Wzrost cen prądu ma być rekompensowany

Opublikowano: 20.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2189

Rosnąca cena uprawnień na emisję dwutlenku węgla powoduje głównie ciągły wzrost cen prądu, zaś ma być on najbardziej dotkliwy już w przyszłym roku i wynieść od 20 do 40 procent. Z tego powodu rządzący zapowiadają rekompensatę za podwyżki, która ma być dostępna dla wszystkich gospodarstw domowych i jednocześnie wynosić niemal całą kwotę wzrostu, a za rozliczenia z dostawcami będzie odpowiadać państwo.

Ogółem wzrost cen energii spowodowany jest kilkoma czynnikami, choć wspomniana cena uprawnień na emisję dwutlenku węgla jest tutaj kluczowa – wynosi ona bowiem ponad 25 euro za tonę, natomiast w ubiegłym roku kwota ta wyniosła około 5 euro, a w najbliższych latach może urosnąć do 35-40 euro za tonę. Ponadto stale drożeje wydobycie węgla będącego podstawą polskiej energetyki, zaś przez suszę i upały spadła także produkcja energii w Skandynawii.

Z tego powodu ceny prądu w Polsce także oczywiście wzrosną, przy czym podwyżki będą mocno zróżnicowane i będą zależne od dostawców. Ogółem wzrost stawki za energię wyniesie od 25 do 40 proc. dla gospodarstw domowych oraz nawet od 50 do 70 proc. dla biznesu i przedsiębiorstw.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiada więc, że państwo będzie rekompensować wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, niezależnie od dochodu, zaś zwrot będzie stuprocentowy. Zdaniem Tchórzewskiego podwyżki nie mają żadnego uzasadnienia zewnętrznego, ponieważ są one związane z kosztami uprawnień na emisję dwutlenku węgla, a nie np. cen samego węgla. Samym rozliczeniem tej formy pomocy będą zajmować się firmy energetyczne oraz specjalny państwowy fundusz.

Na podstawie: Forsal.pl, RP.pl, Money.pl
Zdjęcie: blickpixel (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. kopydlok 20.11.2018 13:09

  Mały cytacik za wikipedią:

  “Według raportu UBS Investment Research z 2010 r. koszt systemu przydziałów dla europejskiej gospodarki wyniósł do tej pory 287 miliardów dolarów, a jego wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych był “bliski zeru”.

 2. polach 20.11.2018 15:02

  Co2 to pretekst abyśmy płacili nie wiadomo komu, ani ile – podatek od “kominów” absurdalna kradzież w biały dzień, na gigantyczną skalę umotywowana stekiem kłamstw i bzdur…

  “50 do 70 proc. dla biznesu i przedsiębiorstw.” a kto odda firmom?

 3. kuralol 20.11.2018 18:51

  Czego to się człowiek nie dowie z internetów …

  ” Czemu oni tak nienawidzą Polaków, skoro wielu Polaków zginęło, żeby ich ratować? Dlaczego domagają się od Polski 300 miliardów dolarów?

  – Oni jeszcze bardziej nienawidzili tych którzy ocaleli z holocaustu. Poczytaj trochę – określenia jak mydło i niedopałki to typowe określenia dla tych ludzi z prasy izraelskiej. Dla syjonistów lepiej byłoby gdyby Niemcy wszystkich zagazowali. ”

 4. Cosmo 21.11.2018 07:10

  Jak długo jeszcze będziemy dalej brnąć w to gó..o?

 5. jasoncruzoe 21.11.2018 07:26

  Ciekawe jak długo jeszcze opłaci nam się członkostwo w EU bo po tych podwyżkach chyba już wcale? To będzie olbrzymi cios dla gospodarki i kosztów życia!!!

 6. Hassasin 21.11.2018 08:15

  Eskimosi to potrafią robić pieniądze nawet z powietrza. Toć to podatek imperialny. Ludziki obudźcie się !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.