Współczesne piractwo państwowe

Opublikowano: 29.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1638

Zgodnie z przewidywaniami sankcje wywołały drożyznę i deficyt towarowy. „The New York Times” z 27.05.2022 r. poinformował, że Iran zatrzymał dwa greckie tankowce w rejonie Zatoki Perskiej. Krok ten okazał się jedynie rewanżem za przejęcie irańskiego tankowca przed miesiącem na zlecenie Stanów Zjednoczonych. Zatrzymanie greckich tankowców przez irańską marynarkę zaostrzy relacje z Zachodem w czasie trwania dyplomatycznych przygotowań do wznowienia rozmów na temat programu nuklearnego Iranu.

Dwie irańskie agencje informacyjne „Tarsnim” i „Fars News” poinformowały o wcześniejszym incydencie w kwietniu tego roku, w którym grecki statek przejął ładunek ropy irańskiej jednostki na polecenie USA pod zarzutem łamania sankcji nałożonych na Iran, by następnie dostarczyć skradziony łup do Stanów Zjednoczonych.

Agencja Associated Press cytując anonimowe źródło greckie podaje, że Stany Zjednoczone zwróciły się z oficjalną prośbą do rządu Grecji o realizację tego zadania. Piątkowy incydent rewanżowego zatrzymania jednostek greckich kończy trudny dla Iranu tydzień, w którym w wyniku ataku izraelskiego drona zginął inżynier zatrudniony w Ministerstwie Obrony Iranu.

Odpowiedź Iranu jest wyraźnym sygnałem, że gotów jest zastosować zdecydowane kroki, jeżeli administracja Bidena powróci do praktyki z okresu prezydentury Donalda Trumpa, czyli maksimum presji i zabór tankowców z irańską ropą. „Jest to klarowne przesłanie do Zachodu, że przyszłe przejęcia tankowców spotkają się z tego rodzaju reakcją”, oświadczył Sina Azodi, irański analityk w Radzie Atlantyckiej w Waszyngtonie.

Dalszy przebieg rozmów w kwestii programu nuklearnego został zamrożony. Iran domaga się wykreślenia z listy państw postrzeganych jako terrorystyczne. Ameryka twierdzi, że to całkiem niezależne zagadnienie od programu nuklearnego i należy je traktować odrębnie.

Greckie MSZ zarzuciło Iranowi popełnienie piractwa, które pogorszy nie tylko wzajemne relacje irańsko greckie, ale również irańsko-europejskie, bowiem Grecja jest państwem unijnym. Dodatkowo zalecono obywatelom Grecji unikać podróży do Iranu.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: WolneMedia.net

13

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.