Wyhodowano kwoki składające jaja z interferonem

Opublikowano: 11.10.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Chcąc zmniejszyć koszt produkcji leków, japońscy naukowcy wyhodowali kury, które składają jaja zawierające interferon beta (IFN-β). Wg nich, za jakiś czas cena tego interferonu może spaść o 90% – obecnie parę mikrogramów kosztuje nawet 100 tys. jenów, czyli ok. 888 USD.

Specjaliści z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) wprowadzili geny interferonu beta do komórek prekursorowych plemników. Później za pomocą zmodyfikowanej spermy zapłodnili komórki jajowe. W ten sposób uzyskali kwoki z wybranymi genami, które składają jaja zawierające IFN-β. Obecnie zespół z AIST dysponuje 3 takimi kurami.

Japończycy planują sprzedawać interferon firmom farmaceutycznym za połowę ceny. Autorzy studium podkreślają, że uzyskany w ten sposób IFN-β zostanie najpierw wykorzystany do badań. Japońskie uregulowania dot. wprowadzania do obrotu nowych lub zagranicznych produktów farmaceutycznych są bardzo restrykcyjne, dlatego konsumenci będą jeszcze musieli poczekać na “kurzy” IFN-β.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Phys.Org
Zdjęcie: cicitony (CC0)
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o