Wybory prezydenckie w Turcji. Będzie II tura?

Opublikowano: 15.05.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1585

W niedzielę 14 maja w Turcji odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne. Bardzo możliwe, że w przypadku wyboru głowy państwa dojdzie do II tury głosowania.

Aby wygrać w I turze wyborów kandydat na prezydenta Turcji musi zdobyć ponad 50 proc. głosów. W Turcji uprawnionych do głosowania było 64,1 mln osób.

Choć przedwyborcze sondaże nie były zbyt dobre dla głowy państwa, to wiele wskazuje na to, że w I turze największą liczbę głosów zdobył właśnie lider Recep Tayyip Erdoğan.

Urzędujący prezydent – i lider konserwatywno-nacjonalistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – najprawdopodobniej nie dostał ponad 50 proc. głosów. Najnowsze informacje wskazują na to, że Erdoğan zdobył 49,52 proc.

Drugie miejsce najpewniej zajął Kemal Kılıçdaroğlu, czyli lider lewicy, z wynikiem 44,76 proc.

Na kolejnych miejscach, według wstępnych wyników, uplasowali się lider skrajnych nacjonalistów Sinan Oğan z wynikiem 5,28 proc. oraz Muharrem İnce z liberalno-lewicowej Partii Ojczyzna, który zdobył 0,44 proc.

W II turze zmierzyliby się Erdoğan oraz Kılıçdaroğlu. Turkowie uważają, że obecne wybory prezydenckie są najważniejszą elekcją od dekad i będą miały ogromny wpływ na to, w którą stronę politycznie oraz kulturowo pójdzie Turcja.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.