Wycinka dębów i niszczenie młodych drzew ciężkimi maszynami

Opublikowano: 15.10.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 957

W Puszczy Białowieskiej, w Nadleśnictwie Browsk, ruszyły wycinki w ramach aneksu do planu urządzania lasu. Według leśników cięcia mają stanowić zabiegi ochronne ujęte w planie zadań ochronnych Natura 2000, których celem jest zwiększenie udziału gatunków liściastych – zwłaszcza dębu – w chronionych siedliskach grądowych. Jednak materiały zgromadzone przez Fundację Dzika Polska wskazują, że wykonywane prace nie mają nic wspólnego z zabiegami ochronnymi i ochroną przyrody, przeciwnie – dewastują przyrodę Puszczy i są wykonywane wbrew obowiązującym standardom i przepisom. Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Greenpeace i Fundacja Dzika Polska apelują do ministra o natychmiastowe wstrzymanie prac sprzecznych z planem zadań ochronnych Natura 2000. objęcie natychmiastowego nadzoru nad pracami.

Puszcza Białowieska znów pójdzie pod topór

Przypominamy, że 9 marca br. wiceminister środowiska Edward Siarka, podpisał aneksy do planów urządzenia lasu dla nadleśnictw Białowieża i Browsk. Organizacje zwracają uwagę, że decyzja zezwalająca na dalsze cięcia wprowadza kolejne zagrożenia dla puszczańskiej przyrody.

Pod wpływem presji społecznej Lasy Państwowe znacznie obniżyły planowany poziom wycinek, zrezygnowały z cięć w starszych drzewostanach i deklarowały, że zaplanowane zabiegi nie będą stanowiły poważnej ingerencji w drzewostan Puszczy i będą wykonywane z uwzględnieniem wrażliwości i dbałości o siedliska. Niestety, jak dowodzą materiały zgromadzone przez Fundację Dzika Polska w 90 letnim drzewostanie ( wydzielenie 147Ca) – Lasy Państwowe po raz kolejny dowiodły, że nie sprawdzają się w roli gospodarza tak cennego i wrażliwego obszaru jakim jest Puszcza Białowieska.

Prace prowadzone są wbrew wielu obowiązującym przepisom, dobrym praktykom i deklaracjom Lasów Państwowych:

– obejmują kilkunastoarowe powierzchnie w obrębie których wycinane są wszystkie drzewa bez względu na obecność gatunków chronionych, wiek i gatunek drzew, w tym drzewa biocenotyczne, dziuplaste, martwe, co koliduje z wymaganiami dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej;

– na siedlisku grądowym wycinane są dojrzałe graby i ok. 30-letnie dęby, co koliduje z Planem Zadań Ochronnych Natura 2000, który zakłada zwiększenie udziału drzew liściastych, zwłaszcza dębów na takim siedlisku;

– wycinane i niszczone jest odnowienie naturalne drzew, którego zachowanie, ochronę i wykorzystanie zakłada plan urządzania lasudla tego terenu;

– pomimo obietnic ministra Siarki, że „żadne harwestery do Puszczy nie wjadą” do prac wykorzystywane są wielotonowe forwardery o szerokości ok. 4 metrów, co wiąże się z przygotowaniem szerokich szlaków zrywkowych w lesie, ogromnym naciskiem na glebę, niszczeniem młodych i pozostawionych drzew. Możliwe jest wykorzystanie znacznie węższych i lżejszych ciągników;

– wycięte powierzchnie mają być obsadzone drzewami w rządek a następnie ogrodzone, podczas gdy jest możliwość miejscowego sadzenia na powierzchniach zajętych przez roślinność zielną, lub dosiewania, oraz zabezpieczanie młodników repelentami.

Tego typu fragmenty Puszczy nie powinny być przekształcane w ogrodzone plantacje. Dlatego apelujemy do Ministra Kurtyki o natychmiastowe wstrzymanie prac stojących w sprzeczności z Planem Zadań Ochronnych Natura 2000, oraz objęcie nadzoru nad prowadzonymi pracami by zapewnić:

– pozostawianie na powierzchniach drzew biocenotycznie cennych, w tym drzew martwych;

– pozostawianie w obrębie siedlisk grądowych drzew liściastych, zwłaszcza dębów, grabów, lip;

– priorytetową ochronę odnowienia naturalnego drzew;

– wycofanie z prac wielotonowych forwarderów;

– zaniechanie przygotowania gleby i zaniechanie sadzenia pod sznurek na rzecz dosiewania i ewentualnego punktowego sadzenia w lukach;

– ochronę młodych drzew z wykorzystaniem repelentów, zamiast grodzeń; Puszcza Białowieska jako las o wyjątkowych walorach przyrodniczych zasługuje na najwyższe standardy, a zabiegi ochronne nie mogą być w żaden sposób utożsamiane z regularnym pozyskaniem drewna.

Źródło: Greenpeace.org

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 8 , średnia ocena wartości wpisu: 3,63 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 15.10.2021 13:50

    Tu chodzi o pieniadze to jest bardzo drogi drzewostan bo ludzie mieli ograniczony dostep do niego.
    A wycinka moze zmienic puszcze w zwykly Las.

  2. sga 16.10.2021 09:50

    nie zwykly las tylko w uprawe lesna

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.