Wyrok w zawiasach za zabicie i oskórowanie wilczycy

Opublikowano: 11.06.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 302

Sąd Rejonowy z Leska na Podkarpaciu potraktował bardzo łagodnie leśnika i przedsiębiorcę, którzy zastrzelili i oskórowali będącą pod ochroną wilczycę. Obaj słyszeli wyroki w zawieszeniu.

8 i 10 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata – to wyrok, który usłyszeli kłusownicy. Szymon G., przedsiębiorca z powiatu częstochowskiego – zabił, a Mirosław W., leśnik z Podkarpacia – oskórował. Miał też przewozić w samochodzie martwe zwierzę, a potem zacierać ślady. W. usłyszał łagodniejszy wyrok. G. oprócz zawiasów, musi zapłacić Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie 2,2 tys. zł. Obaj muszą też zapłacić sądowi grzywny w wysokości 5 i 3 tysięcy. To i tak wyjątkowo łagodna kara. Wyrok nie jest prawomocny.

Zdarzenie miało miejsce w styczniu 2016 roku w Bieszczadach. Myśliwy powiadomił straż leśną i policję, że nieopodal Żernicy widział czterech mężczyzn, mieszkańców Śląska, którzy skórowali zwłoki wilka. Była to dwuletnia samica. Kłusownicy przyjechali zapolować nie tylko na wilka, ale też na lisa i jenota. Wśród nich był lokalny podleśniczy leśnictwa Średnia Wieś z Nadleśnictwa Lesko. Prokuratura dwójce mężczyzn postawiła zarzuty „zabicia, w celu dokonania zaboru mienia, chronionego prawem zwierzęcia o wartości co najmniej ponad 2 tys. zł”, co spowodowało „zniszczenie w świecie zwierzęcym, co wywołało istotną szkodę”.

Obecny status prawny wilka reguluje Ustawa z 2004 r. o ochronie przyrody i Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z tymi dokumentami wilki objęte są ochroną ścisłą. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i odbieranie szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór. W 1995 roku wilki były chronione tylko w części Polski, od 1998 są pod ochroną na terenie całego kraju.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Chore czasy gdzie się życie wycenia, przekłada na kasę a podobno jest bezcenne również wilczycy, ona też czuje i żyje, dla mnie to wszytko jest niezrozumiałe…

„zabicia, w celu dokonania zaboru mienia, chronionego prawem zwierzęcia o wartości co najmniej ponad 2 tys. zł” Wilk to nie mienie i kto wycenia życie? na jakiej podstawie w ogóle? ceny skóry? czy mięsa? czy dodają te wartości i wychodzi ile wilczyca jest warta?

W samoobronie można zabić jak wilki atakują, ale ten gość z drugim wiedzieli co robią i kara nie wiem czy jest adekwatna, lecz że w ogóle jest to już coś.I ta kasa od nich powinna pójść na ratowanie dzikich siedlisk zwierząt, bo co komu po tym że pójdą siedzieć…tylko podatnik do tego dopłaci.

jakiskretyn
Użytkownik
jakiskretyn

Ludzie, puknijcie się w czółko.
Jedni wszędzie widzą „lewaków” i narzekają, inni „faszystów” i narzekają, a news jest o tym, że pasożyt z flintą wlazł z buciorami do miejsca bytowania wilka i postanowił go odstrzelić, żeby powiesić na ścianie skórę.

Jeśli gdzieś wilki podchodzą pod gospodarstwa – można wnioskować o odstrzał, który poza pozytywną decyzją Ministra Środowiska jest ZAWSZE ZABRONIONY. Jasne, strzelajmy do wszystkich, w końcu jest ich 1300 w całym kraju i zagrażają nam tak strasznie…

Rozstrzelajmy wszystkie psy, w końcu podchodzą pod domostwa, a przecież każdego mogą zaatakować i zagryźć. Prawdopodobieństwo jest dużo większe niż atak wilka, z resztą co chwile słyszy się o kolejnych zabitych czy rannych, że o zwierzętach gospodarskich nie wspomnę.