Wynajem mieszkań w Krakowie nie dla turystów?

Opublikowano: 30.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Turystyka i podróże, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 812

Wzorem Berlina i Amsterdamu, radni Krakowa chcą wprowadzić ograniczenia dotyczące wynajmowania turystom mieszkań w centrum miasta w charakterze hoteli.

Mieszkańcy Krakowa chcą, by władze ograniczyły krótkoterminowy wynajem mieszkań turystom. Radni przygotowali w tej sprawie apel do polskich władz.

W Krakowie przerabianie mieszkań w atrakcyjnych dzielnicach na lokale dla turystów stało się w ostatnich latach zjawiskiem powszechnym. W atrakcyjnych dzielnicach są kamienice, ale też nowe apartamentowce, w których stali mieszkańcy są mniejszością. Bywa, że w ogóle ich nie ma. „Mieszkają” klienci AirBNB i podobnych portali pośredniczących w bezpośrednich kontaktach między klientami i właścicielami nieruchomości.

Problem dostrzegły też władze Krakowa. „Z coraz większym niepokojem obserwuje się narastające zjawisko wynajmowania mieszkań dla turystów na krótkie okresy. Zdesperowani mieszkańcy centrum czują się bezsilni wobec faktu, że ich dom jest zamieniany w hotel przez grupę osób, dla których świadczenie tego typu usług stanowi biznes. Ludziom zależy na spokojnym i niezakłóconym korzystaniu z własnych mieszkań. Niestety obcy z walizkami notorycznie blokują miejsca postojowe mieszkańców, urządzają głośne imprezy i nie szanują części wspólnych budynku zamieniając codzienne życie stałych mieszkańców w wielu miejscach w koszmar” – to fragment uzasadnienia rezolucji Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia przepisów, które dawałaby samorządom możliwość regulowania kwestii działalności apartamentów turystycznych potocznie określanych jako AirBNB. Jej projekt przygotowała Komisja Promocji i Turystyki RMK.

„Naszą intencją jest stworzenie takich rozwiązań prawnych, by funkcjonowanie obiektów dla turystów nie było uciążliwe dla stałych mieszkańców miasta, szczególnie w jego centrum” – tłumaczył radny Aleksander Miszalski.

Radni zauważają, że proces zamieniania mieszkań dla stałych mieszkańców w apartamenty powoduje wyludnianie się centrów miast – właścicielom bardziej opłaca się wynajmować mieszkania turystom, a samym wyprowadzić się poza Kraków.

Władze Amsterdamu przyjęły, że mieszkańcy mogą krótkoterminowo wynajmować swoje mieszkania jedynie przez 60 nocy w roku. W Paryżu jest to możliwe przez 120 nocy. Najdalej poszedł Berlin. Jego władze całkowicie zabroniły krótkoterminowego najmu całych mieszkań (można wynajmować pokoje). Ograniczenia wprowadziło też wiele miejscowości w Hiszpanii i w Grecji.

Zdjęcie: senzaverso (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.