Wymiana SMS-ów między ministrami ws. stanu wyjątkowego

Opublikowano: 12.11.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1358

Zeznając przed Public Order Emergency Commission były minister ds. miejskich Alberty, Ric McIver, stwierdził, że nie był usatysfakcjonowany zaangażowaniem federalnego ministra ds. działania w sytuacjach nadzwyczajnych Billa Blaira w rozładowanie blokady granicy w Coutts. McIver tłumaczył, że Blair w niewłaściwy sposób przedstawiał wpływ Emergencies Act na rozwiązanie sytuacji na przejściu granicznym.

Podczas wymiany SMS-ów 21 lutego 2022 roku Blair napisał do McIvera, że jest wdzięczny za to, że RCMP zdołało rozwiązać niebezpieczną sytuację w Coutts. McIver odpisał na to, że sytuacja w Coutts została rozwiązana 14 lutego i użyto własnych lawet po tym jak Ottawa nie mogła pomóc. Blair dopytał, czy jego rozmówca w takim razie uważa, że stan nadzwyczajny powinien być wprowadzony wcześniej. McIver odpisał, że nie. „Spóźniliście się i zrobiliście nie to, co trzeba. Chodzi mi o to, że teraz lepiej nie mówić nic niż nie mówić prawdy”.

Protest przeciwko restrykcjom związanym z COVID-19 rozpoczął się na przejściu granicznym w Coutts 29 stycznia. Protestujący w końcu rozeszli się dobrowolnie 15 lutego, po tym jak RCMP przejęło broń i aresztowało kilka osób podejrzanych o zamiar użycia siły wobec policjantów chcących rozbić blokadę. Organizator protestu Marco Von Huigenbos powiedział wówczas, że demonstranci rozejdą się, by uniknąć podejrzeń o powiązania z aresztowaniami.

Zgodnie z historią korespondencji między McIverem i Blairem, McIver 7 lutego po raz pierwszy poprosił o pomoc i zorganizowanie ciężkiego sprzętu do holowania. Rząd Alberty planował, jak usunąć z granicy ciężarówki i sprzęt rolniczy. Pytał, czy wojsko w bazie w Edmonton ma możliwość pomocy. 8 lutego Blair odpowiedział, że rozmawiał z minister obrony Anitą Anand i przekazał jej, że sprawa odpowiedzi wojska jest ważna i pilna. Anand miała rozmawiać tego samego dnia z szefem obrony. Dalej Blair nic nie pisał, więc 10 lutego McIver zapytał, czy coś już wiadomo, a 21 lutego wysłał Blairowi krótką wiadomość: „Wciąż brak odpowiedzi”.

Wtedy Blair napisał, że 15 lutego wprowadzono stan wyjątkowy, co skutecznie rozwiązało kwestię lawet i holowania. Dodał, że z chęcią odpowie na wszystkie pytania, które McIver mógłby jeszcze mieć, chociaż RCMP pewnie mu wytłumaczy, jak działa Emergency Act.

McIver odciął się, że Alberta przed samodzielną likwidacją blokady nie otrzymała żadnej pomocy. Dodał, że jest zawiedziony tym, że Blair mówi co innego. Blair z kolei stwierdził, że jest zawiedziony reakcję McIvera na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Rząd Alberty twierdził, że był przeciwny użyciu Emergencies Act.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Wideo: CBS News
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.