Prawdziwe wyniki wyborów do PE w Polsce

Opublikowano: 26.05.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1335

Zgodnie z najnowszymi danymi udostępnionymi przez PKW na podstawie 91 proc. komisji obwodowych (stan na godz. 4.30) wybory do Parlamentu Europejskiego wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Do europarlamentu dostaną się także: PO, SLD, PSL i Nowa Prawica. Ciekawie wygląda również podział mandatów.

W porównaniu z sondażem Ipsos dla TVN24 i TVP opublikowanym tuż po wyborach do PE, PiS jest przed PO, a PSL – NP, ale bez zmian pozostaje rozkład mandatów.
Zgodnie z danymi PKW PiS wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego osiągając wynik 32,35 proc. i wyprzedzając PO (31,29 proc.). Przy takich rezultatach obie partie mogą liczyć na taką samą liczbę mandatów, po 19 – wynika z cząstkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej zebranych z 91 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Według danych podanych przez PKW w poniedziałek po godz. 5.00, próg wyborczy przekraczają też SLD (9,55 proc., 5 mandatów), PSL i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (odpowiednio: 7,21 i 7,06 proc., po 4 mandaty). Według danych PKW, jak i sondażu wynika, że do PE nie dostały się zaś Europa Plus Twój Ruch, Solidarna Polska, Polska Razem oraz Ruch Narodowy. Komisja podkreśliła, że to cząstkowe, nieoficjalne dane uzyskane elektronicznie z 25 tys. 175 obwodów głosowania. Rozstrzygające będą dopiero oficjalne wyniki wyborów. PKW zapewnia, że będą one znane jeszcze dziś, ale najprawdopodobniej dopiero wieczorem.

PO i PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły równą liczbę mandatów – każda z partii wprowadzi do europarlamentu po 19 posłów – wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Z sondażu wynika też, że Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzyma 5 mandatów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego – 4 mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe – również 4.

Najwyższa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była w woj. mazowieckim; PO najwięcej głosów zdobyła w woj. pomorskim, opolskim i śląskim, a PiS – w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim – wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP. W woj. mazowieckim frekwencja wyniosła 26,3 proc. Powyżej średniej krajowej uplasowały się także województwa: małopolskie – 25,5 proc.; pomorskie – 24,8 proc; śląskie – 23,3 proc.; lubelskie – 22,9 proc.; dolnośląskie – 22,8 proc.; podkarpackie – 22,7 proc.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało więcej mężczyzn niż kobiet; frekwencja wyniosła odpowiednio 23,9 i 21,7 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Najwyższa frekwencja była w dużych miastach, najniższa na wsiach. Jeśli chodzi o wiek, to najwyższa frekwencja była w grupie 60+ (31,8 proc.), a najmniejsza w grupie wiekowej 18-25 (17 proc.). W przypadku grupy wiekowej 26-39 frekwencja wyniosła 18 proc., a 40-59 – 22,5 proc.

W porównaniu z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku (jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą) Platforma Obywatelska straciła 6 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość zyskało 4 mandaty.

W ostatnich trzech wyborach partyjnych – 2009, 2011 i 2014 – PiS osiągał następujące rezultaty: 27, 30 i 32 proc. W tym samym czasie poparcie dla Platformy gwałtownie spadało. W 2009 r. PO miała wynik 44 proc., w 2011 r. – 39 proc., a w 2014 r. – 33 proc. Partia Donalda Tuska w dużym tempie traci więc wyborców.

Podobnie jest, jeśli chodzi o wyniki w eurowyborach. W 2004 r. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 12 proc., w 2009 r. – 27 proc., a w 2014 r. – 32 proc. Platforma w tych samych wyborach dostawała następującą ilość głosów: w 2004 r. 24 proc., w 2009 r. 44 proc., a w 2014 r. – 33 proc.

Kto zostanie europosłem?

