Wynaleziono żel odbudowujący szkliwo zębów

Opublikowano: 15.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 59

Żywność, którą spożywamy w dzisiejszych czasach, może łatwo doprowadzić do próchnicy. Regularne wizyty u dentysty zwykle kończą się wykryciem nowych ubytków, które trzeba leczyć, stosując sztuczne wypełnienia. Być może w niedalekiej przyszłości zostaną one jednak zastąpione naszym własnym, regenerującym się szkliwem – tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Chin.

Szkliwo stanowi tkankę pokrywającą zębinę w obrębie korony zęba. W 97% składa się z nieorganicznej materii kryształów dwuhydroksyapatytu, dzięki czemu jest niezwykle twarde i wytrzymałe. Pozostałe składniki szkliwa to głównie woda i związki organiczne.

Niestety, uszkodzone szkliwo jest nieodbudowywalne, przez co dentyści muszą stosować sztuczne plomby. Z czasem wypełnienia używane w gabinetach dentystycznych ulegają zniszczeniu – nie są tak trwałe jak nasze naturalne szkliwo. Wówczas plomby kruszą się lub wypadają i musimy zastępować je kolejnymi.

Problemowi temu postanowili zaradzić naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Xiamen. Opracowali oni żel o niezwykłej formule, która zawiera mikrocząsteczki wapnia i fosforanów – kluczowych składników naturalnego szkliwa, które pokrywa nasze zęby. Po połączeniu żelu z kryształami dwuhydroksyapatytu odkryto, że substancje te doskonale scaliły się ze sobą, tworząc formę bardzo zbliżoną do ludzkiego szkliwa.

W kolejnym kroku użyto ludzkich zębów, których szkliwo zostało uszkodzone kwasem. Zęby pokryto wcześniej wspomnianym żelem i po 48 godzinach nastąpił prawdziwy przełom. Jak twierdzą badacze, substancja utworzyła na zębach bardzo cienką powłokę, która pod mikroskopem do złudzenia przypomina szkliwo. Okazała się ona także równie mocna i odporna. Szczegóły tego odkrycia opisano w czasopiśmie naukowym „Science Advances”.

Zdaniem naukowców żel jest bezpieczny do stosowania w obrębie jamy ustanej, choć nie udostępniono go jeszcze do powszechnego użytku w gabinetach dentystycznych. Być może sytuacja ulegnie zmianie, gdy badacze wykonają więcej testów gwarantujących bezpieczeństwo substancji.

Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: Kris
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lcoyote
Użytkownik
lcoyote

Trudno będzie uwierzyć – aby ten żel był stosowany w gabinetach stomatologicznych?!! Bo dentystom chodzi jak i wszystkim lekarzom o “klientów i zarobek” a więc o jak największą liczbę zębów do leczenia a nie ich eliminację. To tak jak ze szczepionkami – zaszczep się i “choruj” to będziemy mieli następnego klienta do dojenia.