Wystąpienie Aleksandra Łukaszenko z 17.09.2021 r.

Opublikowano: 19.09.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 978

Aleksander Łukaszenko odrzucił wszelkiego rodzaju roszczenia wobec Białorusi za wydarzenia z września 1939 r. „Lud białoruski formował się w jeden naród w niewyobrażalnych doświadczeniach” – powiedział prezydent Białorusi 17 września 2021 r. na forum sił patriotycznych „Symbol jedności” poświęconym Dniu Jedności Narodowej „Cała historia nieraz trudnej i dramatycznej drogi Białorusi do zdobycia i zachowania państwowości wielokrotnie potwierdzała starożytną mądrość, że siła jest w jedności” – podkreślił Aleksander Łukaszenko.

„My, Białorusini, wiemy, co to znaczy zadowalać interesy narodowe innych ludzi, czyjeś wygórowane ambicje geopolityczne, stracić połowę ojczyzny, stracić kontakt z bliskimi i przyjaciółmi na 20 długich lat” (chodzi o Białoruś w latach 1921-1939 – P.Z.) – powiedział prezydent. Według niego, w ciągu tych kilkudziesięciu lat ponad 4 miliony ludzi żyjących na terenach okupowanych przez Polskę zostało pozbawionych prawa do posługiwania się językiem ojczystym, nauki w szkołach narodowych, rozwijania swojej oryginalnej kultury i po prostu nazywania się Białorusinami.

Dla większej przejrzystości, za namową prezydenta, na forum pokazano mapę Białorusi z 1921 r., kiedy terytorium kraju było kilkakrotnie mniejsze od współczesnego. „Spójrzcie, gdzie była Białoruś, rozdarta, rozszarpana, podzielona… Czy to było sprawiedliwe? Nie. 20 lat ludzie byli dręczeni, wyśmiewano się z nich, zabroniono rozmawiać tak, jak chcieli, nie mówiąc już o tym, że dzieci nie miały się gdzie uczyć, była polonizacja, polonizacja tej części Białorusi. Nie mogliśmy tego zaakceptować – podkreślił białoruski przywódca.

„Nie ma nic dziwnego w tym, że 17 września 1939 r. mieszkańcy Zachodniej Białorusi spotkali Armię Czerwoną jako wyzwoliciel. Ze łzami w oczach i kwiatami” – przypomniał białoruski przywódca. „Przypominają o tych spotkaniach archiwalne zdjęcia, które są starannie przechowywane w starych rodzinnych albumach”.

„Tak, dzisiaj nie jesteśmy w stanie uciszyć nacjonalistów wszelkiego rodzaju, potomków kolaborantów, przyrównujących to wydarzenie z atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę. Ale możemy i musimy wreszcie, bez wahania, odpowiedzieć faktami, co zaczęliśmy czynić” – podkreślił Aleksander Łukaszenko.

Przypomniał, jak do połowy września 1939 r. Polska poniosła druzgocącą klęskę w wojnie z Niemcami, wojska polskie zostały pokonane, a rząd uciekł do Wielkiej Brytanii. Polska jako państwo przestała istnieć, a nad Zachodnią Białorusią, która była częścią nieistniejącej już Polski, zawisł cień nazizmu. „Po zwróceniu utraconych ojczystych ziem białoruskich władze sowieckie powstrzymały śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców regionu na całe dwa lata” – powiedział szef państwa.

Zaznaczył, że w Polsce byli bardzo urażeni tym, że Białorusini w swoim państwie, zgodnie z konstytucją, postanowili w tym pamiętnym dniu świętować dzień zjednoczenia kraju. „Dlaczego się obrazili? To ziemie polskie. Okazuje się, że my je „okupowaliśmy” – zaznaczył prezydent. W odpowiedzi na takie oskarżenia i wyrzuty Aleksander Łukaszenka powiedział, że historyczna decyzja o zjednoczeniu ziem w 1939 r. była prawidłowa i słuszna.

