Wybrano nowego przywódcę Partii Komunistycznej Kuby

Opublikowano: 21.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 506

Miguel Diaz-Canel, obecny prezydent Kuby, został w poniedziałek wybrany pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby (PCC). Zastąpi on na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę Raula Castro.

Wyniki głosowania delegatów ogłoszono ostatniego dnia VIII Kongresu PCC, który odbył się w ten weekend z okazji 60 rocznicy odparcia inwazji w Zatoce Świń. „Diaz-Canel nie jest wynikiem improwizacji, ale przemyślanej selekcji. Jest młodym rewolucjonistą, który ma warunki do przewodzenia partii i krajowi” – mówił o swoim następcy Castro. Podkreślił, że ten podczas swojej prezydentury, w ciągu ostatnich trzech lat „zorganizował sprawną współpracę między partią, państwem i rządem. Jestem przekonany, że będzie wiedział, jak z uczciwością i jednością przewodzić ludowi na przekór wszelkim przeciwnościom”. Kończąc swoje wystąpienie, Raul Castro powiedział, że czuje się „zadowolony ze spełnionego obowiązku i jest spokojny o przyszłość kraju”.

Podczas VIII Kongresu tzw. historyczne pokolenie, złożone głównie z osób biorących bezpośredni udział w rewolucji kubańskiej, ostatecznie oddało stery w państwie młodszym działaczom. Przy okazji ustalono również formalne limity wiekowe członkostwa w Komitecie Centralnym PCC (60 lat) i stanowisk kierowniczych w partii (70 lat).

61–letni Miguel Diaz-Canel jest z wykształcenia inżynierem elektronikiem i pierwszym cywilem na czele Komunistycznej Partii Kuby. Od lat dziewięćdziesiątych przewodził on organizacji partyjnej najpierw w prowincji Santa Clara, a później Holguín. W latach 2009-2012 dał się poznać jako sprawny minister szkolnictwa wyższego, co stało się dla niego trampoliną do najwyższych urzędów w państwie. W 2013 roku został wiceprzewodniczącym, a w 2018, po rezygnacji Raula Castro ze stanowisk rządowych, przewodniczącym Rady Państwa. W październiku 2019 roku objął przywrócony po 43 latach urząd prezydenta Kuby.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o