Wyjaśniono tajemniczą śmierć galaktyk

Opublikowano: 26.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2069

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Ryana Foltza z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (USA) odkrył, dlaczego w niektórych galaktykach należących do gromady galaktyk zachodzi tajemnicze przerwanie tworzenia się nowych gwiazd, poinformowano w komunikacie prasowym na stronie “EurekAlert!”.

Naukowcy odkryli, w jaki sposób proces wygasania przebiegał w galaktykach przez większą część historii Wszechświata. Umożliwiło to astronomom określić najbardziej prawdopodobną przyczynę zakończenia formowania się gwiazd w gromady galaktyk.

Na przykład każda galaktyka, która dostała się do gromady, niesie z sobą pewną ilością zimnego gazu, który jest „surowcem” dla nowych gwiazd. Gorący, gęsty gaz, który już istnieje wewnątrz klastra, wypycha zimny gaz z galaktyki, zatrzymując proces powstawania gwiazd.

Innym możliwym mechanizmem jest przerywanie dopływu zimnego gazu do galaktyki, która dostała się do gromady. W końcu energia uwolniona podczas tworzenia się gwiazd może przyczynić się do odpływu zimnego gazu z galaktyki. W tym ostatnim scenariuszu gaz opuszcza system gwiezdny na zawsze, co przyczynia się do znacznie szybszego przerwania tworzenia się nowych gwiazd niż w wyniku działania innych mechanizmów.

Naukowcy przeanalizowali dane o setkach galaktyk znajdujących się w odległych obszarach Wszechświata. Obserwacje prowadzono przez 10 nocy w Obserwatorium Keck’a (Hawaje) i 25 nocy w Obserwatorium Gemini (Hawaje i Chile).

Okazało się, że wraz ze starzeniem się Wszechświata galaktyki potrzebują coraz więcej czasu, aby zatrzymać w nich procesy powstawania gwiazd. Teraz trwa to pięć miliardów lat, ale we wczesnym Wszechświecie trwało to 1,1 miliarda lat. Wskazuje to, że głównym powodem przerwania narodzin gwiazd w masywnych galaktykach jest wypychanie zimnego gazu gorącym. Jednak w małych galaktykach główną rolę mogą odgrywać inne mechanizmy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o