Wyspy Owcze chcą przedłużyć umowę z Rosją

Opublikowano: 28.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1434

Wyspy Owcze prowadzą rozmowy z rosyjskim rządem w sprawie przedłużenia umowy rybackiej z Rosją. Sprawa budzi kontrowersje, a minister rybołówstwa twierdzi, że anulowanie umowy miałoby fatalne skutki dla gospodarki. Ekonomista z Uniwersytetu Wysp Owczych nie zgadza się z tym i zwraca uwagę, że jest to umowa o wymianie.

Umowa została podpisana w 1977 roku i jest odnawiana co roku, właśnie w listopadzie. Zapisano w niej, że Rosjanie łowią na wodach terytorialnych Wysp Owczych kilka gatunków ryb, choć głównie dorsza, a Wyspy Owcze mogą łowić dorsza na Morzu Barentsa. Odkąd w lutym Rosja najechała na Ukrainę, zachodnie kraje uciekają się do różnych sankcji, a o umowie toczy się dyskusja.

Kilka partii, które deklarowały się za jej uchyleniem, teraz zmieniło zdanie. W tym tygodniu wszystkie partie w parlamencie Wysp Owczych, oprócz Partii Samorządowej, zgodziły się na jej przedłużenie.

„Traktat z Rosją będzie prawdopodobnie przedłużony” – powiedział Arni Skaale, minister rybołówstwa Wysp Owczych, w wywiadzie udzielonym wczoraj Kringvarpið. Minister stwierdził, że przez sporą część czasu obowiązywania umowy Rosja i tak była w stanie wojny. Wówczas anulowanie umowy, która stanowi mniej niż pięć procent produktu krajowego brutto, miałoby w krótkim czasie fatalne skutki dla gospodarki. Odniósł się także do faktu, że żywność jest zwolniona z sankcji.

Hans Ellefsen, profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie Wysp Owczych, jest innego zdania i w wywiadzie dla DR, duńskiego nadawcy narodowego, mówi, że anulowanie umowy, która jest umową wymiany, nie miałoby poważnych konsekwencji dla gospodarki. Dzięki zmianie organizacji połowów Wyspy Owcze mogłyby łowić na swoich wodach terytorialnych to, co wcześniej łowili Rosjanie.

Na podstawie: RÚV.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 28.11.2022 13:06

    X.D

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.