Wyciekły tureckie plany inwazji na Grecję i Armenię

Opublikowano: 18.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1098

Relacje między Grecją a Turcją są w bardzo złym stanie i nie jest to żadna tajemnica. Kraje toczą ze sobą spory terytorialne, a także spór o surowce w wodach Morza Śródziemnego. Turcja wielokrotnie i otwarcie groziła Grecji wojną i zbrojnym zajęciem jej wysp, co jest bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę członkostwo obu państw w NATO, a teraz wyciekły dokumenty ujawniające tajny plan inwazji na Grecję i Armenię.

Raport w tej sprawie znalazł się w prezentacji przygotowanej przez turecki Sztab Generalny. Znaleziono go w aktach sądowych w Ankarze. Ten i inne dokumenty zostały zebrane w ramach dochodzenia w sprawie nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku.

W omawianym dokumencie, datowanym na 13 czerwca 2014 roku, przedstawiono plan inwazji na Grecję i Armenię pt.: „Dyrektywa o planowaniu operacji przez tureckie siły zbrojne Çaka Bey”. Plany operacji zbrojnej przeciwko Armenii otrzymały kryptonim „Altay”, a wobec Grecji – „Çaka Bey”.

Çaka Bey był 11-wiecznym tureckim dowódcą wojskowym, który rządził niepodległym państwem ze stolicą w Smyrnie i poprowadził pierwszą turecką wyprawę na Morze Egejskie, zajmując liczne wyspy, należące do Cesarstwa Bizantyńskiego. Çaka Bey jest w Turcji czczony i uznawany za założyciela tureckiej marynarki wojennej. Nic dziwnego, że plan inwazji na Grecję został nazwany na jego cześć.

Sama prezentacja nie zawiera szczegółów dotyczących inwazji – zawarto w niej jedynie nazwę oraz zaktualizowaną datę planu. Uważa się, że koncepcja ataku na Grecję i Armenię stanowiła plan awaryjny w związku z trwającą turecką ofensywą w Turcji. Siły zbrojne oceniały swoje zdolności do działań ofensywnych w sąsiednich państwach. Sam fakt, że Turcja posiada takie plany i wiele razy groziła Grecji wojną, a także spiera się z nią o granice i surowce, pokazuje, że organizacja NATO ma spore problemy z wygaszaniem wewnętrznych konfliktów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: https://www.nordicmonitor.com/2020/06/turkey-planned-to-invade-greece-secret-document-reveals/
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wojna INFO
Użytkownik

“w związku z trwającą turecką ofensywą w Turcji”
To na pewno jest dobrze napisane??

sga
Użytkownik
sga

turcja jest za cienka w uszach zeby grecje zajac.
ale pare wysp to predzej.
Co do armenii to gorzysty kraj.
Ogolnie bajki i palny sztabowe to w wiekszosci mrzonki i szkolenia dla wojska
Bo wojsko cos robic musi. (choc lepiej jakby sie wzieli za robote w odbudowie tego co poniszczyli)