Liczba wyświetleń: 1000
„New York Times” opublikował kilka dni temu raport na temat pracy w magazynach i biurach firmy Amazon. Wyłania się z niego zatrważający obraz – pracownicy są bez końca wyzyskiwani, pracują nawet po 80 godzin tygodniowo, firma nagabuje ich podczas urlopów oraz zmusza do pracy ponad siły w ciężkich warunkach, m.in. bez klimatyzacji pomimo upału.
Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Działalność rozpoczęła w 1994 r. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 154 tys. osób.
Amerykański dziennik przepytał byłych już pracowników Amazona, jak wygląda praca w tej firmie. Podawane przez nich przykłady jeżą włos na głowie – pracownicy w jednym z magazynów w Pensylwanii pracowali w temperaturach przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Na zewnątrz w pogotowiu czekała karetka, aby zabierać tych, którzy stracili przytomność. Klimatyzacja w magazynie została włączono dopiero wtedy, gdy sprawą zainteresowały się media. Byli pracownicy biurowi w siedzibie firmy w Seattle skarżyli się, że musieli pracować po 80 godzin tygodniowo. Służbowe e-maile otrzymywali w środku nocy lub gdy byli na wakacjach. Opowiadali też o opresyjnej kontroli wydajności i bezdusznym lekceważeniu osobistych problemów. Z kolei pracownica zespołu Kindle powiedziała, że od lat otrzymywała wysokie oceny wydajności, aż do momentu, aż musiała zaopiekować się ojcem umierającym na raka. Kiedy usłyszała od szefów, że stanowi problem dla firmy, wzięła bezpłatny urlop i już nie wróciła. „Jeśli nie jesteś w stanie dać z siebie absolutnie wszystkiego przez 80 godzin tygodniowo, to w oczach firmy jesteś słaby” – podkreśla.
Artykuł z „New York Timesa” odbił się szerokim echem w USA. W odpowiedzi szef Amazona Jeff Bezos napisał list otwarty do swoich pracowników. „Artykuł szokująco opisuje praktyki zarządzania, także ludźmi, którzy przeżyli rodzinne tragedie i mają poważne problemy zdrowotne. Artykuł nie opisuje Amazona, jakim go znam” – pisze. Twierdzi, że „ma nadzieję, że pracownicy świetnie się bawią, pracując w grupie wspaniałych kolegów”.
Amazon w przeszłości wielokrotnie był krytykowany za warunki pracy w swoich magazynach w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów wielokrotnie dochodziło do strajków. Pracownicy domagali się podwyżek płac i lepszych warunków pracy. Skarżyli się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.
Na pracę w firmie skarżyli się też Polacy. Koncern zatrudnia w naszym kraju 6 tys. osób. 22 lipca Amazon Polska poinformował o podniesieniu pensji wszystkim pracownikom w każdym z trzech centrów logistycznych w Polsce.
Źródło: NowyObywatel.pl
W Polskim oddziale Amazon nie jest wiele lepiej, na szczęście w porę zrezygnowałem. Jeśli kogoś to interesuje w internecie jest pełno relacji pracowników.
Jedno mnie tylko zastanawia, kto im kazał sprawdzać skrzynkę mailową w środku nocy? 😉