„W dniu 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę i w ciągu dwóch tygodni państwo polskie nie istniało. I gdybyśmy my, Armia Czerwona, nie przesunęli wtedy swoich wojsk na zachód, do Brześcia i Grodna, to byłoby faktem, że Niemcy zatrzymaliby się tam, na tej zachodniej granicy. Oni byliby już w pobliżu Mińska. I śmiem dziś powiedzieć, że jeśli w 1939 r., dwa lata przed hitlerowskim atakiem na Związku Radzieckiego, Niemcy byliby pod Mińskiem, obawiam się, że nie byłoby Wielkiego Zwycięstwa w 1945 r. Jeden skok do Moskwy – i nie byłoby Związku Radzieckiego. W związku z tym ten prewencyjny ruch Stalina na zachód i ponowne zjednoczenie zachodnich ziem Białorusi z pierwotnymi ziemiami białoruskimi był poprawny, sprawiedliwy i naturalny” – jest przekonany prezydent.

Mówiąc o wydarzeniach z września 1939 r., głowa państwa białoruskiego zastanawiał się, dlaczego wówczas Polska nie obroniła swoich ziem i w ciągu dwóch tygodni poddała całe terytorium, w tym Grodno i Brześć? „Dlaczego tam nie umieraliście, skoro to wasza ziemia? Cóż możemy powiedzieć o ziemiach, kresach wschodnich, które wchodziły w skład Polski… Nasze dni byłyby policzone” – powiedział głowa państwa.

Zaznaczył, że panuje opinia, że Polacy nie mogli przeciwstawić się potężnej armii Niemiec. „Zatem pojawia się drugie pytanie: dlaczego wasi protektorzy wam nie pomogli? Czy zauważyliście, dokąd zbiegł polski rząd? Do Wielkiej Brytanii. A Anglosasi byli wtedy silni. Dlaczego nie bronili Polski, jak obiecali? I jeszcze jedno pytanie: tak Polacy otrzymali śmiertelny cios 1 września (1939 r. – przyp. BELTA) ze strony swoich sojuszników. Przecież Niemcy były w ścisłym sojuszu z Polską do 1 września 1939 r., prowadzali się w objęciach. Polski rząd, rząd gotowy był, i to jest potwierdzane przez fakty archiwalne, postawić pomnik Hitlera na centralnym placu Warszawy. I ten właśnie Hitler w ciągu kilku miesięcy zdeptał Polskę” – stwierdził szef państwa białoruskiego.

Aleksander Łukaszenko odrzucił wszelkiego rodzaju roszczenia wobec Białorusi za wydarzenia z września 1939 r., podkreślając, że w tym okresie naród białoruski ponownie uzyskał prawo do życia i rozwoju w granicach jednej republiki. W krótkim czasie mieszkańcy zachodnich regionów otrzymali bezpłatną opiekę medyczną, rozpoczęło pracę prawie 6 tys. szkół, uruchomiono państwowe uczelnie i teatry, powstały nowe fabryki i zakłady – przypomniał prezydent. We wszystkich miastach regionalnych i ośrodkach regionalnych ukazywały się białoruskie gazety i czasopisma. „Zjednoczenie Białorusi w 1939 roku dało potężny impuls rozwojowi gospodarki, nauki, kultury. Ale najważniejsze jest to, że Białorusini się zjednoczyli. Byliśmy razem w walce przeciwko zwolennikom przywrócenia” wielkiej „Polski i w walce z hitlerowskimi okupantami” – zaznaczył prezydent.

„Na polach bitew, w oddziałach partyzanckich i w podziemiu, mieszkańcy Zachodniej i Wschodniej Białorusi bez wahania ginęli za Ojczyznę. W tej najstraszniejszej i najbardziej okrutnej wojnie w dziejach ludzkości wzmacniała się i hartowała narodowa jedność zamieszkujących republikę Białorusinów, Rosjan, Ukraińców Polaków, Żydów i innych mniejszych narodów żyjący w republice” – podkreślił Aleksander Łukaszenko. „W niewyobrażalnych doświadczeniach lud białoruski został uformowany w jeden naród”.

Tłumaczenie P.Z.
Źródło oryginalne: Belta.by
Źródło polskie: NEon24.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,60 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Brawo Łukaszenka za zjednoczenie Narodu Białoruskiego. Dlaczego rządy w Polsce zawsze są miałkie bez kręgosłupa moralnego , podległe zawsze obcej nacji ? I w czasie wojny uciekają tchórze!