Wysokie kary dla mieszkańców woj. śląskiego za wjazd do Czech

Opublikowano: 19.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 882

Przekroczenie granicy z Czechami może słono kosztować mieszkańców Śląska. Kara w wysokości ok. 170 tys. zł (milion koron) może zostać nałożona, mimo iż Polska została uznana przez czeskie władze za kraj niskiego ryzyka epidemicznego.

W nocy z 12 czerwca na 13 czerwca zniesiono kontrole graniczne na polskich granicach. Nie obowiązują także kontrole sanitarne i konieczność poddania się 14-dniowej kwarantannie po wjeździe do kraju. Mimo że Polska otworzyła swoje granice, to trudna sytuacja epidemiologiczna na Śląsku zaniepokoiła południowych sąsiadów.

Przypomnijmy, to właśnie województwo śląskie w ostatnim czasie zostało najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa. Każdego dnia dane resortu zdrowia o nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 są coraz bardziej niepokojące. Masowe zarażenia górników i kwarantanna znacząco zredukowała liczbę pracujących w kopalniach załóg.

W związku ze zniesionymi w Czechach obostrzeniami Polacy mogą swobodnie wjechać na teren tego kraju. Nie muszą przy tym okazywać żadnego specjalnego zaświadczenia czy wyniku testu na koronawirusa. Decyzja czeskich władz o zniesieniu restrykcji nie obejmuje jednak mieszkańców województwa śląskiego, którzy aby wjechać do Czech wciąż muszą mieć konkretny i uzasadniony cel, np. pracę. Czechy uznały województwo śląskie za region o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co automatycznie przekłada się na utrzymanie restrykcji w ruchu granicznym.

Na temat przekraczania czeskiej granicy przez Polaków wypowiedziała się rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej. – Wszystkie osoby mieszkające w krajach oznaczonych w semaforze na czerwono i pomarańczowo obowiązują pewne ograniczenia przy wjeździe na teren Republiki Czeskiej. I nie ma znaczenia to, gdzie tę granicę przekroczą – powiedziała Hana Mala w rozmowie z miesięcznikiem „Zwrot” Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, cytowana przez portal Wirtualna Polska.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sga
Użytkownik
sga

no… ale poprawcie
Śląsk to szerokie pojecie
to nie tylko woj. slaskie, a poczatek artykulu mylacy.

pozdro z slaska opolskiego ;)