Wszechświat jest świadomy? Teoria panpsychizmu

Opublikowano: 19.09.2021 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 338

Od setek lat człowiek i nauka zmniejszają różnice pomiędzy ludźmi a wszechświatem. Od dawnej przeszłości do lat obecnych poznajemy, że zasady fizyczne manifestujące się w naszych ciałach oraz na ziemi również istnieją i funkcjonują na podobnych lub nawet takich samych zasadach w całym wszechświecie. Począwszy od czasów starożytnych, gdzie według Talesa wszystko na świecie jest „pełne bogów”. Platon pisał, że wszystkie obiekty uczestniczą w formie egzystencji i muszą mieć psychiczny aspekt umysłu oraz duszy. Opowiadał się również za ideą światowej duszy lub tak zwanej anima mundi. We współczesnych latach naukowcami głoszącymi doktrynę i teorię panpsychizmu są między innymi Gregory Matloff, Roger Penrose, Bernard Haisch, David Chalmers czy Christof Koch. Czy teoria panpsychizmu jest słuszna? Czy w niedalekiej przyszłości naukowcy będą w stanie udowodnić dotychczasowe założenia w kwestii świadomości wszechświata? Na obecną chwilę naukowcy snują liczne domysły oraz założenia jednakże w przyszłości przy większym zaangażowaniu świata nauki, kwestią chwil będzie udowodnienie prawidłowości założeń teorii panpsychizmu i świadomego wszechświata.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o