Wyjaśniono dlaczego Pigmeje są niscy

Opublikowano: 09.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1922

Międzynarodowy zespół naukowców zaproponował nowe wyjaśnienie małego wzrostu Pigmejów żyjących w dżungli. Zdaniem naukowców krótkie nogi i, co za tym idzie, krótkie kroki stanowią ewolucyjną przewagę w lasach tropikalnych – czytamy w komunikacie prasowym Phys.org.

Początkowo Pigmejami nazywano grupę ludów charakteryzującą się niskim wzrostem, zamieszkujących lasy równikowe Afryki. Później tego terminu zaczęto używać w odniesieniu do plemion w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Oceanii oraz w innych regionach. Badacze przypuszczają, że niewielki wzrost pomaga walczyć z przegrzaniem i wysokim poziomem wilgotności. Jednak dokładna przyczyna karłowatości wciąż nie jest znana.

Zgodnie z nową hipotezą wysokiej osobie jest trudniej poruszać się w gęstych zaroślach lasów tropikalnych. Chcąc sprawdzić tę hipotezę, badacze opracowali biomechaniczny model naśladujący ruch w dżungli ludzi o różnym wzroście. Przeprowadzili także eksperyment, w którym wysocy ludzie i Pigmeje chodzili po lasach Malezji Zachodniej i Boliwii. Uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę, ponieważ Pigmeje szybciej pokonywali gęste zarośla i zbierali pokarm.

Zdjęcie: Corinne Staley (CC BY-NC 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 10.11.2018 07:11

    @Cunis…Cejrowski ma jeden feler ( i w związku tym jego teza/prawda zaistaniała w Polskiej rzeczywistości i nigdzie indziej) nie jest żydem albo innym anglosyjonistą, czy francuzem :p

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.