Wymierające plemiona w Papui Zachodniej

Opublikowano: 28.02.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

INDONEZJA. Podczas dyskusji na temat akulturacji papuaskich plemion do nowych warunków życia, która odbyła się w Jayapura, prelegenci przywołali przypadki kilku plemion, które właśnie znajdują się na skraju wygaszenia fizycznego i kulturowego.

Uczestnik dyskusji i Papuas, Rudi Mebri, mówił o zaniku niektórych plemion we wschodnich rejonach Papui Zachodniej. Plemię Sebu żyjące niegdyś w regionie Pulau Kayu, w zatoce Jayapura, wymarło kilkadziesiąt lat temu. Na krawędzi odejścia znajduje się obecnie plemię Tampoto. Z całej społeczności pozostała już tylko jedna osoba. W tym samym tragicznym kierunku podążają dzieje ludu Dasem, żyjącego w obszarze Waena. Dasemowie liczą sobie dzisiaj już tylko kilka osób, należących do tej samej rodziny. Rudi Mebri wyraził obawę o losy innych plemion, które również mogą zostać zagrożone widmem wymazania spowodowanego przez: choroby zewnętrzne, dezintegracje będącą efektem ekspansji oraz utratę źródeł utrzymania. Zdaniem dyskutanta należy zwrócić się do rządu by ten zwracał większą uwagę na plemienną ludność w Papui Zachodniej.

Kolejnym prelegentem, który wziął udział w dyskusji był dziennikarz starszego pokolenia, Tarman Azzam, który w swym wywodzie przyjął bardzo konserwatywną miarę. Zwracając uwagę, iż fenomen wymierających plemion dotyczy tak samo Afryki jak i Papui, wyraził myśl „że wygaśnięcie plemion Tampoto i Dasem jest czymś nieuniknionym”. Azzam przytoczył przykład Dajaków z Kalimantanu, którzy wchodzą w interakcje, przystosowując się do prądów z zewnątrz, bez utraty własnej tożsamości kulturowej. Na przykład przyjęli ubrania noszone przez ludzi z zewnątrz. Tymczasem, zdaniem dziennikarza, w Papui dostosowanie do zewnętrznego trybu życia przebiega raczej wolno. Wiele lat temu indonezyjskiemu namiestnikowi, Acubowi Zainalowi, nie udało się przekonać Papuasów z centralnej wyżyny do odrzucenia kotek na rzecz „nowoczesnej odzieży”. Plemiona stawiły opór procesowi akulturacji…

Obecnie w Papui Zachodniej żyje około 250 plemion. Większość z nich posiada własny autonomiczny język.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: daskar
Na podstawie: antaranews.com
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o