufających swoim instytucjom politycznym obywateli na świecie.