Wrocław z pełnomocnikiem dla Ukraińców

Opublikowano: 29.03.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2159

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zdecydował się na powołanie pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, co ma związek z lawinowo rosnącą ukraińską populacją w stolicy Dolnego Śląska. Niejaka Olga Chrebor ma w teorii zajmować się problemami miejscowych Ukraińców, ale wśród jej kompetencji znalazło się także „edukowanie społeczeństwa przyjmującego”.

Agora wydaje we Wrocławiu dla Ukraińców gazetę “Priwit”

Sutryk ogłosił powołanie specjalnego pełnomocnika podczas spotkania ze społecznością ukraińską w siedzibie Fundacji Ukraina, gdzie odbywało się ForUM for Unity of Migrants. Jak można przeczytać na stronie internetowej tego wydarzenia „jego główne cele to nagłośnienie działań na rzecz migracji i rozwoju społeczeństwa wielokulturowego, wymiana doświadczeń, a także identyfikacja problemów oraz wypracowanie metod ich rozwiązania”.

Nowy włodarz Wrocławia zapewnił więc ukraińską społeczność, że pomimo zmiany na stanowisku prezydenta będzie ona mogła wciąż liczyć na „rozwiązywanie ich problemów”, czym ma zająć się właśnie specjalnie powołana ku temu Chrebor. Dotychczasowa kierownik Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama i prezes Festiwalu Kalejdoskop Kultur ma być swoistym pośrednikiem pomiędzy imigrantami a urzędnikami, bowiem według prezydenta Wrocławia polskie władze centralne nieodpowiednio zajmują się tą problematyką.

Chrebor ma zająć się również „edukacją społeczeństwa przyjmującego”, ponieważ mimo rzekomej bliskości kultur i podobieństw językowych społeczność ukraińska spotyka się z pewnymi problemami w kontaktach ze swoimi polskimi rówieśnikami. Jej zdaniem to efekt tego, iż „jako obywatele Polski nie jesteśmy przyzwyczajeni do obcowania z innością, nawet jeżeli ta inność jest właściwie niezauważalna”.

Według niektórych szacunków we Wrocławiu może już mieszkać nawet 160 tysięcy imigrantów, natomiast co dziesiąty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląsku jest Ukraińcem. Z tego powodu liberalne władze miasta prowadzą między innymi „warsztaty antydyskryminacyjne” polegające na praniu mózgów najmłodszym Wrocławianom w kwestiach imigracji i wielkokulturowości.

Na podstawie: TuWroclaw.com, Onet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 29.03.2019 14:56

    Chichotem historii jest fakt, że uciekinierów z Wołynia przywożono do Wrocławia. Dobrze, że większość z ocalałych już tylko w grobie się przewraca.

  2. lboo 29.03.2019 15:36

    @emigrant001: A gdybyś potrzebował wywołać konflikt bazujący na pamięci o tych wydarzeniach i miał możliwość zdecydowania gdzie będzie największa koncentracja Ukraińców, to jakie miejsce byś wybrał? 😉

  3. emigrant001 29.03.2019 20:38

    pustynię błędowską

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.