Wyhodowano ludzką wątrobę z komórek macierzystych

Opublikowano: 12.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 143

W warunkach laboratoryjnych udało się wyhodować miniaturowe ludzkie wątroby, które zostały następnie wszczepione szczurom. W pełni funkcjonalne organy powstały z ludzkich komórek skóry, przekształconych w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste.

Eksperyment został przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Pittsburskiego, którzy pobrali komórki skóry od ochotników i przeksztalcili je do stanu komórki macierzystych, z których można uzyskać dowolny rodzaj komórek. Następnie zespół indukował różnicowanie w komórkach z pomocą hormonów i chemii, zamieniając je w komórki wątroby.

W normalnych warunkach, czyli od momentu narodzenia, ludzka wątroba dojrzewa w ciągu dwóch lat. Jednak naukowcy zdołali przyspieszyć ten proces w laboratorium i wyhodowali miniaturowe organy w ciągu kilku tygodni. Powstałe w ten sposób mini-wątroby zostały przeszczepione do organizmów pięciu szczurów.

Po czterech dniach od zabiegu, gryzonie zostały uśmiercone, a naukowcy przeprowadzili sekcję. Badania wykazały, że wszczepione organoidy wydzielały kwasy żółciowe i mocznik, natomiast białka ludzkiej wątroby obecne we krwi szczurów potwierdziły działanie nowych narządów. Zauważono jednak słaby dopływ krwi do wszczepionych organów.

Mimo pewnych problemów, naukowcy uważają, że eksperyment zakończył się sukcesem. Szczury przez pewien czas żyły z miniaturowymi ludzkimi wątrobami, czego nigdy wcześniej nie dokonano. Jednak zapewne minie jeszcze wiele lat, zanim wyhodowane w laboratorium organy będą nadawały się do przeszczepu u ludzi. Potrzebne są kolejne eksperymenty, które wykażą, czy zabiegi tego typu są bezpieczne.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Inverse.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,44 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o