1. Prawo i Sprawiedliwość. Europosłami prawdopodobnie zostaną: Anna Fotyga z Pomorza, Kosma Złotowski z Kujaw, Karol Karski z Olsztyna, Zdzisław Krasnodębski z Warszawy, Marek Jurek z Warszawy, Wojciech Jasiński z Mazowsza, Janusz Wojciechowski z Łodzi, Ryszard Czarnecki z Wielkopolski, Mirosław Piotrowski z Lublina, Tomasz Poręba z Podkarpacia, Ryszard Legutko z Krakowa, Andrzej Duda z Krakowa, Beata Gosiewska z Krakowa, Ryszard Terlecki z Krakowa, Bolesław Piecha ze Śląska, Jadwiga Wiśniewska ze Śląska, Dawid Jackiewicz z Wrocławia, Kazimierz Michał Ujazdowski z Wrocławia i Marek Gróbarczyk z Gorzowa. Do europarlamentu nie weszli prawdopodobnie: Jolanta Szczypińska i Jarosław Sellin z Pomorza, Andrzej Zybertowicz z Kujaw, Hanna Foltyn-Kubicka z Warszawy, Małgorzata Gosiewska z Mazowsza, Witold Waszczykowski z Łodzi.

2. Platforma Obywatelska. Europosłami prawdopodobnie zostaną: Janusz Lewandowski z Pomorza, Jarosław Wałęsa z Pomorza, Tadeusz Zwiefka z Kujaw, Barbara Kudrycka z Olsztyna, Danuta Huebner z Warszawy, Michał Boni z Warszawy, Julia Pitera z Mazowsza, Jacek Saryusz-Wolski z Łodzi, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z Wielkopolski, Adam Szejnfeld z Wielkopolski, Michał Kamiński z Lublina, Elżbieta Łukacijewska z Podkarpacia, Róża Thun z Krakowa, Bogusław Sonik z Krakowa, Jerzy Buzek ze Śląska, Jan Olbrycht ze Śląska, Bogdan Zdrojewski z Wrocławia, Danuta Jazłowiecka z Wrocławia i Dariusz Rosati z Gorzowa Wielkopolskiego. Do Parlamentu Europejskiego prawdopodobnie nie wyjadą: Henryka Krzywonos z Pomorza, Jan Rostowski z Kujaw, Paweł Zalewski, Tadeusz Ross, Roman Kosecki z Warszawy, Bogdan Wenta z Krakowa

3. Nowa Prawica. Europosłami prawdopodobnie zostaną: Michał Marusik z Warszawy, Janusz Korwin-Mikke ze Śląska, Robert Iwaszkiewicz z Dolnego Śląska i Stanisław Żołtek z Krakowa.

4. Polskie Stronnictwo Ludowe. Europosłami prawdopodobnie zostaną: Jarosław Kalinowski z Mazowsza, Czesław Siekierski z Małopolski, Arkadiusz Bratkowski z Lublina i Andrzej Grzyb z Wielkopolski. Nie wejdą do Parlamentu Europejskiego: Stanisław Żelichowski z Olsztyna, Eugeniusz Kłopotek z Kujaw, Adam Struzik z Mazowsza, Władysław Kosiniak-Kamysz z Podkarpacia i Jolanta Fedak z Gorzowa.

Janusz Korwin-Mikke potrafi być zaskakujący. Ale tego nawet TVN nie przewidział. Justyna Pochanke poprosiła prezesa Kongresu Nowej Prawicy o komentarz do wyborów. I co zrobił Korwin-Mikke? Podziękował stacji z Wiertniczej za pomoc i współpracę. “Chciałem podziękować stacji TVN – normalnie mam 1500 wejść na mojego Facebooka, to gdy TVN robiło seanse nienawiści do Emmanuela Goldsteina, to miałem 5 tysięcy wejść! Dziękuję TVN za dobrą współpracę!” – cytuje słowa Janusza Korwin-Mikkego portal wpolityce.pl. Prezenterka TVN24 została zbita z pantałyku. Po tej wypowiedzi Korwina-Mikkego powiedziała tylko: „Prosimy uprzejmie”. Prezes KNP kontynuował wywód: “Oczywiście dzięki wam! Kłamaliście, że chcę gwałcić kobiety, że chcę kamienować… Istnieją granice kretynizmu! Przed chwilą Ryszard Czarnecki kłamał, że jestem partią prorosyjską, że chwalę Hitlera…” Na koniec swojego krótkiego, acz od dziś na pewno pamiętnego wystąpienia w TVN24, Janusz Korwin-Mikke zapewnił, że opinii na swój temat nie będzie prostował. “Niech mówią o mnie dowolne głupoty. Po owocach ich poznacie i tyle!” – zakończył Korwin-Mikke.

