Wyciekły tureckie plany inwazji na Grecję i Armenię

Opublikowano: 18.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 179

Relacje między Grecją a Turcją są w bardzo złym stanie i nie jest to żadna tajemnica. Kraje toczą ze sobą spory terytorialne, a także spór o surowce w wodach Morza Śródziemnego. Turcja wielokrotnie i otwarcie groziła Grecji wojną i zbrojnym zajęciem jej wysp, co jest bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę członkostwo obu państw w NATO, a teraz wyciekły dokumenty ujawniające tajny plan inwazji na Grecję i Armenię.

https://www.youtube.com/watch?v=UxMUbaFo4Rg

Raport w tej sprawie znalazł się w prezentacji przygotowanej przez turecki Sztab Generalny. Znaleziono go w aktach sądowych w Ankarze. Ten i inne dokumenty zostały zebrane w ramach dochodzenia w sprawie nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku.

W omawianym dokumencie, datowanym na 13 czerwca 2014 roku, przedstawiono plan inwazji na Grecję i Armenię pt.: „Dyrektywa o planowaniu operacji przez tureckie siły zbrojne Çaka Bey”. Plany operacji zbrojnej przeciwko Armenii otrzymały kryptonim „Altay”, a wobec Grecji – „Çaka Bey”.

Çaka Bey był 11-wiecznym tureckim dowódcą wojskowym, który rządził niepodległym państwem ze stolicą w Smyrnie i poprowadził pierwszą turecką wyprawę na Morze Egejskie, zajmując liczne wyspy, należące do Cesarstwa Bizantyńskiego. Çaka Bey jest w Turcji czczony i uznawany za założyciela tureckiej marynarki wojennej. Nic dziwnego, że plan inwazji na Grecję został nazwany na jego cześć.

Sama prezentacja nie zawiera szczegółów dotyczących inwazji – zawarto w niej jedynie nazwę oraz zaktualizowaną datę planu. Uważa się, że koncepcja ataku na Grecję i Armenię stanowiła plan awaryjny w związku z trwającą turecką ofensywą w Turcji. Siły zbrojne oceniały swoje zdolności do działań ofensywnych w sąsiednich państwach. Sam fakt, że Turcja posiada takie plany i wiele razy groziła Grecji wojną, a także spiera się z nią o granice i surowce, pokazuje, że organizacja NATO ma spore problemy z wygaszaniem wewnętrznych konfliktów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: https://www.nordicmonitor.com/2020/06/turkey-planned-to-invade-greece-secret-document-reveals/
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wojna INFO
Użytkownik

“w związku z trwającą turecką ofensywą w Turcji”
To na pewno jest dobrze napisane??

sga
Użytkownik
sga

turcja jest za cienka w uszach zeby grecje zajac.
ale pare wysp to predzej.
Co do armenii to gorzysty kraj.
Ogolnie bajki i palny sztabowe to w wiekszosci mrzonki i szkolenia dla wojska
Bo wojsko cos robic musi. (choc lepiej jakby sie wzieli za robote w odbudowie tego co poniszczyli)