Wszyscy mogą wyjść z więzienia, ale nie Assange

Opublikowano: 27.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 92

Brytyjska sędzia Vanessa Baraitser odmówiła przedwczoraj uwolnienia za kaucją australijskiego dziennikarza i wydawcy Juliana Assange’a, który siedzi w więzieniu specjalnym Belmarsh w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu o ekstradycję do USA. W Belmarsh tymczasem epidemia Covid-19 już jest.

„W obecnym stanie rzeczy pandemia światowa sama w sobie nie dostarcza motywu zwolnienia p. Assange’a” – orzekła sędzia. Wcześniej obrońca Edward Fitzgerald mówił o wyjątkowym charakterze sytuacji sanitarnej i przypomniał w tym kontekście, że Assange cierpiał już w czasie swego długiego zamknięcia na różne infekcje, istnieje więc wysokie ryzyko złapania wirusa. Stan zdrowia Assange’a ciągle ulega degradacji.

Po długim ściganiu na podstawie fałszywych zarzutów, Assange pozostaje zamknięty od blisko ośmiu lat. Stany Zjednoczone chcą go wsadzić na jeszcze 175 lat do więzienia lub wymierzyć karę śmierci, za ujawnienie amerykańskich zbrodni w Iraku i Afganistanie. Proces ekstradycyjny Assange’a w Londynie trwa od 24 lutego, najbliższe posiedzenia w maju.

Obrońcy przypominali też wezwanie ONZ do zwalniania więźniów w okresie epidemii. W Belmarsh już stu strażników nie pracuje z powodu kwarantanny, ale sędzia była przekonana, że jeśli Assange wyjdzie na wolność, rozpłynie się w powietrzu. Obrona uważa to za bezpodstawne, ale to nie zmienia sytuacji uwięzionego dziennikarza.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o