Wyborcy w Zimbabwe będą identyfikowani odciskami palców

Opublikowano: 29.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 460

Rząd Zimbabwe podpisał umowę z amerykańską firmą Ipsidy, specjalizującą się w opracowywaniu i wdrażaniu systemów biometrycznych. System skanowania odcisków palców dostarczony przez firmę zostanie wykorzystany do rejestracji wyborców w nadchodzących wyborach prezydenckich, donosi “IAfrikan”.

W listopadzie 2017 r. w Zimbabwe doszło do wojskowego zamachu stanu, podczas którego obecny prezydent Robert Mugabe został zawieszony. Mugabe był u władzy przez prawie 30 lat. Po raz pierwszy objął stanowisko prezydenta 31 grudnia 1987 r. Opozycja wielokrotnie oskarżała polityka o fałszowanie wyników wyborów – na przykład przed wyborami w 2008 roku okazało się, że liczba wydanych kart do głosowania przekracza liczbę prawdziwych wyborców o trzy miliony. Komisja wyborcza Zimbabwe będzie używać odcisków palców do rejestrowania list wyborców, aby wykluczyć oszustwa wyborcze w drodze głosowania.

Amerykańska firma Ipsidy wygrała przetarg na dostarczenie swojej technologii biometrycznej do głosowania rozpisanego przez rząd Zimbabwe w połowie marca. Technologie firmy zostaną wykorzystane do sporządzenia listy wyborców na podstawie danych biometrycznych zebranych w 2017 roku. Użycie odcisków palców uniemożliwi wprowadzenie kart do głosowania lub powtórzenie głosowania. Jak dotąd nie podano jednak, jak dokładnie dane biometryczne będą wykorzystywane. Nie wiadomo, czy przy rejestracji w lokalu wyborczym, czy w samej kabinie wyborczej.

Najbliższe wybory prezydenckie w Zimbabwe muszą zostać zakończone przed końcem tego roku. Na razie obowiązki głowy państwa pełni były prezydent Emmerson Mnangagwa. Tradycyjnie odciski palców są wykorzystywane w kryminalistyce do wyszukiwania śladów pozostawionych przez potencjalnych przestępców. Ostatnio tego typu dane biometryczne są często używane do uwierzytelniania, na przykład jako hasło do rozmaitych urządzeń lub w oficjalnych dokumentach.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: TheNextWeb.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.