Wyjaśniono tragedię na Przełęczy Diatłowa?

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1060

Przyczyną śmierci turystów na Przełęczy Diatłowa na Uralu Północnym w 1959 r. była lawina śnieżna i to, że nie mogli wrócić do namiotu – powiedział zastępca naczelnika Zarządu Prokuratury Generalnej w Uralskim Okręgu Federalnym Andriej Kurjakow.

W trakcie ustalania przyczyn śmierci grupy Diatłowa prokuratura rozpatrzyła dziewięć głównych wersji, przeprowadzając ekspertyzy i w drodze eksperymentów odrzucając osiem z nich – powiedział Kurjakow. Jak wyjaśnił, po zejściu lawiny turyści rozcięli namiot i skierowali się w kierunku pasma górskiego, które było naturalnym ogranicznikiem. „Wszystko zrobili dobrze. (…). Ale jest inny powód, dlaczego grupa była skazana na śmierć. Gdy się odwrócili, nie widzieli namiotu. Widoczność wynosiła 16 metrów. Odeszli na 50” – dodał przedstawiciel Prokuratury Generalnej.

Eksperyment potwierdził, że namiotu nie można było znaleźć w takich warunkach. Członkowie grupy poszli dalej, rozpalili ogień, a następnie podjęli próbę powrotu, ale zamarzli, gdy temperatura spadła poniżej 40 stopni. Turyści nie panikowali, nadal walczyli, ale „nie mieli szansy uratować się w tych warunkach”. Kurjakow powiedział, że dane zebrane w 1959 r. były wystarczające, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. „Wykorzystaliśmy wiedzę naukową, prawną, techniczną i technologiczną. W 1959 r. nie było takich rozwiązań. Ale dane, które zgromadzono w 1959 r., były wystarczające, by po 60 latach, wykorzystując nowe technologie, odpowiedzieć dokładnie i najbardziej prawdopodobnie na pytanie, co stało się z grupą Igora Diatłowa” – wyjaśnił.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej powiedział też, że w sprawie karnej sprzed 60 lat doszło do naruszeń, ale nie wpłynęły one na wnioski końcowe, nie ma powodu, aby nie ufać tym materiałom. „Zakończono sprawdzanie. Na podstawie wniosków przyjęto odpowiednie środki. Formalnie to koniec. Kwestia została rozstrzygnięta” – podsumował Kurjakow.

Co stało się na Przełęczy Diatłowa? 9 turystów z Igorem Diatłowem na czele zmarło na Uralu Północnym prawdopodobnie w nocy z 1 na 2 lutego 1959 roku na zboczu góry Cholat Sjakl, co tłumaczy się jako „Góra umarłych”. Po tym, jak turyści nie wrócili na czas, rozpoczęły się ich poszukiwania. 25 lutego został znaleziony porzucony namiot, następnie w pobliżu namiotu znaleziono ciała turystów. Wszystko wskazuje na to, że w nocy rozcięli namiot od środka i zbiegli ze wzgórza, gdzie zamarzli na śmierć.

Liczba wersji wyjaśnienia przyczyn tragedii na przestrzeni lat przekroczyła sto – od wypadków do zjawisk paranormalnych i testów sprzętu wojskowego. Prokuratura Generalna wznowiła sprawę 60 lat później na wniosek krewnych ofiar, z powodu zainteresowania mediów i społeczeństwa.

Więcej informacji o tajemnicy tragedii na Przełęczy Diatłowa TUTAJ.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.