Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji trafi do kosza?

Opublikowano: 06.03.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1300

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy i członkini KRS Anna-Maria Żukowska zapowiedziała, że po uchwale Sejmu dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego wyrok w sprawie aborcji zostanie uznany za obarczony wadą prawną i stanie się niewiążący.

„Kiedy PiS wprowadzało te haniebne zmiany, które odciągały nasz kraj coraz dalej i dalej od praworządności i demokracji to Lewicy nie było w Sejmie. W tym czasie byliśmy z ludźmi na ulicach i protestowaliśmy przeciwko temu.” – podkreśliła Żukowska, przypominając, jak ważne dla Lewicy słuchanie głosu społeczeństwa i wspólne stawianie oporu wobec działań uznawanych za szkodliwe dla demokracji.

Dalej, posłanka przeszła do konkretnych przykładów działań Lewicy mających na celu przypomnienie odpowiedzialnym za destrukcję praworządności o fundamentalnych zasadach konstytucyjnych. „Z pewnością pamiętacie rzutnik partii Razem, którym przypominano pani premier Beacie Szydło, czym jest »Konstytucja« i czym powinna się kierować, że powinna wypełniać swoje zadania i publikować wyroki Trybunału Konstytucyjnego”.

W dalszej części swojego wystąpienia Żukowska nawiązała do współpracy międzypartyjnej w poprzedniej kadencji Sejmu, mającej na celu wsparcie praworządności: „Lewica zawsze stała po stronie praworządności i w poprzedniej kadencji Sejmu wspólnie z Koalicją Obywatelską złożyliśmy projekt ustawy autorstwa stowarzyszenia Iustitia”.

Następnie, przemawiając o obecnych działaniach Lewicy, posłanka podkreśliła znaczenie współpracy z ekspertami i społeczeństwem w procesie naprawy szkód wyrządzonych przez poprzednie rządy. „Dziś również ze stroną społeczną oraz ekspertami podejmujemy kolejny krok, aby Polska mogła wrócić na ścieżkę praworządności i demokracji. A także po to, aby wypełnić kamienie milowe oraz odzyskać pełnię środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Lewica będzie stała w obronie praworządności i przywróci wraz ze swoimi partnerami demokrację, a także to coś, z czym mierzy się każdy, kto jest stroną w postępowaniu sądowym – pewność prawa”.

W kontekście dyskusji o Trybunale Konstytucyjnym i jego roli w polskim systemie prawnym, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy wyraziła nadzieję na zmiany w podejściu Sejmu do kwestii wyroków. „W tej chwili tzw. wyroki Trybunału pani Przyłębskiej są obarczone wadą prawną, zwłaszcza te, w których brali udział sędziowie dublerzy. Ta uchwała, którą mam nadzieję przyjmie Sejm mówi m.in. o tym, że wyrok dotyczący aborcji, który doprowadził do śmierci kilkunastu kobiet w Polsce, zostanie uznany, iż jest obarczony wadą prawną i jest niewiążący”.

„Lewica zawsze będzie stała po stronie kobiet oraz tego, aby miały pełnie praw. A na straży tych praw musi stać prawdziwy Trybunał Konstytucyjny” – zaznaczyła Anna-Maria Żukowska.

To stanowisko jest odpowiedzią na trwające od lat napięcia wokół Trybunału Konstytucyjnego, które nasiliły się po kontrowersyjnym wyroku z 22 października 2020 roku. Wyrok ten, uznający niektóre przepisy tzw. ustawy antyaborcyjnej za niekonstytucyjne, wywołał falę protestów, pokazując silne społeczne zaangażowanie w obronę praw kobiet.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. MasaKalambura 06.03.2024 10:47

  Takie opinie pozostają niewiążące bo TK stoi w hierarchii wyżej nawet, niż Sąd Najwyższy. I jest on elementem dla funkcjonowania Państwa najważniejszym, pozostając ostatnią ochroną Obywateli przed Sejmem i Senatem, niezwykle często tworzącymi prawo niezgodne z Konstytucją.

  Niech Lewica w Koalicji zajmie się robotą, do której zostali powołani w zgodzie z Konstytucją, a nie mimo niej, o czym informuje nas TK

 2. rozrabiaka 06.03.2024 14:45

  “…pokazując silne społeczne zaangażowanie w obronę praw kobiet.”
  – widziałem jak zły mężczyzna wyrzucił ogryzek obok samochodu kobiety, co z takim zrobić?

 3. Katarzyna TG 06.03.2024 15:52

  > Anna-Maria Żukowska zapowiedziała, że po uchwale Sejmu dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego wyrok w sprawie aborcji zostanie uznany za obarczony wadą prawną i stanie się niewiążący.

  Uchwały nie mają żadnej mocy prawnej, gdyby było inaczej to kolejna ekipa mogłaby na przykład przyjąć uchwałę że posłanki i posłów Lewicy należy wysłać na Madagaskar, w jedną stronę i bez prawa powrotu 😀

 4. MasaKalambura 06.03.2024 16:46

  Mogą sobie uchwalać do woli. Nie ma to żadnych skutków prawnych. Dopiero co wygrali wybory, więc w tych tępych główkach utrzymuje się przekonanie, że takie działanie poza prawne nie będzie miało konsekwencji, a oni są dalej “głosem ludu” krzyczącym na zbiegowiskach politycznych i mających poparcie sił EU.

  Możliwe, że nie będzie konsekwencji – szczególnie patrząc na poziom zagarniania i bezprawnego sterowania prokuratury, sądownictwa i pozostałych przestrzeni przez tym razem przez POTDL. Ale zawsze jest niepokój po utracie władzy.

  A 4 lata szybko miną.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.