Wzrasta poziom galaktycznego promenowania kosmicznego

Opublikowano: 22.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 760

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of New Hampshire wykazały, że narażenie na działanie promieniowania kosmicznego jest znacznie wyższa niż wcześniej sądzono, a to może mieć poważne konsekwencje zarówno dla astronautów i satelitów.

W opublikowanym ostatnio badaniu naukowcy wykazali, że poziom galaktycznego promieniowania kosmicznego (GCR) wzrasta szybko i jego intensywność wkrótce może przekroczyć poziomy wszelkich dotychczasowych obserwacji. Oznacza to poważny problem, ponieważ niezabezpieczeni astronauci mogą zostać poddani długoterminowej radiacji, która doprowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak rak czy uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak serce, mózg lub centralny układ nerwowy.

Ten sam zespół badaczy, w 2014 roku przewidział, że poziom promieniowania kosmicznego wzrośnie o mniej więcej 20% w trakcie trwającego minimum słonecznego. Cztery lata później, ich ostatnie badania pokazują, że te prognozy były zdecydowanie za skromne, a promieniowanie kosmiczne może zyskać na intensywności nawet o 30%.

Dane z Lunar Reconnaissance Orbiter wskazują, że promieniowanie ze strony galaktycznych promieni kosmicznych rośnie szybciej niż przewidywano wcześniej. Naukowcy jako jedną z głównych przyczyn tego zjawiska uważają spadek aktywności słonecznej obserwowany w ostatnich latach. Gdy aktywność słoneczna rośnie zwiększa to pole magnetyczne gwiazdy, które z pomocą wiatru słonecznego odbija dużą część promieniowania kosmicznego a tym samym zmniejsza jego ogólny poziom.

Nikt nie wie jak długo potrwa to minimum słoneczne, ale z historii wiadomo, że takie okresy nadzwyczajnego uspokojenia naszej dziennej gwiazdy potrafią trwać kilkadziesiąt lat. Być może teraz również będziemy się musieli zmierzyć z takim minimum słonecznym i będzie to pierwsze takie zjawisko w erze podbojów kosmicznych.

Na podstawie: OnlineLibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 22.03.2018 17:47

    I zdaje się, że słabnie magnetosfera Ziemi…

  2. kozik 24.03.2018 09:51

    Kiedyś na WM był art. wiążący zwiększone prom. kosmiczne ze zwiększeniem zachmurzenia i spadkiem ogólnej temperatury globu, więc możemy stracić podwójnie: mniejsza “stała” słoneczna i większe zachmurzenie.
    Zwolennicy antropogeniczności globalnego oci…enia stwierdzają, że teraz co prawda może być mała epoka lodowcowa, ale po niej to dopiero będzie gorąco!:D Więc nie grzejcie w domach, jak jest zimno!;)
    Gdyby nie efekt “zielonego domku”, na Ziemi panowałaby średnia temperatura minus kilkanaście st.C…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.