Wulkan na Wyspie Rossa pluje złotem!

Opublikowano: 20.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2412

Najbardziej wysunięty na południe aktywny wulkan świata skrywa wyjątkowe geologiczne zaskoczenie. Naukowcy badający Antarktydę odkryli, że góra Erebus, położona na Wyspie Rossa, wyrzuca na powierzchnię cenny złoty pył.

Według najnowszych analiz, z krateru wulkanu Mount Erebus wydobywa się dziennie aż 80 gramów złota, co daje wartość rynkową sięgającą 6000 dolarów. Ten niezwykły fenomen obserwowany jest nawet w promieniu 1000 kilometrów od samego wulkanu.

Antarktyda, lodowy kontynent na dnie świata, słynie z niskich temperatur i rozległych połaci śniegu i lodu. Jednak pod jego powierzchnią ukryty jest świat wulkanicznej aktywności. Naukowcy zidentyfikowali na tym kontynencie aż 138 wulkanów, z których większość znajduje się w Antarktyce Zachodniej. Tylko nieliczne z nich, w tym właśnie Mount Erebus, uznawane są za aktywne.

Wulkan ten, nazwany na cześć greckiego boga ciemności, wybucha co najmniej od 1972 roku, regularnie uwalniając gazy, parę oraz stopione fragmenty skał. Jednak to obecność drogocennego złotego pyłu w emitowanych gazach stanowi prawdziwą zagadkę dla badaczy.

Skąd pochodzi to złoto i w jaki sposób dostaje się ono do wnętrza wulkanu? To pytania, na które naukowcy próbują znaleźć odpowiedź, badając skomplikowane procesy geologiczne zachodzące w głębi Antarktydy. Odkrycie to otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia tajemnic tego lodowego kontynentu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Flibusta 20.04.2024 14:46

    hi..hi..hi.. pewno z pustej ziemi. Jakiś skarbiec ktoś tam wysadził i teraz ucieka stamtąd na powierzchnie śniegu.

  2. Szwęda 20.04.2024 17:49

    Jak się gadziny dobiorą do Antarktydy i jej bogactw, to albo ceny złota zrównają się z miedzią albo położą na tym swoje czarcie łapy żeby właśnie nie spadły co ponoć jest z Australią, gdzie ogromne połacie pustyń i półpustyń jest odgrodzone i pilnie strzeżone zapewne z powodu ogromnych złóż złota zalegającego już wierzchnie warstwy ziemi. Nie chcą żeby ludzie się do tego dorwali bo wtedy ceny złota poszybowałyby ale w dół.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.