Dla dr. Bartłomieja Biskupa, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wynik wyborów nie jest zaskoczeniem: “Obie największe partie polityczne umocniły się na prowadzeniu, osiągnęły nawet lepsze wyniki, niż przewidywano. Największym zaskoczeniem jest dla mnie bardzo słaby wynik lewicy. Twój Ruch z 3,7 proc. i SLD z poparciem 9,6 proc. to niewątpliwie porażka obu tych ugrupowań. Wynik Nowej Prawicy potwierdza prognozy sondażowe, nawet jest nieco lepszy, choć trzeba pamiętać, że partie eurosceptyczne w innych europejskich krajach odniosły w tych wyborach znacznie lepsze rezultaty. Jeżeli chodzi o wyniki konkretnych kandydatów, byłbym bardzo ostrożny. W poprzednich wyborach wiele takich dziennikarskich prognoz się nie sprawdziło, np. przez bardzo długi czas twierdzono, że nie dostanie się do europarlamentu Wojciech Olejniczak z SLD. Poczekałbym więc na oficjalne wyniki.”

Autorzy: mm, mg, pk, wg, pł
Źródło: Niezależna.pl
Kompilacja 5 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

AKTUALIZACJA

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki – wygrała Platforma Obywatelska. Oficjalne wyniki: PO – 32,13%, PiS – 31,78%, SLD-UP – 9,44%, Nowa Prawica – 7,15%, PSL – 6,80%. PO i PiS po 19 mandatów do Parlamentu Europejskiego, SLD-UP – 5, Nowa Prawica i PSL – po 4. Frekwencja wyniosła 23,82%, oddano ponad 200 tysięcy nieważnych głosów.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Youpidou 26.05.2014 11:29

  Ludzie głosowali na ludzi, którzy podwyższyli im wiek emerytalny, podatki no i oczywiście na pro rolniczą PSL, która zabroniła a nawet zakazała naturalnego wędzenia wędlin, gdzie ich wynik poparcia jest oczywiście kpiną i niedowierzaniem.

 2. Konter 26.05.2014 17:37

  I jak tu nie lubić Korwina?:D

 3. danush 26.05.2014 20:20

  Przeglądając wiadomości z wyborów natknąłem się na komentarz,który mówi sam za siebie. “Nie ma takiego bólu ani u dentysty ani nawet przy łamaniu kołem,który byłby przyrównywalny z bólem ryja odcinanego od koryta “.
  Wystarczy spojrzeć na miny Palikota,Kwaśniewskiego i wielu innych.Nie ma takiego bólu……..

 4. belfanior 26.05.2014 22:27

  @danusz
  Celne!:))
  usmialem sie do lez…musze to zapamietac!

 5. retor 26.05.2014 23:12

  Mamy w Polsce wielkie g… i pseudowybory, a nie demokrację. Mafijna, rządząca banda zapewniła sobie dodatkowo immunitety europejskie, a więc totalną bezkarność. W tym systemie wyborczym, wystarczy, że zagłosuje na nich, w zależności od frekwencji, 7-20 % uprawnionych (taka część to żaden problem – kupić tyle idiotów można byle czym) i wygrają każde wybory, trzymając władzę i koryto bez końca. To że Korwin się dostał do PE to dobrze, ale tam, podobnie jak w kraju, niczego nie zwojuje. Personalne przetasowania nie mają żadnego znaczenia, a ten układ władzy jest nienaruszalny. Polski nie ma i nie będzie, bo rozwalili i podzielili naród na stada zwalczających się debili, niezdolnych do zjednoczenia we wspólnym interesie i obrony swoich podstawowych, demokratycznych praw.

 6. bXXs 26.05.2014 23:48

  @Youpidou , przecież do glosowania poszła budżetówka, urzędasy i ich rodziny, bezpieka, czerwona armia…im nie podniesiono wieku emerytalnego, utrzymano ich stołki, nietykalność. Oni glosowali za utrzymaniem ich pasożytniczego trybu życia.
  Popatrz na liczby;
  76,7% społeczeństwa olało ten kabaret i maja w dupie, kto będzie ich molestował i sprzedawał.
  Grupa 60+ (31,8% z 23,3% społeczeństwa.) To czerwony i sprzedajny aparat, UBcja, Milicja, Armia Ludowa, Aparat “prawa”, urzędasy itp.
  Grupa 40-59 (22,5% z 23,3% społeczeństwa), ci sami co 60+ i ich bachory.
  Grupa 26-39 (18% z 23,3% społeczeństwa) to dopiero Nowa Fala, przebudzeni lub wkurwieni… i tak dalej.

