Wymierające plemiona w Papui Zachodniej

Opublikowano: 28.02.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 746

INDONEZJA. Podczas dyskusji na temat akulturacji papuaskich plemion do nowych warunków życia, która odbyła się w Jayapura, prelegenci przywołali przypadki kilku plemion, które właśnie znajdują się na skraju wygaszenia fizycznego i kulturowego.

Uczestnik dyskusji i Papuas, Rudi Mebri, mówił o zaniku niektórych plemion we wschodnich rejonach Papui Zachodniej. Plemię Sebu żyjące niegdyś w regionie Pulau Kayu, w zatoce Jayapura, wymarło kilkadziesiąt lat temu. Na krawędzi odejścia znajduje się obecnie plemię Tampoto. Z całej społeczności pozostała już tylko jedna osoba. W tym samym tragicznym kierunku podążają dzieje ludu Dasem, żyjącego w obszarze Waena. Dasemowie liczą sobie dzisiaj już tylko kilka osób, należących do tej samej rodziny. Rudi Mebri wyraził obawę o losy innych plemion, które również mogą zostać zagrożone widmem wymazania spowodowanego przez: choroby zewnętrzne, dezintegracje będącą efektem ekspansji oraz utratę źródeł utrzymania. Zdaniem dyskutanta należy zwrócić się do rządu by ten zwracał większą uwagę na plemienną ludność w Papui Zachodniej.

Kolejnym prelegentem, który wziął udział w dyskusji był dziennikarz starszego pokolenia, Tarman Azzam, który w swym wywodzie przyjął bardzo konserwatywną miarę. Zwracając uwagę, iż fenomen wymierających plemion dotyczy tak samo Afryki jak i Papui, wyraził myśl „że wygaśnięcie plemion Tampoto i Dasem jest czymś nieuniknionym”. Azzam przytoczył przykład Dajaków z Kalimantanu, którzy wchodzą w interakcje, przystosowując się do prądów z zewnątrz, bez utraty własnej tożsamości kulturowej. Na przykład przyjęli ubrania noszone przez ludzi z zewnątrz. Tymczasem, zdaniem dziennikarza, w Papui dostosowanie do zewnętrznego trybu życia przebiega raczej wolno. Wiele lat temu indonezyjskiemu namiestnikowi, Acubowi Zainalowi, nie udało się przekonać Papuasów z centralnej wyżyny do odrzucenia kotek na rzecz „nowoczesnej odzieży”. Plemiona stawiły opór procesowi akulturacji…

Obecnie w Papui Zachodniej żyje około 250 plemion. Większość z nich posiada własny autonomiczny język.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: daskar
Na podstawie: antaranews.com
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.