Wynaleziono żel odbudowujący szkliwo zębów

Opublikowano: 15.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 938

Żywność, którą spożywamy w dzisiejszych czasach, może łatwo doprowadzić do próchnicy. Regularne wizyty u dentysty zwykle kończą się wykryciem nowych ubytków, które trzeba leczyć, stosując sztuczne wypełnienia. Być może w niedalekiej przyszłości zostaną one jednak zastąpione naszym własnym, regenerującym się szkliwem – tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Chin.

Szkliwo stanowi tkankę pokrywającą zębinę w obrębie korony zęba. W 97% składa się z nieorganicznej materii kryształów dwuhydroksyapatytu, dzięki czemu jest niezwykle twarde i wytrzymałe. Pozostałe składniki szkliwa to głównie woda i związki organiczne.

Niestety, uszkodzone szkliwo jest nieodbudowywalne, przez co dentyści muszą stosować sztuczne plomby. Z czasem wypełnienia używane w gabinetach dentystycznych ulegają zniszczeniu – nie są tak trwałe jak nasze naturalne szkliwo. Wówczas plomby kruszą się lub wypadają i musimy zastępować je kolejnymi.

Problemowi temu postanowili zaradzić naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Xiamen. Opracowali oni żel o niezwykłej formule, która zawiera mikrocząsteczki wapnia i fosforanów – kluczowych składników naturalnego szkliwa, które pokrywa nasze zęby. Po połączeniu żelu z kryształami dwuhydroksyapatytu odkryto, że substancje te doskonale scaliły się ze sobą, tworząc formę bardzo zbliżoną do ludzkiego szkliwa.

W kolejnym kroku użyto ludzkich zębów, których szkliwo zostało uszkodzone kwasem. Zęby pokryto wcześniej wspomnianym żelem i po 48 godzinach nastąpił prawdziwy przełom. Jak twierdzą badacze, substancja utworzyła na zębach bardzo cienką powłokę, która pod mikroskopem do złudzenia przypomina szkliwo. Okazała się ona także równie mocna i odporna. Szczegóły tego odkrycia opisano w czasopiśmie naukowym „Science Advances”.

Zdaniem naukowców żel jest bezpieczny do stosowania w obrębie jamy ustanej, choć nie udostępniono go jeszcze do powszechnego użytku w gabinetach dentystycznych. Być może sytuacja ulegnie zmianie, gdy badacze wykonają więcej testów gwarantujących bezpieczeństwo substancji.

Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: Kris
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. lcoyote 16.09.2019 14:51

    Trudno będzie uwierzyć – aby ten żel był stosowany w gabinetach stomatologicznych?!! Bo dentystom chodzi jak i wszystkim lekarzom o “klientów i zarobek” a więc o jak największą liczbę zębów do leczenia a nie ich eliminację. To tak jak ze szczepionkami – zaszczep się i “choruj” to będziemy mieli następnego klienta do dojenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.