Wymiana ciosów między NATO a Rosją

Opublikowano: 19.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 715

Sekretarz generalny NATO wyraził niezadowolenie z tego, że Rosja inwestuje w swoją obronę, a szczególnie w siły jądrowe. Głównodowodzący siłami NATO w Europie generał Phillipe Breadlove nazwał nieodpowiedzialnym krok Moskwy w kierunku umocnienia arsenału jądrowego Rosji w związku z oczekiwanym napłynięciem do rosyjskich wojsk 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Z kolei wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin nie zgadza się z danymi oświadczeniami, podkreślając, że plany Rosji w zakresie modernizacji potencjału jądrowego nie są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami.

Wcześniej prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że w skład sił jądrowych Rosji w roku bieżącym wejdzie 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które zdolne będą do pokonania wszelkich, nawet najbardziej doskonałych technicznie systemów tarczy przeciwrakietowej, a na odcinku wschodnim zostanie stworzony nowy węzeł radarowy pozahoryzontalnego wykrywania celów powietrznych.

Głównodowodzący siłami NATO w Europie uważa, że „odpowiedzialne mocarstwa jądrowe tak się nie zachowują”. “Retoryka, która pogłębia napięcie w sferze jądrowej, jest nieodpowiedzialna” – podkreślił Breadlove.

Oświadczenie rosyjskiego prezydenta wcześniej wywołało zaniepokojenie generalnego sekretarza NATO Jensa Stoltenberga. “Rosja więcej inwestuje w obronę, a szczególnie w siły jądrowe. Przeprowadzają więcej szkoleń, rozwijają nowy potencjał jądrowy i wykorzystują więcej retoryki atomowej w oświadczeniach o strategii obronnej. Ta (retoryka) atomowa Rosji jest niedopuszczalna, destabilizująca i niebezpieczna” – powiedział sekretarz generalny NATO.

Plany umocnienia rosyjskiego arsenału atomowego wywołały niezadowolenie w Białym Domu. Przedstawiciel Białego Domu Josh Ernest podkreślił, że „wspominanie o arsenale jądrowym potęguje (efekt) potrząsania bronią, co jest zbędne i niekonstruktywne”, a USA popierają swoich partnerów z NATO i zachowują prawo do podjęcia niezbędnych kroków w razie konieczności.

Wypowiedź Władimira Putina wywołała na Zachodzie falę niemal histerycznych reakcji, pisze TVN24. Według autorów artykułu, prezydent Rosji „mistrzowsko rozegrał Zachód”. „Putin wcale nie mówił o dodatkowych rakietach międzykontynentalnych, które miałyby wzmocnić arsenał jądrowy ponad to, co i tak zaplanowano do niego dodać w 2015 roku” — sugeruje TVN24. “Zaplanowano dodać takich pocisków “ponad 50”. Mówił o tym w grudniu 2014 roku minister obrony Siergiej Szojgu. Jeśli głośna deklaracja Putina mówi coś ciekawego, to to, że pierwotny optymistyczny plan zwiększenia arsenału o “ponad 50” rakiet międzykontynentalnych został zredukowany do bardziej realistycznych 40 sztuk.”

Z kolei wicepremier Dmitrij Rogozin na swoim blogu na Twitterze napisał, że „plany Rosji w zakresie modernizacji potencjału jądrowego w żaden sposób nie są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami”.

Tymczasem niemiecki minister obrony Ursula von der Leyen poparła plany Pentagonu odnośnie rozmieszczenia ciężkiej broni w krajach Europy Wschodniej. „Pentagon rozważa możliwość rozmieszczenia ciężkiej broni w krajach Europy Wschodniej w celu odpowiedzi na „ewentualną agresję Rosji” w regionie” — informuje “New York Times”. „Przez 60 lat w NATO wiele lat czerpaliśmy korzyści z faktu, że USA chroniły również nas w Niemczech” — powiedziała minister podkreślając znaczenie ochrony krajów Europy Wschodniej, które „czują zagrożenie ze strony Rosji” od momentu przyłączenia Krymu do jej składu.

Dowódca armii USA w Europie, generał Ben Hodges powiedział wcześniej, że Stany Zjednoczone planują rozmieścić w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich ciężką broń, o której informowano już wcześniej. Polska i Litwa potwierdziły fakt negocjacji w sprawie rozmieszczenia u siebie ciężkiego sprzętu wojskowego Stanów Zjednoczonych. Resorty wojskowe Estonii i Łotwy także popierają decyzję Pentagonu.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 20.06.2015 00:07

    Najprostszy sposób na zakończenie napięć Europa – Rosja – wysłać Breadlove’a priorytetem do Waszyngtonu. Wystarczy tych okrągłych bredni. Niedawno był tutaj artykuł jak się ma to co bredzi ten jastrząb do informacji zbieranych przez wywiady państw europejskich. Szkoda słów.
    Niech trzymają ten swój złom z dala od Polski.

  2. reotak1 21.06.2015 23:17

    Sytuacja USA wymaga wojny. Jakiejkolwiek, byle daleko od siebie.
    Nawet media dziś zwane opozycyjnymi (niestety opozycyjność dotyczy tylko spraw wewnętrznych Polski) nie zauważają prowokacyjnych działań tego kraju. Na ile wypowiedzi i ruchy Putina sprowokowane są działaniami NATO i wypowiedziami dotyczącymi planów tej organizacji nikt nie analizuje. Bo tak jak wcześniej każdy , kto mówił o ostrożnej polityce wobec Rosji był nazywany idiotą i oszołomem, tak teraz każdy kto wątpi we wrogość Putina jest traktowany tak samo. Powoli przygotowuje się “plebs” europejski do wojenki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.