Wstrząsająca obojętność świata wobec Afryki

Opublikowano: 18.04.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1445

Trudno sobie przypomnieć, od jak dawna kontynent afrykański nękany jest przez klęski głodu i to w czasach, kiedy świat Zachodu był syty. Sytuacja nie poprawia się, przeciwnie, teraz może być gorzej niż kiedykolwiek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz kolejny alarmuje, że mieszkańcom Afryki grozi głód na skalę, niespotykaną do tej pory. Co trzeci mieszkaniec kontynentu może wkrótce głodować. I jeżeli świat nie zareaguje natychmiast, czarny scenariusz ziści się już niebawem.

Powodem tak dramatycznej sytuacji jest skokowy wzrost cen żywności, co dla ludzi, i tak często żyjących na granicy nędzy, jest w gruncie rzeczy wyrokiem. Do tego trzeba dodać ogólnoświatowy kryzys, którego ofiara są też gospodarki poszczególnych krajów afrykańskich, oraz rozrywające kontynent krwawe wojny.

Jak podaje portal o2.pl, ceny lokalnych artykułów spożywczych wzrosły w ciągu ostatnich 5 lat o 40 (!) proc., w niektórych miejscach nawet o 200 proc.

To oznacza, że w obecnej sytuacji gospodarczej jedynym ratunkiem jest pomoc żywnościowa, co z kolei nie sprzyja aktywizacji ekonomicznej lokalnych gospodarek, a powoduje jeszcze większe uzależnienie od krajów zachodnich, wśród których wiele to byli kolonizatorzy eksploatujące niemiłosiernie kontynent przez setki lat.

Potrzeba, jak oblicza raport ONZ , już w tej chwili 770 mln dolarów. Jeżeli bogatsze kraje nie znajdą bezzwłocznie tej sumy, porcje rozdawanej żywności zostaną zmniejszone.

Burkina Faso, Niger, Mali i Nigeria to kraje, w których głód stoi na progu, ponieważ letnie miesiące są w Afryce okresem swego rodzaju przednówku, kiedy plonów jeszcze nie ma, a zapasy z poprzednich okresów się już skończyły.

Najbardziej wstrząsające jest to, że podobne wezwania do pomocy, jakie pojawiły się ze strony ONZ-owski ekspertów w piątek 16 kwietnia, pojawiają się regularnie od lat. I nic się nie dzieje.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Numbercfoto (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wolfman 19.04.2021 10:17

    Świat zajęty zarabianiem na covidzie, ale do dojenia Afryki na pewno powróci

  2. Urnelius 23.04.2021 11:30

    Jeśli jest za mało jedzenia, to znaczy, że jest za dużo ludzi. Można zatem rozwiązać problem na dwa sposoby albo rozwiąże się on sam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.