Współpracownik premiera Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne

Opublikowano: 30.07.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 253

KOSOWO. Specjalny prokurator wyznaczony przez UE postawił w stan oskarżenia Fatmira Limaja, wiceprzewodniczącego rządzącej w kraju Demokratycznej Partii Kosowa.

W poniedziałek tamtejsze media doniosły, że jest on podejrzany o zbrodnie przeciwko serbskiej i albańskiej ludności cywilnej, podczas wojny o niepodległość Kosowa w latach 1998/99. Limaj, członek kosowskiego parlamentu i bliski współpracownik premiera Hashima Thaciego, otrzymał zarzut torturowania oraz mordowania serbskich cywilów i nielojalnych Albańczyków. Wydarzenia miały mieć miejsce w obozie dla jeńców we wsi Klecka w 1999 r.

Prokurator Maurizio Salustro, specjalny wysłannik Unii Europejskiej, wraz z Limajem oskarżył dziewięciu innych byłych członków Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), która walczyła o odłączenie kraju od Serbii. Albańczycy, muzułmanie, stanowiący większość w Kosowie, ogłosili niepodległość państwa w lutym 2008 roku. Decyzja ta została uznana przez 77 krajów, w tym Stany Zjednoczone i 22 z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Unia Europejska powołała specjalną komisję (EULEX), która ma za zadanie pomóc lokalnemu rządowi w ustanowienia nowego porządku prawnego i powołaniu służb mundurowych.

Limaj, który podczas wojny był dowódcą UCK, został oskarżony przez Trybunał w Hadze o zbrodnie przeciwko ludności cywilnej na terenach Glogovak w zachodniej części Kosowa. W 2005 roku jednak z powodu braku dowodów, został uniewinniony.

Tłumaczenie: AZI
Źródło oryginalne: IGN – Adnkronos News
Źródło polskie: Euroislam

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.