  Jest dobrze, Unia Korporacyjna zadrżała. Europa budzi się z letargu i mentalnego paraliżu. Krytycznym czynnikiem jest procentowy wzrost Wyłączanych Telewizorów i uczulenie na propagandę. To jest lawina, której spadki cenowe na wielkie telewizory nie powstrzymała.

  5 lat temu w mojej pracy tylko ja nie miałem TV w domu. Dzisiaj jest już 6 znanych mi ludzi, dodatkowo kilku deklaruje ze nie oglądają nic po za National Geographic i Sportu.

 7. goldencja 27.05.2014 09:37

  Gdyby ludzie koncentrowali się na sprawach ważnych (przepisy prawa, ekonomia, własność prywatna) zamiast na czyichś prywatnych poglądach, to w Polsce nie wygrywali by ciągle ci sami ludzie i nie było by coraz gorzej. A tak mamy manipulacje poprzez seksafery, kto co powiedział o kim, jakieś ruchy homoseksualistów, feministek, ekologów… sami filozofowie, a żadnych specjalistów, żadnych rozwiązań problemów gospodarczych. Najgorsze, że wystarczy, że media puszczą temat w stylu Waśniewskiej, czy Hitler wiedział o Holocauście i tak dalej, a durny lud już podłapuje i zamiast patrzeć władzy na ręce, protestować przed przyjęciem szkodliwych ustaw, to skacze sobie do gardła o pierdoły, daje się dzielić na feministki i szowinistów, na liberałów i konserwatystów – a państwo się sypie. Ogarnijcie się i spójrzcie na Polskę z większej perspektywy niż perspektywa telewizora z kanapy.

 8. aZyga 27.05.2014 10:16

  @goldencja brawo, najtrafniejsza ocena.

 9. aZyga 27.05.2014 10:23

  Po co podniecać się wyborami ? Mi to wygląda na taki ,,Taniec z gwiazdami”, albo raczej Eurowizję, bo nie wiadomo kto rozdaje głosy.
  http://niezalezna.pl/55703-inne-wyniki-na-stronie-pkw-inne-na-miejscu-glosowania-mamy-dowod

 10. matimozg 27.05.2014 20:58

  https://www.youtube.com/watch?v=KylQmQF-wxU

  Janusz Korwin-Mikke ma szacunek do kobiet.

 11. Aida 29.05.2014 16:26

  Nie ogarniam zupełnie Twojego toku myślenia. Nie rozumiem dlaczego ktoś ma za darmo pracować, charytatywnie zmieniać Polskę?
  Może Ty dla innych też pracuj za darmo, po co masz brać pieniądze.
  Twoje argumenty do mnie nie trafiają i odwrotnie, więc kończę dyskusję:)

 12. matimozg 01.06.2014 22:02

  Wole iść na wybory i wspierać partie antysystemowe takie jak Korwina, DB, libertarianie czy Ruch Narodowy, niż nie iść i patrzeć jak urzędnicy, biurokraci i tym którym dobrze się żyje w tym kraju wybierają bandę czworga. A jak spadnie frekwencja to w jaki sposób odsunie się te świnie od koryta, bo nie bardzo rozumiem? Ludzie są za głupi, Zeitgesta oglądał mały procent polaków, a teleogłupiacz oglądają rzesze i nie widzę wiatrów żeby się to zmieniało. A dzisiaj tj. niedziela widziałem Korwina dwa razy w tv rano i wieczorem i bardzo mnie to cieszy. Jak na razie nie zgadzam się z nim co do prywatyzacji lasów (uważam że powinna być to własność wspólna, a nie prywatna) i do GMO (to ści3rwo powinno być zakazane jako rozprzestrzeniająca się trucizna i uważam, że jest to w zgodzie z libertarianizmem. Nie wolno się zgodzić na coś co rozprzestrzenia się przez wiatr np. na moje prywatne pole).
  Trzeba się zjednoczyć w jednym komitecie wyborczym – najlepiej jak by te partie antysystemowe połączyły siły. Wtedy dowiedli by że wszystkim zależy na zniszczeniu pookrągłostołowej patologii. Podoba mi się co na ten temat mówią pan Andrzej Pochylski (Opcja Społeczna), pan Konrad Daniel (Podziemna TV).
  Do boju Polsko!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.