Wycofują planowaną obniżkę podatków dla najbogatszych

Opublikowano: 03.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 991

Brytyjski rząd wycofuje się (po części!) za zapowiadanych w ramach mini-budżetu na 2023 roku zmian podatkowych. Kanclerz Kwasi Kwarteng ogłosił rezygnację z planu zniesienia 45-proc. stawki podatkowej dla osób o dochodach w wysokości 150 000 funtów lub więcej.

Przypomnij, pierwotnie rząd kierowany przez Liz Truss planował obniżkę podatków dla najlepiej zarabiających. osób na Wyspach, których roczne dochody przekraczają 150 000 funtów. W ramach obowiązującego systemu fiskalnego obowiązuje ich stawka podatkowa sięgająca 45 procent (income tax) i wbrew temu, co zostało ogłoszono w mini-budżecie kancle3rza Kwartenga, nic się w tej kwestii nie zmieni. Wygląda na to, że konserwatywny rząd UK poddał się wywieranym na nim presji, pomimo tego, iż premier Truss wielokrotnie deklarowała, iż nie będzie się bała podejmować trudnych i niepopularnych, ale właściwych z ekonomicznego punktu widzenia decyzji. Przypomnijmy, iż zapowiedzi zmian w systemie podatkowym wywołały prawdziwy wstrząs w skali brytyjskie gospodarki. Kurs funta szterlinga zanurkował, wśród inwestorów wybuchła panika, a koszty państwowych obligacji poszły w górę. Od prawa do lewa krytykowano ostre cięcia podatków planowane przez rząd, a z czasem od polityki szefowej rządu w tym zakresie zaczęli się odwracać niektórzy torysi.

W obliczu narastającego napięcie w tej kwestii Liz Truss zdecydowała się wykonać ruch do tyłu i wycofać się z zapowiedzi podatkowego ulżenia najbogatszym. „Rozumiemy, usłyszeliśmy” – zadeklarował Kwasi Kwarteng w mediach społecznościowych dziś, w poniedziałek 3 października 2022 roku.

Kanclerz powiedziała, że ​​decyzja o obniżeniu podatków dla osób o dochodach w wysokości 150 000 funtów lub więcej „odwracała uwagę od naszej nadrzędnej misji sprostania wyzwaniom stojącym przed naszym krajem” i dodawał „w rezultacie ogłaszam, że nie zamierzamy znosić stawki podatku 45 procent”. Dodajmy, że dosłownie kilkanaście godzin wcześnie Kwasi Kwarteng zaprzeczał, że jakikolwiek element jego mini-budżetu był błędny. Jednocześnie twierdził, że większość ostatnich zawirowań na rynku była spowodowana czynnikami międzynarodowymi.

Nie da się jednak ukryć, że pełniący swoją funkcję od nieco ponad trzech tygodni kanclerz skarbu musiał się wycofać ze swoich tak hucznie zapowiadanych zmian. Nagła zmiana kursu na Downing Street 10 jest dużym ciosem w rząd Liz Truss. Niektóre brytyjskie media piszą wręcz o upokorzeniu, a według „Guardiana” ten zwrot był podyktowany silny sprzeciwem wewnątrz Partii Konserwatywnej. Zwracano uwagę, że projekt budżetu na 2023 po prostu nie przejdzie w parlamencie, a społeczeństwo za bardzo ucierpiałoby w wyniku rosnących kosztów kredytów hipotecznych.

Jak podaje „Metro” wśród najzacieklejszych krytyków obecnego rządu i jego polityki fiskalnej znajdują się Michael Gove i Grant Shapps, a według „The Sun” decyzja w kwestii wycofania się z obniżki podatków dla najbogatszym był wynikiem nocnych rozmów między kanclerzem Kwartengiem a premier Truss.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: UK Goverment (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. nazizm to ideologia lewicowa 03.10.2022 16:03

    Kwasi Kwarteng. Afryka bierze sie za finanse w UK. Co moze pojsc nie tak?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.