Wysokie kary dla mieszkańców woj. śląskiego za wjazd do Czech

Opublikowano: 19.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 509

Przekroczenie granicy z Czechami może słono kosztować mieszkańców Śląska. Kara w wysokości ok. 170 tys. zł (milion koron) może zostać nałożona, mimo iż Polska została uznana przez czeskie władze za kraj niskiego ryzyka epidemicznego.

W nocy z 12 czerwca na 13 czerwca zniesiono kontrole graniczne na polskich granicach. Nie obowiązują także kontrole sanitarne i konieczność poddania się 14-dniowej kwarantannie po wjeździe do kraju. Mimo że Polska otworzyła swoje granice, to trudna sytuacja epidemiologiczna na Śląsku zaniepokoiła południowych sąsiadów.

Przypomnijmy, to właśnie województwo śląskie w ostatnim czasie zostało najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa. Każdego dnia dane resortu zdrowia o nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 są coraz bardziej niepokojące. Masowe zarażenia górników i kwarantanna znacząco zredukowała liczbę pracujących w kopalniach załóg.

W związku ze zniesionymi w Czechach obostrzeniami Polacy mogą swobodnie wjechać na teren tego kraju. Nie muszą przy tym okazywać żadnego specjalnego zaświadczenia czy wyniku testu na koronawirusa. Decyzja czeskich władz o zniesieniu restrykcji nie obejmuje jednak mieszkańców województwa śląskiego, którzy aby wjechać do Czech wciąż muszą mieć konkretny i uzasadniony cel, np. pracę. Czechy uznały województwo śląskie za region o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co automatycznie przekłada się na utrzymanie restrykcji w ruchu granicznym.

Na temat przekraczania czeskiej granicy przez Polaków wypowiedziała się rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej. – Wszystkie osoby mieszkające w krajach oznaczonych w semaforze na czerwono i pomarańczowo obowiązują pewne ograniczenia przy wjeździe na teren Republiki Czeskiej. I nie ma znaczenia to, gdzie tę granicę przekroczą – powiedziała Hana Mala w rozmowie z miesięcznikiem „Zwrot” Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, cytowana przez portal Wirtualna Polska.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sga
Użytkownik
sga

no… ale poprawcie
Śląsk to szerokie pojecie
to nie tylko woj. slaskie, a poczatek artykulu mylacy.

pozdro z slaska opolskiego ;)