Wzrok owadów zrewolucjonizuje przyszłe roboty

Opublikowano: 19.08.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Naukowcy wciąż poszukują i testują technologie, które umożliwią im w przyszłości zbudowanie robota idealnego. W najnowszych wynikach badań, przeprowadzonych w Centrum Badań Neuronauki na Uniwersytecie w Adelaide w Australii, naukowców zaskoczył niesamowity wzrok, jaki posiada ważka.

Dr Steven Wiederman i profesor David O’Carroll przyznali, że naukowcy po raz pierwszy odkryli jakie możliwości wizualne posiada ten owad. Przetwarzanie wizualne u większości zwierząt, zarówno kręgowców jak i bezkręgowców, składa się z dwóch kanałów, które oddzielnie przetwarzają jasność i ciemność. Kanały te są nazywane odpowiednio ON i OFF a zwierzęta używają kombinacji tych samych kanałów (ON-ON i OFF-OFF). Przeprowadzone badanie wykazało, że ważka potrafi wykorzystywać kombinaję dwóch kanałów (ON-OFF), dzięki czemu mogą zobaczyć ciemne obiekty. Naukowcy podejrzewają, że wzrok wielu innych zwierząt może działać podobnie.

Badacze są zafascynowani tym odkryciem i uważają, że technologia oparta na owadzim wzroku może znacznie udoskonalić neuronaukę. Warto w tym temacie przypomnieć o amerykańskim wynalazku, jakim jest specjalna kamera, która przypomina oko. Wynalazek “widzi” bardzo wyraźnie obiekty znajdujące się w dowolnej odległości od niego i jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze jego ruchy. Naukowcy przyznali, że sztuczne oczy wzorowane na owadzim będą miały zastosowanie w robotach, choć technologia wciąż ulepszana z pewnością zostanie również użyta w wielu innych sprzętach do obserwacji.

Na podstawie: www.redorbit.com
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o