Wyborcy Bolsonaro wciąż domagają się od wojska zamachu stanu

Opublikowano: 04.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 868

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro ostatecznie uznał swoją porażkę w niedzielnych wyborach, wzywając jednocześnie swoich zwolenników do zakończenia blokady dróg w całym kraju.

Monarchiści i jego wyborcy organizują teraz protesty pod wojskowymi koszarami, domagając się od brazylijskiej armii przejęcia władzy i niedopuszczenia do niej lewicowego zwycięzcę głosowania.

Bolsonaro już rok przed wyborami zaczął ostrzegać przed ich ewentualnym sfałszowaniem. W retorykę lidera brazylijskiej prawicy uwierzyli jej wyborcy, dlatego po zwycięstwie Luiza Inácio Luli da Silvy zaczęli blokadę dróg federalnych i stanowych w całym kraju. Ostatecznie Bolsonaro trzy dni po wyborach uznał swoją porażkę, a także wezwał swoich zwolenników do odblokowania szlaków komunikacyjnych.

Mimo to policja federalna wciąż odnotowuje protesty na tamtejszych drogach. Większość zwolenników ustępującego prezydenta przeniosła się jednak pod koszary wojskowe w 25 stanach oraz w Okręgu Federalnym. Od poniedziałku kontynuują oni swoje protesty, powołując się na jeden z artykułów konstytucji.

Zdaniem „bolsonarystów” zapisy ustawy zasadniczej pozwalają w wyjątkowych okolicznościach na przejęcie władzy przez Siły Zbrojne Brazylii. Konstytucjonaliści mają jednak inne zdanie na ten temat, bo konstytucja przewiduje jedynie pomoc armii w sytuacjach nadzwyczajnych.

Monarchiści, ewangelicy i pozostali wyborcy brazylijskiej prawicy nawołują więc wojskowych, aby wyszli z koszar i „bronili Brazylii przed komunizmem” w obliczu sfałszowanych wyników wyborów. Dodatkowo przypominają oni, że Lula został wybrany na nowego prezydenta, chociaż jego prezydentura w latach 2003-2011 zakończyła się nawet wyrokiem skazującym za korupcję.

Na podstawie: Noticias.uol.com.br
Źródło: Autonom.pl

6

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.